Keď ide o prácu, väčšina z nás zabúda na svoje fyzické a psychické zdravie. Uvedomili ste si, že kontrola mailovej schránky, aktívna účasť na stretnutiach, sto káv denne a nepretržité osemhodinové sedenie nie je dobrým faktorom pre vaše telo, myseľ a dušu?  Sedavé zamestnanie zvyšuje stres, znižuje produktivitu a energiu a vedie k zlému držaniu tela. To následne vedie k bolestiam chrbtice a k problémom s trávením. Prinášame vám 5 cvikov, nielen na chrbticu, ktoré pri sedavom zamestnaní určite privítate.

Pravidelná fyzická aktivita

Pravidelné vykonávanie fyzickej aktivity môže pomôcť zlepšiť svalové napätie, zdravie a celkovú náladu. V prípade, že vykonávate sedavé zamestnanie, fyzická aktivita nie je vždy možná. Ak chcete prerušiť sedavý maratón, začleňte do svojho pracovného dňa cvičenie priamo pri vašom kancelárskom stole.

Man-exercising-while-working

Výhodou je nekonečný príval energie a endorfínov pre telo a myseľ, prekrvenie organizmu a stimulovanie metabolizmu. Mnohé výskumy dokazujú, že cvičenie počas dňa zlepšuje náladu, produktivitu a riadenie pracovného času. Navyše dostatok fyzickej aktivity spolu so zdravou stravou je najlepší spôsob, ako si udržať zdravú váhu.

Sedavé zamestnanie 

Sedenie alebo ležanie spotrebuje oveľa menej energie ako státie a pohyb. To je dôvod, prečo pracovníci v kancelárii môžu spáliť až o 1 000 kalórií menej za deň ako pracovníci v poľnohospodárstve.

Celodenné sedenie môže spôsobiť predĺženie sedacích svalov, čo následne vedie k bolestiam. Samotné sedenie nie je prirodzená činnosť pre vaše telo. Aby vznikli dlhodobé bolesti chrbtice, úplne stačí, že v práci sedíte veľa a nesprávnym spôsobom. To potom vedie k oslabeniu posturálnych svalov a následne k nerovnováhe a bolestiam.

Čo robiť v prípade, ak máte sedavé zamestnanie a je pre vás ťažké získať dostatok fyzickej aktivity počas pracovného dňa? Cvičenie je jednoznačne prospešné v mnohých aspektoch vášho života, vrátane vašej práce. Nezabúdajte, že dlhé hodiny sedenia v skutočnosti škodia vášmu zdraviu. Skúste vyskúšať týchto 5 cvikov na chrbticu a zlepšite držanie svojho tela.

woman-working-on-the-computer

5 cvikov na chrbticu a správne držanie tela

Dvíhanie nôh

Seďte vzpriamene na svojej kancelárskej stoličke. V sede zdvihnite nohu do rovnej polohy a stlačte stehenný sval. Následne pomaly a kontrolovane dvíhajte nohu hore a dole po dobu 15 až 20 opakovaní. Prejdite z rýchlych pulzov do držania nohy
vo vzduchu po dobu 15 až 20 sekúnd. Precvičte si obe nohy.

Dvíhanie lýtok

Postavte sa pred váš kancelársky stôl alebo stoličku a pridržte sa, aby ste získali rovnováhu. Vaše nohy by mali byť v neutrálnej polohe. Zdvíhajte päty od podlahy
čo najvyššie a pomaly ich spúšťajte späť. Aktivitu 20-krát zopakujte. Pre väčšiu váhu použite fľaše s vodou.

Drepy na stoličke

Ďalším výborným cvikom sú drepy na stoličke. Postavte sa pred svoju stoličku. S výdychom ohnite kolená a spustite sa smerom k stoličke. Opakujte v 15 až 20 sekundových intervaloch.

Woman-working-and-doing-exercising-to-remove-pain-from-sedentary-job

Výpadové skoky

Postavte sa s nohami k sebe a rukami ohnutými v lakťoch. Následne sa presuňte
do pozície výpadu a potom skokom prepnite na druhú stranu. Cvik opakujte 15-krát. Môžete to urobiť ešte náročnejšie s pridaním hmotnosti. Stačí si zobrať dve fľaše vody a predstierať, že držíte činky. 

Natiahnutie zápästia

Natiahnutia zápästia sú užitočné najmä pre ľudí, ktorí často používajú počítač. Tento cvik vám pomôže zmierniť bolesť zápästia. Niekoľko rýchlych nápadov: Zdvihnite dlane, natiahnite ruky, zatlačte dlane do seba, potraste rukami, aby ste sa zbavili akéhokoľvek napätia. Vyskúšať môžete aj ohyby zápästia pomocou fliaš s vodou, ktoré poslúžia ako závažia.

Týchto 5 cvikov je najjednoduchším spôsobom, ako si počas dňa splniť aspoň minimálnu fyzickú aktivitu a predísť tým rôznym bolestiam. Ak vás však trápi najmä bolesť chrbtice, nezúfajte, pretože na chrbticu existuje ešte veľké množstvo cvikov. O iných možnostiach cvikov na chrbticu si môžete prečítať v našom ďalšom článku.