Video: Hirošima si pripomína 74. výročie zhodenia atómovej bomby, ktorá zabila desaťtisíce ľudí

0
36

6.8.2019 (Webnoviny.sk) – Obyvatelia japonského mesta Hirošima a spolu s nimi celá krajina si v utorok pripomínajú 74. výročie zhodenia americkej atómovej bomby, v dôsledku ktorej zomreli desaťtisíce ľudí.

Mesto bolo hlavným cieľom misie, alternatívou boli mestá Nagasaki a Kokura. Starosta Kazumi Macui vo svojom utorkovom prejave vyzval politických lídrov, aby neustále pracovali na eliminácii jadrových zbraní vo svete.

Zhodenie bomby na Hirošimu 6. augusta 1945 pripravilo o život okolo 140-tisíc ľudí. Tri dni po Hirošime Američania zhodili atómovú bombu aj na Nagasaki, kde zahynulo ďalších približne 70-tisíc ľudí.

USA deklarovali, že ich cieľom bolo predísť ďalším vojnovým obetiam a nevypočítateľným útokom tejto ázijskej krajiny. Tokio napokon 15. augusta kapitulovalo, čím sa prakticky skončila druhá svetová vojna. Japonsko je dodnes jedinou krajinou, ktorá sa stala terčom jadrového útoku.

Viac k témam: druhá svetová vojna, Hirošima, jadrové zbrane, Spojené štáty americké, výročie
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Hirošima si pripomína 74. výročie zhodenia atómovej bomby, ktorá zabila desaťtisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Bol článok užitočný?