Sulíkova SaS je za referendum o predčasných voľbách, chce podporiť zmenu ústavy

0
15

29.9.2021 (Webnoviny.sk) – Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) by podporila zmenu ústavy, aby sa mohlo uskutočniť referendum o predčasných voľbách. Po rokovaní vlády to povedal predseda strany Richard Sulík.

Dôležitý nástroj

„Máme to v našom programe. Sme za referendum. Je to dôležitý nástroj, ako vyjadriť vôľu ľudu a s týmto musíme súhlasiť, aj keby sa nám nemusel páčiť výsledok,“ vyhlásil Sulík. Doplnil, že podporuje zmenu ústavy tak, aby výsledky referenda platili a nemuseli jeho výsledky dodatočne schvaľovať poslanci.

Podľa Sulíka by mohlo byť v referende rozhodnuté o všetkých otázkach s výnimkou daní, odvodov a základných ľudských práv a slobôd, ako o tom hovorí ústava.

Na súd sa obrátila Čaputová

Ústavný súd SR tento rok v júli rozhodol, že referendová otázka o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou. Na súd sa v tejto veci obrátila prezidentka Zuzana Čaputová.

Po verdikte ústavných sudcov hlava štátu uviedla, že neodkladne vyhlási referendum o skrátení volebného obdobia, ak parlament zmení ústavu a požiada o jeho vyhlásenie.

Viac k témam: Referendum o predčasných voľbách
Zdroj: Webnoviny.sk – Sulíkova SaS je za referendum o predčasných voľbách, chce podporiť zmenu ústavy © SITA Všetky práva vyhradené.