Nikdy nie je neskoro premeniť nezdravý životný štýl na zdravý. Trochu motivácie, disciplíny a dôslednosti vám môže pomôcť schudnúť efektívne bez veľkého úsilia. Všetci poznáme základy plánu na chudnutie, ktorý zahŕňa zníženie kalórií, pravidelné cvičenie, vyhýbanie sa nezdravému jedlo, a tak ďalej. Chudnutie nie je ľahká úloha. Vyhýbaním sa jedlu alebo vynechávaním jedál k chudnutiu vôbec neprispejete. Práve naopak. Môže vás to donútiť robiť chyby pri chudnutí, ktoré si ani neuvedomujete. My vám ponúkame tie najčastejšie, akých sa ľudia počas chudnutia dopúšťajú.

1. Vynechávanie jedál

Vynechávanie jedál považuje veľa ľudí za veľmi efektívny krok pri chudnutí. Opak je však pravdou. Ak raňajky obmedzíte napríklad na pohár džúsu, tak môžete byť neskôr hladní a začať sa prejedať. Vynechávanie jedál môže taktiež spôsobiť spomalenie metabolizmu, ktoré sa neskôr môže prejaviť ako priberanie na váhe alebo sťaženie chudnutia. Jedzte menšie, ale častejšie porcie jedál počas dňa. Snažte sa dodržiavať 5 jedál denne a vždy mať so sebou nejaký „snack“ vo forme tyčinky z granoly, jablka alebo jogurtu. V prípade hlavných jedál dňa, by mala na vašom tanieri prevyšovať zelenina.

nadine-primeau-l5Mjl9qH8VU-unsplash

2. Ponáhľanie sa počas jedenia

Obmedzenie jedla je škodlivé pre chudnutie. Radšej sa uistite, že pri jedle sedíte správne a uvoľnene. Pomalé jedenie vám pomôže potraviny lepšie prežuť a zjesť menej, ako by ste inak zjedli. Jedzte pomaly a radšej si jedlo vychutnávajte. Konzumácii jedla by ste mali venovať 15 – 20 minút svojho času. Presne toľko času trvá žalúdku, kým dosiahne pocit naplnenia. Jesť by ste mali bez rušivých vplyvov a rozprávania, ale plne sa venovať konzumácii jedla. Pomalým jedením rovnako nezaťažíte váš tráviaci trakt a budete sa cítiť po jedle lepšie.

3. Nedostatočný príjem vody

Piť vodu je veľmi dôležité, už len kvôli správnemu fungovaniu obličiek, hydratovanej pokožke, ale aj pre plne funkčný tráviaci systém. Pitie vody vám taktiež môže pomôcť schudnúť, pretože voda zrýchľuje metabolizmus a detoxikuje organizmus. Dospelý človek by mal vypiť 2 až 3 litre denne. Voda zaisťuje prísun vitamínov a minerálov do organizmu, ktoré sú potrebné najmä pre správny rast svalov. Snažte sa vypiť pohár vody každú hodinu:

  • začnite ešte pred raňajkami, kedy vypijete aspoň 3 dcl vody,
  • počas dňa 2 dcl vody
  • asi hodinu pred spaním posledné 3 dcl vody.

Ustriehnuť váš pitný režim vám pomôžu taktiež rôzne aplikácie, ktoré vás upozornia na nedostatočný príjem vody. Vďaka nim tak budete mať prehľad, koľko vody ste počas dňa vypili. Taktiež pomáha mať vždy fľašu napustenej vody poruke. Tá vám pomôže s dodržaním pitného režimu, vďaka čomu sa nebudete cítiť dehydrovaní. Vyskúšať tiež môžete tieto nápoje, ktoré sú ochutené prírodným spôsobom, a to napríklad ovocím.

engin-akyurt-PCpoG06fcUI-unsplash

4. Konzumácia nesprávneho ovocia a vo veľkom množstve

Strava bohatá na ovocie a zeleninu je cestou vpred pri chudnutí. Ovocie nielenže obsahuje menej kalórií a cukru ako sladké pochúťky, ale obsahuje aj množstvo vitamínov, ktoré môžu zvýšiť vašu energiu a celkové zdravie. Má však vysoký obsah fruktózy, preto je príjem takejto formy sacharidov obmedzovaný u ľudí, ktorí si pozorne sledujú svoju hmotnosť a snažia sa, aby neurobili chyby pri chudnutí. Avšak rovnako ako iné druhy potravín, aj pri množstve ovocia je niekedy lepšie menej ako viac. Neznamená to však, že by ste tieto druhy ovocia mali vylúčiť zo svojho jedálnička, ale ich vysoký obsah cukru z nich nerobí ideálnu voľbu počas chudnutia. Pri chudnutí uprednostňujte ovocie s nižším glykemickým indexom (IG) ako 40. Vyhýbajte sa banánom, hroznu alebo mangu a radšej si doprajte jablká, čučoriedky alebo slivky.

5. Nízka úroveň pohybu

Niektoré štúdie ukazujú, že nečinnosť je hlavným faktorom priberania a obezity. Pri chudnutí tvorí 70 % vhodná strava a 30 % tvorí cvičenie, ktoré by ste taktiež nemali zanedbať. Počas chudnutia nevyhnutne strácate nielen tuk, ale aj časť svalovej hmoty, čo sa môže prejaviť aj na znížení rýchlosti metabolizmu. Okrem toho, že vám cvičenie pomáha schudnúť a nabrať svalovú hmotu, zlepšuje vašu náladu a znižuje riziko mnohých chronických ochorení.

endorphins-during-jogging-with-girlfriend

Existujú viaceré cviky na chudnutie:

  • Chôdza – je jedným z najlepších cvičení na chudnutie, pretože pre začiatočníkov je to jednoduchý a prirodzený spôsob bez toho, aby sa cítili preťažení a taktiež nezaťažuje kĺby. Je jednoduché zaradiť chôdzu aspoň 30 minút 3 až 4-krát denne do vašej každodennej rutiny.
  • Beh – predstavuje skvelú formu cvičenia, ktorá sa dá robiť kdekoľvek, pomôže vám schudnúť a navyše vám pomôže spáliť škodlivý brušný tuk. Na začiatok sa snažte behať 20 až 30 minút 3-krát do týždňa.
  • Bicyklovanie – zlepšuje vašu kondíciu a pomáha vám schudnúť. Viete ho vykonávať vonku, ale aj vnútri vďaka stacionárnym bicyklom. Ľudia, ktorí pravidelne bicyklujú, majú zvýšenú citlivosť na inzulín a nižšie riziko srdcových chorôb a rakoviny.
  • Silový tréning – cvičenie s vlastnou váhou je obľúbenou voľbou pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, taktiež pomáha vybudovať silu a podporiť rast svalov.

Môžeme taktiež zaradiť do cvičenia aj jogu, plávanie alebo pilates. Akýkoľvek pohyb je lepší ako žiaden.

Aby ste schudli rýchlo, často môžete robiť veľké chyby pri chudnutí, ktoré brzdia váš pokrok. Chudnutie nezdravým spôsobom môže vášmu telu viac uškodiť ako pomôcť. Významnú úlohu pri chudnutí zohráva aj zdravé stravovanie, dostatok spánku, správna hydratácia a život bez stresu.