Tesco učí deti, ako neplytvať jedlom

S podobným označením

Rusko má v Čiernom a Stredozemnom mori lode so sto strelami Kalibr, rakety podľa Ukrajiny ledva vyšli „z montážnej linky“

V Čiernom mori má Rusko podľa ukrajinského námorníctva štyri lode s 24 raketami Kalibr a v Stredozemnom mori päť plavidiel so 76 strelami.

V Rusku našli viac ako tisíc mŕtvych tuleňov, pravdepodobne zomreli z prirodzených príčin

Nie je známe, čo spôsobilo úhyn zvierat, ale podľa úradov pravdepodobne zomreli z prirodzených príčin.

Pozor na poľadovicu, výstrahy platia pre väčšinu územia Slovenska

Varovanie platí od nedele 4. decembra, od 20. hodiny, do pondelka 5. decembra do 10:00.

18.10.2022 (Webnoviny.sk) – V rámci projektu Komunitné dni zavítali školáci do obchodov Tesco naprieč celým Slovenskom, aby zistili, ako funguje supermarket, a naučili sa, ako neplytvať potravinami. Obchody sa zapojili aj do prednášok v školách, zbierky školských pomôcok a kolegovia sa stretli so zástupcami víťazov grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame, aby im slávnostne odovzdali symbolické šeky.

“Cieľom Komunitných dní v obchodoch Tesco bolo ešte viac posilniť puto s komunitami, v ktorých pôsobíme. Zároveň sme v rámci projektu chceli predstaviť školákom zákulisie fungovania našich obchodov a zábavnou formou ich naučiť správať sa zodpovedne k jedlu a potravinám. Práve vzdelávanie je kľúčové v boji proti potravinovému odpadu,” hovorí Michaela Lehotská, CSR manažérka Tesca na Slovensku.

Tesco je lídrom v boji proti plytvaniu potravinami na Slovensku. Vďaka dlhodobým systematickým aktivitám sa reťazcu podarilo znížiť za posledných päť rokov objem potravinového odpadu o 69 %. Exkurzie školákov v obchodoch Tesco sú jednou z foriem, ako reťazec vzdeláva verejnosť v oblasti boja proti plytvaniu potravinami.

Doteraz do 50 obchodov Tesco naprieč celým Slovenskom zavítali školáci, aby si pozreli, ako obchod funguje. Kolegovia a kolegyne z Tesca ich hravou formou učili, ako neplytvať potravinami, a vysvetlili im význam darovania potravín, ktoré sa nepredajú.

Ako prvé malí školáci zistili, prečo by nemali chodiť nakupovať hladní a kde vzniká najviac potravinového odpadu. Deti a kolegovia z Tesco obchodov sa rozprávali o tom, koľko potravín sa v domácnostiach vyhodí a aké jedlo najčastejšie skončí v koši. Deti sa tiež naučili, že aj tvrdé pečivo sa ešte môže využiť na výrobu krekrov alebo strúhanky. Pomocou hry si zapamätali, kam v chladničke umiestniť jogurty, varené jedlo, mliečne výrobky, otvorené zaváraniny a ovocie či zeleninu, aby boli uskladnené správne a vydržali čo najdlhšie.

Spolu so skúsenými pekárkami si školáci upiekli vlastné pečivo. Na oddelení ovocia a zeleniny zistili, že chuťovo nie je žiadny rozdiel medzi ovocím dokonalého alebo nepravidelného tvaru. Taktiež pochopili rozdiel medzi dátumom spotreby a dátumom minimálnej trvanlivosti a že mnoho potravín môžeme bezpečne konzumovať aj po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti.

“Ďakujeme spoločnosti Tesco, že si vybrala na Komunitné dni práve žiakov z našej školy. Pre deti bolo stretnutie veľmi poučné, dozvedeli sa nielen, prečo je dôležité neplytvať potravinami, ale aj ako znížiť množstvo potravín, ktoré doma končia v odpadkovom koši, a zároveň sa naučili, ako efektívne spolu s rodičmi nakupovať. Veľkú radosť im urobil balíček s potravinami, nálepkou a informačným letákom,” hodnotí učiteľka Slávka Strnádová zo Základnej školy s materskou školou Pavla Demitru.

