Existuje veľké množstvo mylných predstáv o tom ako schudnúť a o tom, čo zdravé chudnutie vlastne znamená. Neexistujú však žiadne „magické“ jedlá alebo spôsoby správneho kombinovania potravín, ktoré dokážu rozpustiť prebytočný tuk v tele človeka. Ak ste sa rozhodli schudnúť, pracujte krok za krokom k jasnej a prospešnej zmene vášho životného štýlu.

„Väčšina ľudí zlyhá, nie kvôli nedostatku túžby, ale kvôli nedostatku odhodlania.“ – Vince Lombardi

Efektívne chudnutie 

Dlhodobé dodržiavanie správneho stravovania v kombinácii s fyzickou aktivitou je tým najlepším spôsobom ako schudnúť. Konzumáciou jedla je telo zásobené množstvom dôležitých živín, ako sú vitamíny, minerály, antioxidanty a v neposlednom rade energia. Energiu vaše telo prijíma prostredníctvom makroživín, teda zo sacharidov, bielkovín a tukov.

woman-in-kitchen-making-salad

„Nízkotučné potraviny“

Potraviny, ktoré majú na etikete označenie „nízkotučné“ alebo „beztukové“, obsahujú cukor, škrob a soľ na kompenzáciu zníženia tukov. Tieto zdanlivo „zdravé“ jedlá majú rovnako veľa kalórií, ako ich bežná verzia. Znížený obsah tuku na etiketách nemusí nevyhnutne znamenať, že potravina má nízky obsah tuku, ale jednoducho to, že obsah tuku v produkte je o niečo nižší než je obsah v plnotučnej verzii.

Sú sacharidy nezdravé?

Zdravé sacharidy sú pre každé telo preferovaným zdrojom energie. Mýtus „sacharidy tvoria tuk“ nie je celkom pravdivý. Toto tvrdenie sa týka prevažne nezdravých sacharidov. Sacharidy môžu byť prijímané v jednoduchých alebo zložitých formách. Jednoduché sacharidy sa nachádzajú napríklad v sušienkach a cukríkoch a neobsahujú žiadne vitamíny, minerály ani vlákninu. Potraviny s komplexnými sacharidmi, ako je celozrnný chlieb, fazuľa a ovocie, obsahujú veľké množstvo prospešných živín pre ľudské telo.

carbohydrates

Hladovka 

Ak si myslíte, že vynechávanie jedla vedie k úbytku nadváhy, mýlite sa. Vynechanie jedla je jedným z najhorších spôsobov chudnutia. Nielenže budete pociťovať únavu, vášmu telu budú chýbať základné živiny. Sústreďte sa skôr na pravidelné stravovanie, fyzickú aktivitu, spánok, menšie porcie a pitný režim. Konzumácia zdravých raňajok vám môže dopomôcť k zvládnutiu hladu počas dňa a pomôcť vám povedať „nie, ďakujem“ nezdravým maškrtám. Voda pomáha spáliť viac kalórií a dokonca môže potlačiť chuť na jedlo. Výhodou je, že je 100 % bez kalórií. Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd. Ak ste smädní, môžete jesť viac.

Doprajte si kvalitný spánok

Nedostatok spánku môže spomaliť chudnutie. Nekvalitný a nedostatočný spánok narúša hormonálnu rovnováhu človeka. Znižuje sa hormón leptín, vďaka ktorému je človek sýty a zvyšuje sa hormón ghrelín, ktorý je spúšťačom hladu.

Jedenie z červených tanierov

Podľa jednej z mnohých štúdií, konzumácia jedla z červených tanierov napomáha ľuďom jesť menej ako sú naučení. Vedci sa domnievajú, že červená farba súvisí so zákazmi a opatrnosťou, ktoré podvedome ovplyvňujú myslenie človeka.

Nechoďte na nákup potravín hladní

Nakupujete potraviny hladní? Faktom je, že nakupovanie potravín počas hladu núti ľudí nakupovať nielen zdravé a základné potraviny, ale aj viac nezdravých potravín, ktoré spôsobujú naberanie kíl.

woman-grocery-shopping

Maškrtenie

V prípade, že radi maškrtíte, skúste si dať namiesto čokolády alebo sušienok napríklad orechy, ktoré sú bohaté na vlákninu. Môžete tak znížiť vašu chuť do jedla a zabrániť tomu, aby ste sa prejedali. Obmedzenie sladkých pochúťok s vysokým obsahom tuku je dôležité, avšak úplné vylúčenie sladkostí z potravín nemusí byť vždy tým správnym krokom. Človek, ktorý chce schudnúť, by mal robiť rozvážne rozhodnutia a nie radikálne kroky. Nedostatok cukru sa totiž môže odraziť na správaní jednotlivca.

Chudnutie nie je vôbec o hladovaní a jedení len zeleniny a ovocia. Je podstatné mať vyvážený príjem jedla, vykonávať fyzickú aktivitu, dopriať si kvalitný spánok a chudnutie pôjde hneď jednoduchšie.