Ročenka SND predstavuje premiéry a repertoár aktuálnej 102. sezóny

S podobným označením

Amnesty International si pripomenula rok od zadržania Navaľného, upozorňuje na prenasledovanie opozície ruským režimom

Viac ako 360 000 ľudí na celom svete podpísalo petíciu na okamžité prepustenie Navaľného.

Respirátory budú povinné už aj v exteriéri, vyhláška hygienikov zavádza od 19. januára ďalšie zmeny

Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní COVIDu zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá.

Fico poukázal na článok denníka NY Times, vraj na rovinu hovorí o výcviku ukrajinských povstalcov na Slovensku

Fico verí, že je to dostatočný dôvod na to, aby v utorok 18. januára poslanci schválili v národnej rade uznesenie o referende.

12.1.2022 (Webnoviny.sk) – V tomto období sme v SND privítali možnosť navýšiť divácku kapacitu na úroveň 50% možnej obsadenosti divadelnej sály. Umožní to aspoň do určitej miery oživiť všetky umelecké aktivity, ktorým sa vedenie divadla, umelci a všetci zamestnanci venovali v uplynulom období. V tejto súvislosti upravujeme program na nasledujúce týždne. Vstupenky si môžete zakúpiť online, ale aj v pokladnici v novej budove SND, kde môžete dostať aj Ročenku 102. divadelnej sezóny.

Uvedomujeme si, že ročenku aktuálnej sezóny ponúkame v čase, keď vstupuje do druhej polovice. V úvodnom slove situáciu ozrejmuje generálny riaditeľ SND Matej Drlička “Naša ročenka je pripravená už pol roka… Nechceli sme avizovať naše plány bez ich finančného krytia. Prišli sme však do bodu, v ktorom sme sa napriek pretrvávajúcim neistotám rozhodli o naše plány s vami podeliť. To, že pracujeme v neistote, totiž neznamená, že nepracujeme,” uvádza Matej Drlička.

Na začiatku divadelnej sezóny, od septembra, sa v SND začalo intenzívne skúšať a hrať do momentu, keď protipandemické opatrenia 25. novembra 2021 opäť zatvorili aj brány divadiel. Okrem repertoárových predstavení uviedli umelecké súbory SND za necelé tri mesiace sedem premiér – dve činoherné (Glengarry Glen Ross, Matka), jednu opernú (La traviata) a dve baletné (Balet&SĽUK/Tancom k sebePopoluška). Vo svojich aktivitách pokračovalo aj Operné štúdio uvedením premiéry dvoch diel Zuzanka HraškovieDido a Aeneas. S veľkým ohlasom sa stretlo gala pri príležitosti jubilea nášho výnimočného operného sólistu Petra Dvorského a zaujímavý galavečer Umenie pre život s hviezdami európskych baletných súborov. Tento projekt je pokračovaním tradície, ktorá vznikla z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave a SND.

Každý z umeleckých súborov zaznamenal aj v tomto náročnom období mimoriadny záujem o živú kultúru. Rešpektujúc všetky protipandemické opatrenia sa sály na predstavenia v SND plnili do posledného povoleného miesta. Pretože, ako ďalej zdôrazňuje vo svojom príhovore v Ročenke SND Matej Drlička: “Dištančná práca vo forme ,home officuʻ a dištančné vzdelávanie si v relatívne krátkom čase našli svoje pevné miesto v našej dennej rutine. Ale živá kultúra, a divadlo zvlášť, sa dištančne robiť nedá,” a ďalej upozorňuje, že “Situáciu SND zhoršuje aj nedostatočne a zle nastavene financovanie zo strany štátu, ktoré nás drží v zajatí potenciálnej insolventnosti a nekoncepčných rozpočtových opatrení, ktoré vždy prichádzajú

v poslednej chvíli. Svetové divadla plánujú s trojročným predstihom, my s dvojmesačným…” A to je aj odpoveď na potenciálnu otázku, prečo vydávame Ročenku SND 2021/2022 až teraz.

Riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová je presvedčená, že v tomto čase, keď panuje neistota, možno práve divadlo ponúka presný opak: “Pokoj, trpezlivosť, odhodlanosť, sústredenie, empatiu, meditáciu, pokoru. A kdesi na druhej strane aj kritiku, triezvu reflexiu, úvahu nad stavom veci, vecnosť.” Preto premiéry činohry zachytávajú: “Alúziu dravosti v Glengarry Glen Ross, aktualizáciu súčasnosti v Salemských bosorkách, grotesknosť nenávisti v Špine; deformácie rozpadnutého sveta v Ostrove dopĺňa citlivosť Matky, provokačná živelnosť Kým prídu Stouni… a fantazijnosť rozprávky Nebojsa.”

Opera SND prišla od aktuálnej sezóny o zaujímavý hrací priestor – o historickú budovu. Toto obmedzenie prijíma ako výzvu. Čas pandémie nie je tomuto predsavzatiu celkom naklonený.

