V rámci aktívnych záloh cvičia desiatky ľudí, ale ministerstvo obrany počítalo s vyšším počtom

0
67

14.8.2019 (Webnoviny.sk) – V rámci aktívnych záloh Ministerstva obrany SR cvičia desiatky ľudí. Rezort obrany počítal s viac ako 100 záložníkmi. Vyplýva to z informácie Ministerstva obrany SR, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Núdzové a krajné situácie

V súčasnosti sa v aktívnych zálohách premiérovo pripravuje aj deväť ľudí pre potreby Vojenskej polície. Obdobné počty eviduje ministerstvo aj pri dobrovoľnej vojenskej príprave. Aktívne zálohy sú súčasťou Ozbrojených síl SR, rezort ich môže nasadiť v prípade núdzových či krajných situácií.

Vojakovi v aktívnej zálohe patrí v zmysle zákona motivačný príspevok 600 eur ročne po splnení predpokladu, že absolvuje aspoň 75 percent času pravidelného cvičenia a tiež pomerná časť hodnostného platu za čas cvičenia.

„V tomto roku absolvovalo cvičenia aktívnych záloh 83 vojakov v zálohe. Zároveň dodávame, že v uvedenom počte je zahrnutých aj deväť príslušníkov, ktorí absolvovali historicky prvý výcvik aktívnych záloh pre potreby Vojenskej polície. Ozbrojené sily SR a Vojenská polícia plánovali v tomto roku vycvičiť 105 príslušníkov aktívnych záloh,” informovala Capáková.

Radikálne zvýšenie počtu záložníkov

Rezort obrany očakával radikálne zvýšenie počtu záložníkov ešte v roku 2018. Vtedy ministerstvo avizovalo kapacitný plán na 300 záložníkov. V minulom roku výcvik absolvovalo iba 54 ľudí. Podľa odborníka na obranu a bezpečnosť Juraja Krúpu zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku si budú aktívne zálohy aj dobrovoľná vojenská príprava vyžadovať systémovú reformu.

„Tie počty sú jednoducho nedostatočné. Ako je možné, že polovojenská neprofesionálna organizácia Slovenskí branci, ktorá je prakticky na hrane legality, dokáže osloviť oveľa viac ľudí? Podľa môjho názoru môže ísť aj o istú flexibilitu, ktorú nevedia Ozbrojené sily SR ponúknuť, pretože tí ľudia o to zjavne nemajú záujem. Nikto sa od vzniku týchto inštitútov poriadne nezamyslel, prečo to nefunguje. V budúcnosti bude preto potrebná komplexná reforma, ktorá dokáže ľudí prilákať vo vyšších počtoch,” povedal v reakcii na zverejnené počty záložníkov Krúpa.

Odborník pre ilustráciu uviedol susednú Českú republiku, kde sa podľa neho ročne zúčastní na cvičeniach viac ako 1 000 príslušníkov aktívnych záloh. Rezort aj napriek súčasným číslam organizuje cvičenie aj v roku 2020, pričom sa záujemcovia môžu prihlásiť do polovice septembra tohto roka.

Viac k témam: Slovak Security Policy Institute (Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku), vojenská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk – V rámci aktívnych záloh cvičia desiatky ľudí, ale ministerstvo obrany počítalo s vyšším počtom © SITA Všetky práva vyhradené.