Rokovania o obchodnej dohode budú pokračovať, Johnson sa dohodol s Leyenovou

0
16

13.12.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 13. decembra, 13:27

Európska únia (EÚ) a Veľká Británia budú pokračovať v rokovaniach o pobrexitovej obchodnej dohode. V spoločnom vyhlásení to oznámili predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson.

Von der Leyenová a Johnson počas týždňa stanovili nedeľu ako termín na rozhodnutie, či sa dá dohoda dosiahnuť alebo nie. V nedeľu 13. decembra v tejto súvislosti spolu telefonovali a ako uviedli, myslia si, že je “v tejto chvíli zodpovedné vynaložiť veľké úsilie”. Preto povedali svojim tímom vyjednávačov, aby pokračovali v rozhovoroch.

Čas na dosiahnutie pobrexitovej dohody medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojeným kráľovstvom sa kráti a vyjednávači z oboch strán v nedeľu vyvíjali posledné úsilie o prekonanie rozdielov, ktoré tomu bránia. Michel Barnier a David Frost rokovali od rána.

Británia odmieta ustúpiť

Rokovania, ktoré viaznu pre nezhody oblastiach rybolovu, kontroly a pravidiel hospodárskej súťaže, zatiaľ nepriniesli výsledok, ktorý by uspokojil obe strany.

Ako pripomína agentúra AP, Spojené kráľovstvo dosiaľ neustúpilo od svojho naliehania na obchodovanie s európskou dvadsaťsedmičkou s čo najmenšími obmedzeniami, ako je to možné, a EÚ nepoľavuje zo svojej požiadavky akceptovať obchod, iba ak Británia bude rešpektovať pravidlá bloku.

“Myslím si, že ešte stále je to dlhá cesta,” vyjadril sa na margo dosiahnutia dohody britský minister zahraničia Dominic Raab.

Britská vláda očakáva drahšie potraviny

Veľká Británia z EÚ vystúpila 31. januára tohto roka, no do konca decembra je súčasťou spoločného trhu a colnej únie. Bez dohody bude Spojené kráľovstvo s EÚ obchodovať za podmienok Svetovej obchodnej organizácie, čo prinesie clá a ďalšie prekážky.

Johnson verejne vyhlásil, že ak sa im nepodarí dosiahnuť dohodu, Británii sa aj tak bude ohromne dariť. Britská vláda však uznala, že chaotický odchod pravdepodobne spôsobí problémy v britských prístavoch, dočasný nedostatok niektorých tovarov a zvýšenie cien základných potravín.

Viac k témam: Brexit, obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Rokovania o obchodnej dohode budú pokračovať, Johnson sa dohodol s Leyenovou © SITA Všetky práva vyhradené.