Riaditeľ Opery SND Lubor Cukr sumarizuje, že ambíciou súboru bolo uviesť v sezóne tri premiéry. Jednu z nich, Donizettiho operu Lucia di Lammermoor, musela však Opera SND zrušiť pre nedostatočné finančné krytie v čase, keď sa malo začať s výrobou scény a kostýmov v Umelecko-dekoračných dielňach SND.

Premiéra Verdiho opery La traviata na konci októbra 2021 sa stretla s mimoriadnym ohlasom (napríklad v ankete DenníkaN rezonoval aj tento titul medzi kultúrnymi počinmi roka).

V sezóne 2021/2022 uvedie operný súbor ešte jednu premiéru, vo februári 2022 Dvořákovu operu Čert a Káča. Ku galavečeru, ktorý sa uskutočnil 25. septembra 2021, v deň jubilea Petra Dvorského, uvedie opera do konca sezóny tematicky zaujímavé koncerty: podstatnú časť večera v marci bude tvoriť Pucciniho Messa di gloria, v apríli je na programe večer slovenských operných hviezd Simony Šaturovej a Štefana Margitu, na Čarovné noci v opere z diel Leoncavalla, Martinů a Saint- Saënsa pozveme v máji. Do hudby strhujúceho diela Jána Cikkera, opery Vzkriesenie, sa budú môcť návštevníci započúvať na začiatku apríla v koncertom uvedení diela.

Pre deti a mladých divákov je pripravený interaktívny program Príbeh hudby: Tajomstvo ľudského hlasu, v ktorom účinkujú sólisti, orchester a zbor Opery SND a Bratislavský chlapčenský zbor.

Balet SND pod vedením umeleckej riaditeľky Niny Polákovej a výkonnej riaditeľky Andrey

Skočekovej pripravil na úvod sezóny premiéru s názvom Balet&SĽUK, ktorá spojila náš baletný súbor s najväčším profesionálnym folklórnym súborom na Slovensku. Premiéra Prokofievovej baletnej rozprávky Popoluška s medzinárodným realizačným tímom sa konala tesne pred lockdownom. A tak baletný Luskáčik mohol zavítať pod stromček len online. K jedinečnému gala Umenie pre život pribudnú zaujímavé projekty: “V druhej polovici sezóny budeme pokračovať v tom, čo sme si predsavzali pri jej plánovaní – predvádzaní krásy baletu v jeho širokej štýlovej a žánrovej diverzite. Dynamické choreografie v neoklasickom štýle zaujmú vo večere Rukopisy majstrov. V slovenských premiérach uvedieme diela svetových choreografov ako William Forsythe, Jerome Robbins, Craig Davidson a Edwaard Liang, ktorých tvorba nesie punc najvyššej kvality. Pôvodnú tvorbu bude prezentovať štvorica slovenských choreografov na výnimočnom podujatí Fashion Balet Gala, v ktorom sa tanec na javisku stretne s módou,” charakterizuje aktivity Baletu SND Nina Poláková.

Záver 102. divadelnej sezóny bude patriť na konci júna pokračovaniu tradície Letného gala, na ktorom participujú umelci Opery, Baletu i Činohry SND.

Čas pandémie nie je naklonený múzam, žijeme však v nádeji, že do konca sezóny sa podarí zrealizovať plánované projekty, aby SND pokračovalo v začatých reformách, realizácii premiér, nadväzovaní medzinárodných spoluprác, zvyšovaní návštevnosti s dôrazom na divákov zo vzdialenejších krajov Slovenska, užšími kontaktmi s detským divákom, práci na novom rezervačno-predajnom systéme a príprave rekonštrukcie historickej budovy SND. Generálny riaditeľ SND Matej Drlička zdôrazňuje, že SND smeruje všetky svoje aktivity k divadelným predstaveniam najvyššej umeleckej kvality.

Informačný servis

Odporúčame

Korčok: Nadštandardné vzťahy s Českom je dôležité využívať v prospech regiónu i Európskej únie

V4 je vo svojej podstate pro-integračné regionálne zoskupenie a tak ho aj budeme viesť, tvrdí minister zahraničných vecí Korčok.

Amnesty International si pripomenula rok od zadržania Navaľného, upozorňuje na prenasledovanie opozície ruským režimom

Viac ako 360 000 ľudí na celom svete podpísalo petíciu na okamžité prepustenie Navaľného.

Respirátory budú povinné už aj v exteriéri, vyhláška hygienikov zavádza od 19. januára ďalšie zmeny

Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní COVIDu zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá.

Fico poukázal na článok denníka NY Times, vraj na rovinu hovorí o výcviku ukrajinských povstalcov na Slovensku

Fico verí, že je to dostatočný dôvod na to, aby v utorok 18. januára poslanci schválili v národnej rade uznesenie o referende.

Odporúčané články