Podávanie rúk je najbežnejší pozdrav medzi ľuďmi kamkoľvek idete. A nechty na rukách sú ako vaša vizitka – prezradia oveľa viac, ako si uvedomujete. Hovoria o tom, ako sa o seba žena stará, či venuje pozornosť svojmu rozvoju a vizáži. Lekári dokonca potvrdzujú, že podľa stavu nechtov sa dá zistiť veľa o životospráve človeka a o množstve jednotlivých vitamínov a minerálov v tele. Ako si teda môžete vypestovať krásne a zdravé nechty?

 

Čo robiť pre krásne nechty

 • Pravidelná manikúra – vytvorte si rytmus upravovania nechtov, napríklad trikrát týždenne zatlačte kožičku a pilníkom nechty vytvarujte. Či už preferujete prirodzený vzhľad a priesvitný lak, alebo farby, dekorácie, kamienky, nálepky, gélové nechty… Všetky potrebné pomôcky si vyberajte v kvalitnom obchode. Široký výber pomôcok na úpravu nechtov ako sú drievka, šetrné pilníky alebo nožničky, a zároveň celú paletu lakov a lámp na vytvrdzovanie laku ponúka nechtový e-shop Aspira.sk, v ktorom prevládajú prémiové produkty.
 • Zdravá strava – zahrňte do stravy potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, A, C a E a potraviny plné minerálov a stopových prvkov, najmä zinku. Môžete si zakúpiť výživové doplnky, ale začnite na tanieri a to rôznofarebnou zeleninou a najmä tmavším ovocím plným antioxidantov, ako sú čučoriedky, maliny, černice a goji. Jedzte veľa orechov, semienok a rýb.
 • Hydratácia – pravidelne hydratujte ruky a nechty kvalitnými krémami alebo olejmi. Suché nechty sú náchylné k lámaniu a štiepeniu. Vyberajte si mydlo, ktoré ruky príliš nevysušuje.
 • Noste ochranné rukavice – chémia je všade okolo nás, ale v niektorých prípravkoch je koncentrovanejšia a môže škodiť pokožke aj nechtom. Preto nikdy nepracujte s čistiacimi prostriedkami bez použitia ochranných gumených rukavíc.
 • Laďte nechty s celkovým outfitom – bonusové body pre krásne nechty dostanete, ak budete už vopred myslieť na to, aké kúsky máte v šatníku. Ľudia sú bytosti, ktoré prirodzene vyhľadávajú harmóniu a to aj v zrakových vnemoch. Máte v skrini svoje obľúbené dámske tričko s potlačou? Doplňte ho manikúrou vo vhodných farbách a komplimenty sa na vás budú len tak sypať.

Čo nerobiť, ak chcete krásne nechty?

 • Zbavte sa zlozvykov – skúste sa zbaviť zlozvykov, akými sú ohrýzanie nechtov, tvorba záderov v okolí nechtov a nervózne žmolenie rúk. Nechtiac si tak spôsobujete zranenia, ktoré nechtom nepristanú.
 • Nepoužívajte nechty ako nástroj – sú síce doslova poruke, ale to neznamená, že by ste nimi mali otvárať veci a podobne. Vedie to k lámavosti a praskaniu nechtov.
 • Nepilníkujte si nechty príliš nakrátko – aj keď to môže pôsobiť tak, že kratšie nechty sa lámu menej, nie je to úplne pravda. Ideálna dĺžka nechtov je jeden až dva milimetre presahujúce bruško prsta.
 • Nepoužívajte agresívne odlakovače – vyhnite sa odlakovačom s obsahom acetónu, pretože silno vysušujú nechty a kožičku okolo nich.
 • Neponárajte nechty náhle do horúcej vody – náhle ponorenie nechtov do horúcej vody spôsobuje, že sa rozdelia na mikroskopické šupinky a môžu sa odlamovať.
 • Nepoužívajte drsné nástroje na odstraňovanie kože okolo nechtov – nepoužívajte drsné pilníky alebo tupé nožnice a kliešte. Odstráňte len toľko kože, aby ste nevytvorili krvavé rany.
 • Nikdy si nepilníkujte plochu nechta drsným pilníkom – pri aplikácii gélových lakov sa stretnete s odporúčaním jemne prebrúsiť plochu nechta pilníkom. Robte to však iba pilníkom, ktorý je na to určený a zoženiete ho v špecializovanom e-shope.

Správna starostlivosť o nechty je bez na dlhé trate. Buďte trpezlivé, dlhodobo dodržujte správne návyky a čoskoro sa budete tešiť zo zdravých a krásnych nechtov, ktoré dodajú eleganciu celému vášmu vzhľadu.