Fitness centrá a cvičiská sú opäť kvôli lockdownu zatvorené, a to mnohých privádza k cvičeniu doma, ktoré môže byť náročnejšie. Ako sa však motivovať a dosahovať výsledky aj bez návštevy fitness centier? Prinášame vám 5 užitočných tipov, ako čo najviac vyťažiť aj z domáceho cvičenia.

1. Zbavte sa rušivých elementov

Medzi najväčšie prekážky, ktoré cvičenie doma má, patrí mnoho rušivých elementov v okolí, ktoré berú všetku pozornosť. Či už ide o rodinných príslušníkov, domáce zvieratá alebo Netflix, tých subjektov je naozaj veľa a je ľahké im podľahnúť. Pokiaľ však chcete vyťažiť zo svojho cvičenia maximum, vypnite si upozornenia na telefóne, odíďte do vedľajšej miestnosti, kde nikto nie je a vypnite televíziu. Takto sa budete môcť sústrediť na cvičenie rozhodne vo vyššej miere.

2. Nájdite si sparring partnera

Áno, síce to môže znieť čudne a nerealizovateľne najmä v domácom prostredí, ale cvičiť spolu s niekým vás bude určite motivovať. Pretože povedať si, že začnem cvičiť je omnoho jednoduchšie, ako skutočne začať a pokračovať v tom. Preto  sa hovorí, že vo dvojici ide všetko ľahšie, a to platí aj pri cvičení. Skúste prizvať k spoločnému cvičeniu niekoho z rodiny či kamarátku alebo sa zapojte do nejakej spoločnej výzvy, aby ste mali vždy dôvod na cvičenie. Takýmto spôsobom sa budete navzájom ťahať a cvičenie pôjde ľahšie.

full-shot-women-exercising-together

3. Vytvorte si miesto na cvičenie 

Ďalším veľmi užitočným tipom je vytvoriť si dostatočne veľké a vhodné miesto na cvičenie. Počas cvičenia, pravdepodobne, budete robiť rôzne cviky a niektoré z nich si budú vyžadovať viac priestoru. Preto si nájdite také miesto na cvičenie, pri ktorom sa budete cítiť komfortne. Takisto si zozbierajte všetky potrebné pomôcky na cvičenie, ktoré budete potrebovať, aby ste od cvičenia neodbiehali. Nezabudnite ani na vodu.

4. Vyhraďte si presný čas

Aj keď teraz trávite doma viac času, ako za bežných okolností, je dôležité, aby ste si stanovali presný čas na cvičenie. Pretože práve viac voľného času môže spôsobiť tzv. prokrastináciu. To znamená, že buď na cvičenie zabudnete, budete ho donekonečna odkladať alebo sa k nemu vôbec nedostanete.  Avšak, ak si vyhradíte na cvičenie konkrétny čas, budete opäť viac motivovaní.

young-woman-exercising-home-healthy-lifestyle-has-become-my-everyday-routine

5. Motivujte sa výzvami

Cvičenie doma môže spôsobiť, že spadnete do určitej rutiny, počas ktorej budete robiť stále dookola tie isté cviky. Takéto cvičenie však k ničomu nevedie, pretože nie je dostatočne efektívne. Preto si skúste pri každom cvičení pridať do svojho tréningového plánu stále jeden nový cvik, ktorým zapojíte aj iné časti tela. Výsledok bude stať určite za to.

young-woman-exercising-with-dumbbells-home-mat

Cvičenie v domácom prostredí môže byť niekedy náročnejšie či menej zábavné ako cvičenie vo fitness centre, a to najmä vtedy, ak neviete ako správne cvičiť. Bohužiaľ, v aktuálnej situácii nám nič iné neostáva, len sa poriadne motivovať a začať cvičiť.