Súd v Bielorusku odsúdil ďalšiu nezávislú novinárku Irynu Slaunikavovú

S podobným označením

Hlivák už nechce byť šéfom Úradu pre verejné obstarávanie, kandidovať preto nebude

Hlivákovi uplynie päťročné funkčné obdobie na čele úradu v polovici septembra.

Herečka Anne Heche zomrela, odpojili ju od prístrojov

Herečka 5. augusta nabúrala autom vo veľkej rýchlosti do domu v oblasti Mar Vista.

3.8.2022 (Webnoviny.sk) – Súd v Bielorusku v stredu vymeral päťročný trest odňatia slobody pre nezávislú novinárku Irynu Slaunikavovú. Verdikt je súčasťou vládneho záťahu na opozičných aktivistov, kritické médiá a nezávislých novinárov.

Odsúdená za účasť na prostetoch

Päťdesiatdvaročnú novinárku z televízie Belsat, ktorá sídli v Poľsku, uznali vinnou z vytvorenia extrémistickej organizácie a účasti na protestoch. Sudca v meste Homeľ jej pritom dal o rok dlhší trest, ako pre ňu žiadala obžaloba, uviedlo Bieloruské združenie novinárov.

Iryna Slaunikavová strávila ostatných 10 mesiacov vo väzbe. Zadržali ju v októbri na letisku v Minsku po príchode z dovolenky. Pôvodne ju uväznili na 15 dní pre zverejňovanie extrémistického obsahu na sociálnej sieti Facebook.

Výbor na ochranu novinárov verdikt odsúdil

Výbor na ochranu novinárov v stredu verdikt odsúdil ako „ďalší príklad hlboko cynickej a pomstychtivej povahy bieloruskej vlády“. Bieloruské združenie novinárov poukázalo na to, že „bieloruské úrady pokračujú v perzekúcii novinárov za využívanie ich práva na slobodu prejavu“.

V utorok a stredu sa na podporu novinárky uskutočnili v poľskej Varšave demonštrácie, pričom demonštranti žiadali uvalenie sankcií na tých, čo stíhajú novinárov v Bielorusku.

Odsúdená už tretia novinárka

Salunikavová je už tretia novinárka z Belsatu, ktorú uväznili v Bielorusku. Jej kolegyňu Kaciarynu Bachvalavovú v júli odsúdili na osem rokov väzenia za velezradu, pričom už vtedy si odpykávala dvojročný trest.

Ďalšia novinárka Darja Čulcovová si vo väzení odpykáva dvojročný trest z roku 2021. Samotnú televíziu Belsat, ktorá vysiela po bielorusky a je financovaná poľskou vládou, v Bielorusku úrady vyhlásili za extrémistickú.

Po masívnych protestoch po znovuzvolení Alexandra Lukašenka za prezidenta v auguste 2020 bieloruské úrady začali rozsiahli záťah na disent. Najväčšie nezávislé médiá museli skončiť činnosť a väčšina nezávislých novinárov opustila krajinu. V súčasnosti je v Bielorusku vo väzbe 29 novinárov.

Viac k témam: Novinárka, Odsúdenie, Sloboda prejavu
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd v Bielorusku odsúdil ďalšiu nezávislú novinárku Irynu Slaunikavovú © SITA Všetky práva vyhradené.

Odporúčame

Prezident Jun Sok-jol ponúkol KĽDR ekonomické výhody, krajina sa však musí vzdať jadrových zbraní

Ak Severná Kórea zastaví svoj program vývoja jadrových zbraní a úprimne sa zaviaže procesu denuklearizácie, Soul podľa prezidenta zareaguje obrovskými ekonomickými odmenami.

Hlivák už nechce byť šéfom Úradu pre verejné obstarávanie, kandidovať preto nebude

Hlivákovi uplynie päťročné funkčné obdobie na čele úradu v polovici septembra.

Herečka Anne Heche zomrela, odpojili ju od prístrojov

Herečka 5. augusta nabúrala autom vo veľkej rýchlosti do domu v oblasti Mar Vista.

Odporúčané články