Metličky na nohách nie sú iba estetickým problémom

0
496

Metličky na nohách sú drobné začervenané až fialové rozšírené žilky na nohách a sú bežným problémom skoro každej ženy. Odborne sú nazývané aj ako mikrovarixy a ide o najľahšiu formu kŕčových žíl. Čo však urobiť, aby sa z nenápadného ochorenia nestal vážny problém? 

Mnoho žien si myslí, že metličky na nohách sú iba estetickým problémom. Opak je však pravdou. Okrem toho, že sú nevzhľadné, môžu ich sprevádzať aj prejavy typické pre problémy s kŕčovými žilami. Sú to pocity ťažkých nôh, opuchy, svrbenie, či pálenie nôh. Ich výskyt je spojený s hormonálnymi zmenami. U mladých dievčat často hrá úlohu začiatok užívania hormonálnej antikoncepcie. Dôležitú úlohu pri vzniku metličiek hrá dedičnosť. Ženy, u ktorých sa metličkové žilky vyskytujú v rodine, by mali takisto zvážiť vhodnosť užívania hormonálnej antikoncepcie.

woman sitting edge bathtub putting lotion legs 79405 12457 - Metličky na nohách nie sú iba estetickým problémom

Ako zmierniť ich príznaky? 

Naším hlavným cieľom je zabrániť ich ďalšiemu vzniku. Pružnosť žilových stien môžete posilniť užívaním vhodných liečív. Čo sa týka vitamínov, dôležitý je vitamín C, ktorý prispieva k tvorbe kolagénu. Nepríjemné pocity ťažkých nôh môžete zvládnuť s rôznymi gélmi a krémami na kŕčové žily. S okamžitou úľavou vám pomôže rôzne bylinné prípravky s chladivými účinkami, napr. konská masť.

Ako uľaviť od bolesti? 

  • Robte si v práci prestávky. Prejdite sa alebo krúžte nohami.
  • Pokiaľ nejdete robiť ťažký nákup, nechoďte autom. Prejdite sa.
  • Noste pohodlné topánky, s maximálne 3-4 cm opätkom.
  • Noste pohodlné a voľné oblečenie, nakoľko prílis tesný odev stláča žily.
  • Čo najčastejšie si masírujte nohy
  • Vyhýbajte sa dlhému státiu
  • Sprchujte nohy studenou nohou
  • Obmedzte konzumáciu alkoholu a nefajčite

Najlepšou možnosťou je ich úplné odstránenie pomocou špeciálnych zákrokov. Našťastie si už v dnešnej dobe odstránenie a liečba kŕčových žíl nevyžadujú zdĺhavý pobyt v nemocnici či dlhé pooperačné zotavovanie. Kŕčové žily možno pohodlne liečiť rýchlo, bezbolestne a ambulantne v špecializovanej klinike na odstránie kŕčových žíl.