Joga pochádza z Indie, kde vznikla pred tisíckami rokov a v posledných desaťročiach sa na západe stáva čoraz populárnejšou. Cvičenie využíva sériu rôznych pohybov, nádychov, ako aj meditáciu, ktoré slúžia na posilnenie tela a uvoľnenie mysle. Jogové cvičenie má mnoho podôb, je zdraviu prospešné a je vhodné takmer pre každého. Ak si nie ste istí, ako začať, tento článok vás prevedie základnými cvikmi. Uvidíte tiež, ako vyzerá joga pre začiatočníkov. V neposlednom rade, netreba zabúdať na kvalitnú podložku na cvičenie, ktorá vám celé cvičenie určite spríjemní.

zena-precvicujuca-jogu

Jogové cviky, ktorými by ste mali začať:

1. Horská póza

Horská póza je základom pre všetky polohy v stoji. Joga pre začiatočníkov obsahuje niekoľko základných cvikov a práve tento rozhodne nemôžete vynechať. Prostredníctvom pózy budú vaše nohy uzemnené do podložky. Vaše držanie tela sa môže pomocou horskej pózy zlepšiť. Pri aktivácii chodidiel a nôh v spojení so zemou pod vami, upriami vašu pozornosť na predĺženie chrbtice a otvorenie ramien.

Ako na to? Postavte sa vzpriamene s rukami pri bokoch a s nohami na šírku vašich bokov. Dajte svojim nohám priestor, aby sa cítili ako uzemnené v podložke.

2. Póza mŕtvoly

Pokojné ležanie na chrbte, tiež označované ako poloha mŕtvoly, je pre mnohých jednou z najťažších póz. Aj keď je pre niektorých náročné ležať v pokoji a relaxovať, ide o jednu z najdôležitejších póz pri cvičení jogy.

Ako na to? Ľahnite si na zem s rukami vzpriamenými po stranách, dlaňami smerujúcimi nahor a zatvorenými očami. Vaše chodidlá umiestnite na šírku vašich bokov a predĺžte si chrbticu od krku po chvostovú kosť. Nohy natiahnite od seba a nechajte hlavu a telo ponoriť sa do zeme. Zavrite si oči a uvoľnite čeľusť, jazyk a tvárové svaly. Dýchajte.

poza-mrtvoly-joga

3. Kobra

Póza kobry je vhodná na natiahnutie vašich ramien, brucha a hrudníka. Táto póza zlepšuje pohyblivosť a silu vašej chrbtice. Je predchodcom pokročilejších póz, ako sú ohyby na chrbte a póza s lukom. Ide o skvelú pózu, ktorá slúži na prevrátenie dopredu zaoblených pozícií ramien a je výborná, keď jogou ešte len začínate.

Ako na to? Začnite na bruchu. Položte si dlane na podlahu a zatlačte na ruky, otáčajte lopatky nadol a dozadu. Póza slúži na predĺženie a natiahnutie chrbtice a krku. Zdvihnite hruď a otočte svoj pohľad nahor, pričom svoju váhu položte na vrch chodidiel.

4. Pes smerujúci nadol

Poloha psa smerujúceho nadol posilňuje ruky, ramená a chrbát. Vďaka polohe sa zároveň naťahujú. Okrem iného, poloha psa smerujúceho nadol zmierňuje bolesti chrbta. Póza sa neodporúča ženám v tehotenstve, ako aj ľuďom so syndrómom karpálneho tunela, či s problémami spojenými so zápästím alebo vysokým krvným tlakom.

Ako na to? Pózu môžete urobiť s lakťami položenými na zemi, čím uberiete váhu vyvíjanú na zápästie. Zamerajte sa na rovnomerné rozloženie hmotnosti v dlaniach a zdvíhanie bokov nahor a dozadu, preč od ramien.

poloha-psa-v-joge

5. Pozícia stromu

Táto póza napomáha zlepšiť vašu rovnováhu, posilniť vaše jadro, členky, lýtka, stehná a chrbticu. V prípade, že máte problém s nízkym krvným tlakom alebo akékoľvek zdravotné problémy, ktoré ovplyvňujú vašu rovnováhu, skúste sa póze vyhnúť.

Ako na to? Dôležitý je vzpriamený postoj na jednej nohe a zopnutie dlaní
pred hrudníkom. V tejto polohe sa snažte udržať rovnováhu a dýchajte. Rovnakú polohu vykonajte aj na druhej nohe.

poza-stromu-joga

„Život bez lásky je ako strom bez kvetov či plodov.“ Kahlil Gibran

Joga je dobrá pre vaše telo a myseľ. Všimnete si, že vaše telo je pri pravidelnom cvičení silnejšie a pružnejšie. Joga vám tiež poskytuje čas na dýchanie a meditáciu pre emocionálnu pohodu. Joga pre začiatočníkov nie je náročná a veríme, že ju hravo zvládnete.

Namasté.