Vysoká hladina cholesterolu patrí medzi novodobé strašiaky, ktoré spôsobujú ďalšie iné závažné ochorenia. Cholesterol však predstavuje veľmi dôležitú látku, bez ktorej telo nevie fungovať. Ako si však udržiavať optimálnu hladinu cholesterolu a predchádzať iným ochoreniam?

Čo je to cholesterol

Cholesterol predstavuje látku, teda lipidy (tuky), ktoré sú pre ľudský organizmus nevyhnutné. Ide v podstate o látku, ktorá sa nachádza vo všetkých častiach tela, a to či už v tkanivách alebo aj v krvi, v hormónoch a rovnako je aj stavebnou jednotkou nervov a mozgových buniek. Preto nie je dobré sa cholesterolu vyhýbať. Avšak je potrebné povedať, že existujú dva druhy cholesterolu a v prípade, že toho zlého je v krvi nadbytok, môžu nastať výrazné zdravotné komplikácie. Okrem toho, zvýšená hladina cholesterolu nebolí, a preto je v mnohých prípadoch ťažké odhaliť prítomnosť zvýšeného cholesterolu.

Zdravý a nezdravý cholesterol

Existujú dva druhy cholesterolu. Určite ste už aspoň raz počuli o dobrom a o zlom cholesterole. Aký je však medzi nimi rozdiel? LDL (Low density lipoprotein) predstavuje „zlý“ cholesterol, ktorý pri svojej zvýšenej hladine spôsobuje zdravotné komplikácie, a to z toho dôvodu, že pri hromadení upcháva cievy, a teda môže spôsobiť aterosklerózu či napríklad cievnu mozgovú príhodu. Naopak HDL (High density lipoprotein) je známy aj ako „dobrý“ cholesterol, ktorý priaznivo pôsobí na cievy. Tento druh cholesterolu sa zbiera v cievach, ktoré ho odvádzajú do obličiek a tie ich odvádzajú preč z tela.

binge-eating-concept-stressed-unhappy-asian-lady-wants-eat-fast-food

Následky dlhodobo zvýšeného cholesterolu

Existuje viacero dôvodov, prečo je potrebné si sledovať hladinu zlého cholesterolu v tele. Ide napríklad o to, že zlý cholesterol sa zachytáva na cievach a tým dochádza k ich zúženiu a následne aj k upchávaniu. V takomto prípade môže nastať cievna mozgová príhoda, keďže sa dostatočné množstvo kyslíka nedostane do mozgu, prípadne môže vzniknúť krvná zrazenina, ktorá je rovnako nebezpečná, pretože môže spôsobiť aj infarkt myokardu. Vysoká hladina cholesterolu sa tiež môže podpísať aj na ateroskleróze, teda kôrnateniu tepien, na zvýšenom krvnom tlaku či na samotnom pretrhnutí ciev.

Podľa kardiológa a dekana Lekárskej fakulty UPJŠ a Univerzitnej nemocnice v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella. „Napriek tomu, že stanovanie hladiny krvných tukov (lipidov) je hradené zo zákona zdravotnými poisťovňami, pomerne vysoký počet ľudí zostáva nediagnostikovaných alebo zle diagnostikovaných.“

top-view-doctor-patient-hands-holding-red-heart-white-table

Rizikové skupiny ohrozené vysokým cholesterolom

Medzi najviac rizikové skupiny, ktoré sú ohrozené vysokým cholesterolom, patria obézni ľudia alebo ľudia s nadváhou, cukrovkou, vysokým krvným tlakom, ľudia s nedostatkom pohybu či každodenným stresom. Okrem toho sú ohrození aj ľudia nad 40 rokov, fajčiari či ľudia, ktorí radi konzumujú vo väčšom množstve či často potraviny živočíšneho pôvodu a alkohol. Napriek tomu, že sa hladina cholesterolu dvíha aj s nesprávnym životným štýlom a nevhodnou stravou, cholesterol sa vytvára aj zvlášť v pečeni, a teda môže byť jeho vysoká hladina podmienená dedičnosťou.

chubby-woman-touching-belly-hospital-room

Prevencia a spôsoby zníženia hladiny cholesterolu

Napriek tomu, že vysoká hladina cholesterolu je pre život nebezpečná, je možné ju korigovať a upravovať, a to najmä úpravou stravy a váhy, ak ide o obézneho človeka. Z jedálnička je preto potrebné vyradiť nevhodné tuky a nahradiť ich tými správnymi. Okrem toho je potrebné sa viac hýbať, stačí však rýchla pravidelná chôdza, aspoň 3x do týždňa. Pri prevencii je rovnako potrebné si hladinu cholesterolu sledovať.

elderly-couple-hiking-standing-high-mountain-are-happy-retirement

Čo jesť a nejesť pri zvýšenej hladine cholesterolu?

Pri udržiavaní si tej správnej hladiny cholesterolu v tele, prípadne pri jeho znížení, je potrebné vyradiť z jedálneho lístka mastné jedlá a nevhodné tuky nahradiť tými správnymi. To znamená, že by ste mali prestať konzumovať vyprážané jedlá, maslá, sladké jedlá, ale aj bravčové či hovädzie mäso, vnútornosti či tučné syry a mlieko. Vyhnúť by ste sa mali aj sladeným nápojom či káve.

Vaša by však mala obsahovať predovšetkým nenasýtené mastné kyseliny – omega 3 a 6, ktoré sa nachádzajú aj v losose, tuniaku či sardinkách. Nie je potrebné sa vyhnúť živočíšnej strave, avšak prevažne by ju malo tvoriť biele mäso či nízkotučné mliečne výrobky. Nezabudnite tiež do svojho jedálnička pridať strukoviny, orechy, zdravé tuky ako napríklad avokádo, celozrnné pečivo, celozrnné cestoviny, vlákninu, obilniny a hlavne ovocie a zeleninu. Pozor treba dávať aj na nadmerné korenie, solenie a klasický olej skôr nahradiť olivovým, sójovým, repkovým či slnečnicovým. Strava musí byť predovšetkým pestrá a plná vitamínov a minerálov. Dodržiavajte aj správny pitný režim, ktorý by mal obsahovať pitnú vodu či zelený čaj.

heart-shape-ketogenic-low-carbs-diet-concept

Pri znižovaní hladiny cholesterolu nie je však potrebné dodržiavať hladovku či rôzne diéty. Úplne postačí, ak vaša strava bude vyvážená a obsahovať predovšetkým tie správne ingrediencie, vitamíny a minerály. Pomôže tiež dostatok pohybu a oddychu. Je dobré sa vyhnúť fajčeniu, alkoholu či stresovým situáciám. Takouto vhodnou kombináciou je možné upraviť hladinu cholesterolu aj do 3 mesiacov.