Prímerie v Náhornom Karabachu je porušované, obe strany sa obviňujú z ostreľovania

0
115

12.10.2020 (Webnoviny.sk) – Napriek dohode o prímerí sprostredkovanej Ruskom si Arménsko a Azerbajdžan naďalej vymieňajú obvinenia z pokračujúcich útokov v odštiepeneckom regióne Náhorného Karabachu.

Prímerie začalo platiť v sobotu, no obe strany prakticky okamžite začali upozorňovať na jeho porušovanie.

Južný front je pod paľbou

Hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany Šušan Stepanjanová v pondelok informovala, že azerbajdžanské sily “intenzívne ostreľujú južný front” zóny konfliktu.

Azerbajdžanský rezort obrany však trvá na tom, že dodržiava prímerie a obvinil arménske sily z ostreľovania azerbajdžanských oblastí Goranboy, Terter a Agdam, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Náhorného Karabachu.

Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra.

Zahynuli stovky ľudí

Počas dva týždne trvajúcich bojov prišli o život stovky ľudí. Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu.

Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu.

Desaťročia trvajúci konflikt si vyžiadal už približne 30-tisíc obetí. Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.

Viac k témam: konflikt, Náhorný Karabach, prímerie
Zdroj: Webnoviny.sk – Prímerie v Náhornom Karabachu je porušované, obe strany sa obviňujú z ostreľovania © SITA Všetky práva vyhradené.