Srbsko prekvapilo a nepostavilo sa na stranu Lukašenka, ale akceptovalo postoj EÚ

0
13

27.8.2020 (Webnoviny.sk) – Srbsko sa prekvapujúco pridalo na stranu Európskej únie, čo sa týka postoja voči súčasnej situácii v Bielorusku, kde od prezidentských volieb 9. augusta nespokojní demonštranti protestujú proti autoritárskemu lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi a neuznávajú jeho víťazstvo v hlasovaní.

Srbská premiérka Ana Brnabičová vo štvrtok vyhlásila, že Belehrad podpísal uznesenie EÚ o Bielorusku s cieľom zosúladiť politiku Balkánu s politikou bloku, ku ktorému by sa Srbsko chcelo pridať.

Priateľské vzťahy Srbska a Bieloruska

Belehrad dlhodobo udržiava s Lukašenkom blízke vzťahy. Bieloruský prezident dokonca ako jediný svetový politik v roku 1999 osobne navštívil vtedajšiu Juhosláviu počas bombardovania vojskami NATO, aby vyslovil podporu režimu Slobodana Miloševiča.

“Dúfame, že Lukašenko teraz nebude proti nám. Nemali by sme zabúdať na priateľstvo, ktoré Lukašenko preukázal nášmu ľudu v ťažkých časoch,” vyhlásila Brnabičová a priznala, že Srbsko akceptovalo postoj EÚ k voľbám v Bielorusku.

Snaha o členstvo v EÚ

Krok Belehradu medzičasom na sociálnych sieťach uvítali aj veľvyslanci EÚ a USA v Srbsku.

Hoci sa Srbsko formálne usiluje o členstvo v EÚ, posilňuje politické, hospodárske a vojenské vzťahy s Ruskom a Čínou. Zároveň sa odmieta pripojiť k sankciám EÚ proti Rusku pre jeho politiku voči Ukrajine.

Viac k témam: bieloruský prezident, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku, protivládne protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Srbsko prekvapilo a nepostavilo sa na stranu Lukašenka, ale akceptovalo postoj EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.