Obezita ničí a komplikuje životy mnohým ľuďom, čo si aj podstatná časť z nás veľmi dobre uvedomuje. Zbaviť sa jej alebo predísť v tomto kritickom období, je preto mimoriadne dôležité. Mnohým sa však chodiť do niekoľko kilometrov vzdialenej posilňovne neche, a preto si zariaďujú niečo podobné doma. Vytvoriť si telocvičňu doma má viacero výhod, no vyžaduje si to aj správnu organizáciu a samozrejme určité finančné prostriedky.

Na zariaďovanie domáceho fitka ale treba ísť aj rozumne. My vám preto poradíme, čo by v ňom určite nemalo chýbať.

1

Akému cvičeniu sa chcete venovať?

Vybavenie domácej posilňovne závisí na tom, na aký účel bude slúžiť. Inak bude predsa vyzerať zariadenie telocvične pre silový tréning, udržovanie kondície alebo na ľahké cvičenie či jógu. Ak chcete mať doma základné vybavenie na posilnenie celého tela aj udržovanie kondície, pokúste sa priestor rozdeliť na niekoľko zón. Na cvičenie s vlastnou váhou stačí naozaj minimum priestoru,  hrazda alebo závesný posilňovací systém TRX.

Úplným základom pre väčšinu tréningov je podložka. Obľúbené a účinné na odporový tréning sú expandery a odporové gumy, zabezpečiť by ste si mali aj činky alebo kettlebell. Toto náčinie nie je priestorovo náročné, ani na uskladnenie ani pri samotnom tréningu. Ak máte priestor, môžete si kúpiť aj lavičku na cvičenie.

Na kardio tréning je ideálny rotoped alebo trenažér. Stroje si však vyžadujú trochu viac miesta a aj vyššiu investíciu. Kardio tréning zvládnete aj s obyčajným švihadlom, alebo si môžete ísť zabehať von.

2-1024x1024

Vybavenie môžete dopĺňať postupne

Zariadiť si celú posilňovňu naraz môže byť náročné finančne aj organizačne, takže zariaďujte postupne. Začnite základným vybavením a postupne dopĺňajte to, čo vám chýba. Možno časom zistíte, že nepotrebujete všetky stroje a náčinie, o ktorých ste uvažovali na začiatku.

Okrem náčinia na cvičenie budete potrebovať aj nejaké úložné priestory, aby ste mali všetko potrebné na jednom mieste. Lacné regály od Majster Regal zapadnú do industriálneho zariadenia posilňovne a poskytnú vám priestor na odkladanie podložiek, drobného náčinia, reproduktoru alebo doplnkov výživy.

Uvidíte, že v takto zariadenej posilňovni bude udržiavanie štíhlej formy oveľa príjemnejšie a pohodlnejšie.

Zdroj obrázkov:

  1. Gorodenkoff/Shutterstock.com
  2. www-majster-regal.sk