Vláda neprijala uznesenie o znovuzavedení štátnej karantény, podľa Doležala chýbajú základné dáta

0
14

12.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 12. marca 13:49

Vládny kabinet premiéra Igora Matoviča do dnešného dňa neprijal uznesenie o štátnej karanténe. Opatrenie malo spomaliť šírenie ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

„Zatiaľ nebol všeobecný súhlas so všetkými súčasťami toho opatrenia. Navrhli sme, že sa tomu bude ešte detailne venovať pracovná skupina, kde budú zastúpené jednotlivé rezorty,“ povedal po rokovaní vlády minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ktorý návrh na rokovanie kabinetu predložil.

Rokujú s asociáciou hotelov

Ministerstvo dopravy a výstavby síce rokuje s Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska o možnosti využívania ich zariadení pre možnú štátnu karanténu s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu najmä zo zahraničia, ale doteraz chýbajú dáta o tom, aká kapacita ubytovacích zariadení by bola potrebná pre karanténu.

Ako upozornil po rokovaní vlády minister dopravy Andrej Doležal, chýbajú základné dáta o tom, koľko občanov Slovenska je v zahraničí a s akým náporom cestujúcich treba počítať. Podľa ministra však naďalej pracuje na tejto záležitosti expertná skupina s odborníkmi z rezortov vnútra, zdravotníctva, dopravy a spravodlivosti.

Platili by si ju cestujúci?

Minister dopravy nevedel povedať, či bude možné vytvoriť takú štátnu karanténu, ktorá by bola efektívna a vykonávateľná. Navyše nie je jasné, či by mala byť štátna karanténa platená samotnými cestujúcimi. Preto nevie nič povedať ani hotelierom v tejto veci. Ako dodal, členovia vlády sú za opatrenia s cieľom zastaviť šírenie nebezpečnejších mutácií koronavírusu vrátane takzvanej juhoafrickej, ale rovnako za dôležité považujú, aby opatrenia boli efektívne a vykonávateľné.

Minister pripomenul zákonnú možnosť zo strany Úradu verejného zdravotníctva monitorovať cestujúcich prostredníctvom mobilných operátorov, čo umožní získanie presnejších dát o počte Slovákov v zahraničí, ako aj o ich príchode na Slovensko. To by umožnilo aj prípravu efektívnejšej karantény.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) uviedol, že problém s materiálom je praktický a nie politický.

Viac k témam: COVID-19, eKaranténa, Koronavírus, mutácia koronavírusu, štátna karanténa
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda neprijala uznesenie o znovuzavedení štátnej karantény, podľa Doležala chýbajú základné dáta © SITA Všetky práva vyhradené.