Narazili ste so svojím partnerom/partnerkou na prvú krízu, či väčšiu hádku? Nebojte sa, neznamená to začiatok konca vášho vzťahu. Bohužiaľ, aj hádky bývajú súčasťou vzťahu a nemusia hneď signalizovať niečo zlé.  Existuje veľké množstvo rád, tipov, či dokonca magazínov s článkami, ktoré vám radia, ako si vybudovať zdravý vzťah. Kým by sme sa mali naozaj riadiť a kto nám vie objektívne poradiť?  Dnes vám zhrnieme zopár vecí, ktoré by vám mohli zaručiť šťastný a dlhotrvácny vzťah.

Otvorene komunikujte

Dobrá a kvalitná komunikácia je zásadná v rámci akéhokoľvek vzťahu, nielen toho romantického. Musíte vedieť medzi sebou komunikovať, aby ste sa vedeli navzájom chápať. Komunikujte so svojím partnerom otvoreneúprimne a uvidíte, koľko problémov a nevyriešených vecí to medzi vami napraví. Pokiaľ ste s niekým vo vzťahu, nemali by ste sa obávať hovoriť veci narovinu, i keď nemusia byť vždy pozitívne. Pokiaľ máte pri sebe správneho partnera, všetko si viete vydiskutovať a popracovať na tom, čo treba. Keď obaja ľudia vedia, čo od vzťahu chcú a cítia sa komfortne pri vyjadrovaní svojich potrieb, obáv a túžob, pomôže to zvýšiť dôveru a posilniť vaše puto.

viber_image_2021-08-27_14-42-10-076

Nebojíte sa nesúhlasu

Ako sme písali vyššie, v zdravom vzťahu sa nemôžete báť konfliktu. Musíte sa cítiť komfortne pri vyjadrovaní záležitostí, ktoré vás trápia a zároveň byť schopný riešiť so svojím partnerom konflikt bez ponižovania alebo bez státia si tvrdohlavo stále za svojím. Niekedy je lepšie ustúpiť, namiesto toho, než sa nezmyselne hádať.

Ukážte záujem

Dokazovať svojmu partnerovi lásku a prejavovať záujem nestačí len na začiatku vzťahu. Prejavovanie záujmu by mala byť pravidelná činnosť aj v dlhodobom vzťahu.  Môže to byt obyčajným objatím, pusou na čelo, či uvarením večere, jednoducho čokoľvek. Prejavovanie záujmu je jeden z kľúčových bodov v šťastnom vzťahu.

viber_image_2021-08-27_14-42-11-337

Trávte spolu čas naplno

Aj keď ste už v dlhoročnom vzťahu, bývate spolu alebo už aj máte deti, nespadnite do stereotypu, ktorý vám začne liezť na nervy a úplne vás odiali od partnera. Vymyslite si spoločný program, niečo, čo nerobíte bežne a uvidíte, aké osviežujúce to bude pre vás obidvoch. Napríklad aj obyčajná návšteva kina môže byť prospešná na udržanie zdravého vzťahu.

viber_image_2021-08-27_14-42-11-977

Vybudujte si dôveru

Hádam najdôležitejšou ingredienciou vzťahu je dôvera. Musíte si navzájom dôverovať, aby ste vedeli normálne fungovať bez hocijakých podozrení, obviňovaní a podobných vecí. Byť k sebe úprimní je tisíckrát lepšie, aj keď nie vždy je to ľahké. Dôvera je nesmierne krehká a pri každom sklamaní, či klamstve sa vytráca.