Akupunktúra po mŕtvici: Môže naozaj pomôcť?

0
508
akupunktura stara cinska medicina aleternativna liecba

Na našom blogu sme pred nedávnom písali o tom, že mŕtvica alebo cievna mozgová príhoda, nepostihuje len ľudí starších. V dôsledku neustále zvyšujúcich sa pracovných nárokov a nadmiere stresu, čoraz viac ohrozuje i mladých ľudí. Tento zdravotný problém teda už v súčasnosti „útočí“ na každého človeka, bez ohľadu na jeho vek. Nezabudnite si preto prečítať aj nás článok o tom, ako čo najefektívnejšie a najlepšie podať prvú pomoc pri mŕtvici!

Rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode je však maximálne individuálna. Každý človek je jedinečný a vyžaduje si osobitý prístup jednak k regenerácii tela, ale aj duše. Okrem tradičných rehabilitačných techník by ste tak mali poznať aj alternatívny typ liečby po postihnutí cievnou mozgovou príhodou, resp. mŕtvicou.

Čo liečba akupunktúrou zahŕňa?

Akupunktúra je čínska liečebná prax, ktorá  existuje už po stáročia a za posledných 40 – 50 rokov sa mimoriadne rýchlo rozšírila do celého sveta. Zahŕňa použitie tenkých dezinfikovaných ihiel vložených do kože certifikovaným akupunkturistom. Tieto ihly sú, samozrejme, umiestnené v špecifických častiach tela. Ide o také miesta, ktoré uvoľňujú rôzne formy prírodnej liečivej energie. Napríklad pri pôsobení tlaku na „tretie oko“, teda v oblasti medzi obočím, dokáže akupunktúra zmierniť bolesť hlavy. 

starsi muz na akupunkture alternativna liecba mrtvice

Priebeh sedenia u akupunkturistu

  1. Profesionálny akupunkturista skontroluje a prediskutuje s vami váš zdravotný stav (len pre zaujímavosť uvádzame fakt, že sa zvykne pozrieť na váš jazyk, aby získal ďalšie užitočné informácie o vašom zdraví a takisto vám skontroluje pulz).
  2. Podľa týchto zistení usúdi, či bude liečba prebiehať v lehu na chrbte, na bruchu alebo bokom.
  3. Nasleduje zavedenie ihiel (môžete cítiť jemný tlak, ale nie bolesť a akupunkturista môže pridať terapiu teplom alebo masážou).
  4. Jedno sedenie väčšinou trvá 30 minút a liečba si zvyčajne vyžaduje 12 sedení.
  5. Niektoré zdravotné poisťovne zvyknú svojim pacientom preplácať náklady na akupunktúrnu liečbu. Preto by ste sa mali porozprávať s poskytovateľom vášho zdravotného poistenia o vašich možnostiach:

Akupunktúra a mŕtvica

Rehabilitácia je dôležitou, ak nie najdôležitejšou, súčasťou zotavovania sa z mŕtvice. V súčasnosti sú možnosti rehabilitácie skutočne obrovské a pokrývajú všetko od fyzickej aktivity po kognitívne a emocionálne aktivity. Niektorí vidia akupunktúru aj ako doplnok k tradičným rehabilitačným metódam.

Zdravotné benefity akupunktúry

Akupunktúra je široko akceptovaná ako alternatívna liečba chronickej bolesti. Používa sa však aj ako prostriedok na relaxáciu tela a mysle, čím zmierňuje stres alebo úzkosť. Akupunktúra sa síce primárne uznáva ako prírodná liečba chronickej bolesti, no jej potenciálne prínosy siahajú oveľa ďalej. Používa sa na zlepšenie spánkových schém alebo trávenia.

akupunktura stara cinska medicina alternativna liecba mrtvice

Čo hovoria výskumy?

V štúdii z roku 2005 dostali ľudia, ktorí prekonali mozgovú príhodu, možnosť vyskúšať akupunktúrnu liečbu. Cieľom terapie bolo pomôcť zmierniť bolesť a nepohodlie spôsobené mŕtvicou. No a vedci prišli na niekoľko zaujímavých faktov.

Zistili, že účastníci s akupunktúrnou liečbou zaznamenali zlepšenie spasticity zápästia a rozsahu pohybu zápästia a ramena. v porovnaní s tými, ktorí nedostali akupunktúrnu liečbu, Zaznamenali omnoho väčší pokrok. Najnovšia štúdia tiež potvrdzuje, že akupunktúra spojená s cvičením, môže byť účinná proti bolesti ramena v dôsledku mŕtvice.

Poraďte sa s vašim lekárom!

Predtým, ako navštívite akupunkturistu, navštívte svojho lekára a prediskutujte svoje želanie pridať akupunktúru do plánu obnovy. Môžu vám pomôcť posúdiť, či je to pre vás najlepšia voľba. Akupunktúra nemusí byť pre vás, ak máte poruchu krvácania alebo ak riedite krv. Po konzultácii so svojím lekárom preskúmajte akupunkturistov vo vašej oblasti. A uistite sa, že majú licenciu a dodržiavajú všetky zdravotné predpisy.