V hektickom svete, kde sme často zaneprázdnení pracovnými povinnosťami a každodennými starosťami, je dôležité venovať dostatok času aj starostlivosti o seba. Self-care nie je len móda, ale nevyhnutnosť, ktorá nám pomáha udržať duševnú a fyzickú pohodu. Tu je 10 tipov na starostlivosť o seba, ktoré môžete ľahko aplikovať priamo v pohodlí vášho domova:
1. Zaveďte si rannú a večernú rutinu:
Nájdite si čas ráno aj večer na pokojné chvíle pre seba. Začnite a ukončite deň tým, že si doprajete čas len pre seba – môže to byť krátka meditácia, cvičenie jogy, modlitba, alebo aj čítanie obľúbenej knihy či jednoduché počúvanie hudby bez robenia čohokoľvek iného. Stačí aj 10-15 minút, dôležitejšia je pravidelnosť.
2. Experimentujte s kreativitou:
Venujte sa tvorivým aktivitám, ktoré vás bavia, ako je kreslenie, maľovanie, alebo výroba šperkov. Kreativita je výborný spôsob, ako uvoľniť svoju myseľ a zlepšiť si náladu. Ak nie ste kreatívne zdatným človekom, skúste trebárs antistresové omaľovánky alebo aj puzzle.
3. Nepodceňujte dýchanie:
Vyskúšajte meditáciu alebo hlboké dýchanie. Tieto techniky vám pomôžu uvoľniť stres, zlepšiť koncentráciu a nájsť vnútorný pokoj. Dýchanie je veľmi podceňovanou no overenou technikou an zmiernenie úzkosti či návalu stresu. Najznámejšou metódou je metóda štvorca, dlhý nádych, zadržanie dychu, pomalý výdych, zadržanie dychu a opakovanie. Výsledok sa dostaví naozaj okamžite.
4. Doprajte si relaxačný kúpeľ:
Relaxačný kúpeľ so soľou alebo esenciálnymi olejmi môže uvoľniť napätie vo vašom tele a pomôcť vám zrelaxovať sa. Ak si do kúpeľa pridáte epsomskú alebo magnéziovú soľ, pomôžete aj svojmu telu a svalom uvoľniť sa. Pridaním voňavého olejčeka, príjemnou hudbou či zapálením sviečok tak docielite dokonalé uvoľnenie. Ideálne však vynechať používanie mobilu a naozaj sa snažiť užiť si čas pre seba.
5. Joga alebo stretching:
Skvelým tipom na uvoľnenie je aj krátky stretching alebo joga, pri ktorom je dôležité sústredenie najmä na dýchanie a správne vykonanie cviku. Dostatočne si tak zamestnáte hlavu a zároveň si uvoľníte aj telo, ktoré je často vplyvom stresu v kŕči alebo sedavej práce skrátené.
6. Vytvorte si upokojujúce prostredie:
Vytvorte si príjemné prostredie priamo u seba doma. Použite sviečky, vonné tyčinky alebo vázy s kvetmi. Príjemné prostredie môže mať veľký vplyv na vašu náladu. Je dokázané, že neporiadok okolo nás zhoršuje náladu a zvyšuje stres. Skúste si urobiť poriadok, upraviť osvetlenie, zapnúť príjemnú hudbu a pokojne sa pustite do aktivity, ktorú máte naplánovanú, či už je to varenie alebo čítanie knihy.
7. Sledujte svoje obľúbené filmy alebo sa spojte s priateľmi:
Zabudnite na každodenné starosti a doprajte si večer relaxácie sledovaním vašich obľúbených filmov alebo seriálov. Smiech a zábava sú výborným spôsobom, ako si zlepšiť náladu. Prípadne si zavolajte so svojimi blízkymi alebo priateľmi. V krajinách kde ľudia prekvitajú svojou dlhovekosťou sa zisťoval dôvod toho, prečo ľudia žijú nielen dlhý ale kvalitný život. Jedným z dôvodov bol život v komunite, dobré medziľudské vzťahy a časté interakcie s najblžšími.
8. Kvalitný spánok:
Zabezpečte si dostatok spánku. Kvalitný spánok je kľúčom k duševnej a fyzickej pohode. Vytvorte si v spálni príjemné prostredie bez rušivých prvkov, zatemnite si okná, doprajte si ticho alebo veľmi jemnú a príjemnú hudbu a ponorte sa do snov, v ktorých môžete načerpať novú energiu. Dobrým tipom je zvlhčovač vzduchu v izbe, ktorý zabezpečí dostatočne vlhký vzduch a v spojení s aromaterapeutickým olejom vytvorí naozajstnú oázu pokoja.
9. Denne si doprajte čas na svoje hobby:
Venovať sa svojim záľubám a koníčkom je dôležité pre vašu osobnú pohodu. Bez ohľadu na to, či máte radi čítanie, varenie alebo záhradníctvo, zabezpečte si čas na tieto aktivity každý deň. Nie je podstatné ako dlho túto aktivitu vykonávate, ale aká je jej pravidelnosť. Aj niekoľko minút denne minutých na aktivity, ktorá vám dopraje uvoľnenie, vám môže rapídne pomôcť na celkový mentálny stav a duševnú pohodu.
10. Sledujte svoje emócie:
Buďte v kontakte so svojimi emóciami a nebojte sa hľadať pomoc, ak ju potrebujete. Hovorte o svojich pocitoch s dôverníkom alebo profesionálom, ak cítite potrebu. Nezabúdajte však na to, že emócie prichádzajú a odchádzajú a nie je potrebné sa nimi príliš zaťažovať. Sledujte ich, ale nevstupujte do kolobehu myšlienok, ktoré vašu pohodu práve naopak, narušia. Rozprávajte sa so svojimi blízkymi, pozrite si TEDx konferenciu, alebo prijemné motivačné video či film. Správajte sa k sebe tak, ako by ste sa správali k svojmu najbližšiemu priateľovi.
Pamätajte si, že starostlivosť o seba nie je prejavom sebeckosti, ale je priam nevyhnutná pre našu pohodu a zároveň pre pohodu našich blízkych. Keď sa dobre staráte o svoje telo a myseľ, budete mať viac energie a pozitivity aj pre druhých. Nezabudnite na tieto jednoduché self-care tipy a dovoľte si byť šťastní, zdraví a naplnení počas každého dňa. A ak sa vám to nepodarí každý deň, nezúfajte, zlé dni postretnú každého bez výnimky. Vtedy sa o seba treba obzvlášť s láskou a trpezlivosťou postarať.