Slovensko, Česko a Rakúsko sú za čo najrýchlejšie dodanie bezpečných vakcín do štátov EÚ

0
15

15.3.2021 (Webnoviny.sk) – Slovensko, Česko a Rakúsko sú za čo najrýchlejšie dodanie bezpečných vakcín do členských štátov Európskej únie (EÚ), lebo len tak sa bude dať začať s opätovným otváraním ekonomík. Ako zdôraznil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus, stúpajúci počet nových, nebezpečnejších mutácií koronavírusu zvýraznil nevyhnutnosť efektívnej koordinácie opatrení a výmeny informácií.

Slavkovský formát

Jedným z formátov, ktorý sa orientuje na flexibilnú a pragmatickú spoluprácu, je aj Slavkovský formát (S3). Slovensko, Česko a Rakúsko ho vnímajú ako nástroj na posilňovanie jednoty EÚ. Dôkazom toho je aj príležitostné rozširovanie formátu o ďalšie partnerské štáty, naposledy o Francúzsko.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Martin Klus sa zhodol počas videokonferencie s námestníkom ministra zahraničných vecí Českej republiky Alešom Chmelařom, generálnym tajomníkom Ministerstva pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Petrom Launským-Tieffenthalom a generálnym tajomníkom Ministerstva pre Európu a zahraničné veci Francúzskej republiky François Delattrom na tom, že pandémia ochorenia COVID-19 dáva regionálnej platforme ešte väčší význam.

Plán obnovy je ideálnou príležitosťou

Podľa štvorice partnerov je plán obnovy ideálnou príležitosťou na zotavenie sa z následkov pandémie a uskutočnenie ekonomických reforiem v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcnosť EÚ.

„Na ceste k celosvetovo konkurencieschopnejšej, zelenšej a digitálnejšej Európe pritom nemôžeme zabúdať ani na princípy právneho štátu, ktoré sú základným kameňom EÚ, platia pre všetky členské štáty, za každých okolností a bez výnimiek,“ dodal Martin Klus s tým, že v otázke ďalšieho rozširovania EÚ treba silnejšie podporiť krajiny západného Balkánu a dosiahnuť pokrok v prípade európskej integrácie Albánska a Severného Macedónska.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, mutácia koronavírusu, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, Pandémia, Plán obnovy, S3 Slavkovský formát
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko, Česko a Rakúsko sú za čo najrýchlejšie dodanie bezpečných vakcín do štátov EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.