Požiadavka advokátov na zaradenie do kritickej infraštruktúry je podľa ministerstva legitímna

0
13

27.2.2021 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo spravodlivosti SR vníma požiadavku advokátov, aby boli zaradení do kritickej infraštruktúry, ako legitímnu. Ako pre agentúru potvrdil rezort, o prípadných možnostiach však potrebujú hovoriť aj s Ministerstvom zdravotníctva SR.

Slovenská advokátska komora (SAK) poslala list ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) a požiadala ju, aby advokátov zaradila do kritickej infraštruktúry. Mali by tak možnosť dať sa zaočkovať prednostne.

Vyše päťtisíc advokátov

Advokácia je podľa SAK prirodzenou súčasťou justície a nevyhnutnou súčasťou schopnosti garantovať funkčnosť právneho štátu.

„Súčasne treba vnímať, že počet advokátov je vyše 5-tisíc a faktom je, že každý z nich v inej miere a v inom rozsahu vykonáva úkony, ktoré môžu mať vyšší potenciál rizikovosti s ohľadom na pandémiu. Preto podobne, ako pri sudcoch, ktorých je vyše tisíc, treba vyhodnotiť, pri ktorých advokátoch – ak teda robiť prednostné poradie – by to prichádzalo do úvahy,“ vysvetlil rezort spravodlivosti.

Rozšírenie možnosti komunikácie

Ministerstvo sa vyjadrilo aj k rozšíreniu možnosti komunikácie medzi obhajcami a ich klientmi v ústavoch na výkon väzby. Ako uviedli, v súčasnosti sú konzultácie zabezpečené prostredníctvom telefónov.

„Naďalej ale platí, že technické riešenie rozširovania komunikácie na ďalšie platformy je reálne, vyžaduje si však legislatívne a technické úpravy a rovnako zabezpečenie finančných prostriedkov pre tento rozvoj. Ministerka spravodlivosti daný projekt podporuje a snaží sa ho dotiahnuť do konca,“ dodalo ministerstvo spravodlivosti.

Viac k témam: kritická infraštruktúra
Zdroj: Webnoviny.sk – Požiadavka advokátov na zaradenie do kritickej infraštruktúry je podľa ministerstva legitímna © SITA Všetky práva vyhradené.