“Veľmi nás potešila zvedavosť a nadšenie detí, ktoré k nám prišli na exkurziu. Páčili sa im najmä chladené a mrazené sklady a s radosťou sa pustili do pečenia koláčikov v našej pekárni. Spolu s kolegami sme im zábavným spôsobom vysvetlili, ako vyzerá zdravá chladnička a že krivá mrkva je rovnako chutná ako rovná. Veríme, že informácie o zodpovednom nakupovaní a správnom uskladňovaní potravín budú pre nich užitočnými pomocníkmi v každodennom živote,” vysvetľuje Marek Simko z hypermarketu Tesco Spišská Nová Ves.

Ďalšie Tesco obchody sa do Komunitných dní zapojili vlastnými aktivitami. Napríklad hypermarket Tesco v Pezinku zorganizoval zbierku školských pomôcok, ktoré pomohli sociálne znevýhodneným rodinám v Pezinku a jeho okolí. Projekt Komunitné dni pokračuje aj počas októbra.

Tesco podpora komunít v číslach:

V rámci programu Vy rozhodujete, my pomáhame už Tesco rozdelilo viac ako 1,68 milióna eur na podporu 2 079 projektov. Aktuálne sa už môžu neziskové organizácie, občianske združenia, školy a škôlky, mestá iobce prihlasovať do 12. edície grantového programu. Prihlásenie je otvorené do 6. novembra, pričom viac ako dvesto projektov opäť podporíme sumou takmer 170-tisíc eur.
Celkový objem darovaných nepredaných potravín zobchodov Tesca pre ľudí v núdzi dosiahol za celé obdobie programu 9 056 ton. Z tohto množstva bolo pripravených viac ako 21 miliónov porcií jedla.
Potravinová zbierka sa stala neoddeliteľnou súčasťou našej dlhodobej podpory miestnych komunít. Doteraz sme prostredníctvom Potravinovej zbierky od jej spustenia v roku 2013 vyzbierali 944 ton potravín a hygienických potrieb. Tento rok sa uskutoční už okrúhly 10. ročník.
Tesco podporilo programom Drobné darcovstvo od roku 2015 tisícky lokálnych projektov.
5 000 dobrovoľníckych hodín venovali kolegovia pomoci komunitám v roku 2021. Každý kolega môže stráviť dva pracovné dni ročne dobrovoľníckymi aktivitami a pomocou druhým.

Zdroj: Tesco

Informačný servis

Viac k témam: Komunitné dni, Plytvanie potravinami, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Tesco učí deti, ako neplytvať jedlom © SITA Všetky práva vyhradené.

Odporúčame

Ruska čaká proces v kauze Maják nádeje, z peňazí nadácie údajne financoval slávny muzikál

Bývalý riaditeľ televízie Markíza a exminister hospodárstva čelí obžalobe pre subvenčný podvod.

Rusko má v Čiernom a Stredozemnom mori lode so sto strelami Kalibr, rakety podľa Ukrajiny ledva vyšli „z montážnej linky“

V Čiernom mori má Rusko podľa ukrajinského námorníctva štyri lode s 24 raketami Kalibr a v Stredozemnom mori päť plavidiel so 76 strelami.

V Rusku našli viac ako tisíc mŕtvych tuleňov, pravdepodobne zomreli z prirodzených príčin

Nie je známe, čo spôsobilo úhyn zvierat, ale podľa úradov pravdepodobne zomreli z prirodzených príčin.

Pozor na poľadovicu, výstrahy platia pre väčšinu územia Slovenska

Varovanie platí od nedele 4. decembra, od 20. hodiny, do pondelka 5. decembra do 10:00.

Odporúčané články