Núdzový stav neobmedzuje žiadne základné ľudské práva, reaguje Šeliga na Ficovo ultimátum

0
4

2.10.2020 (Webnoviny.sk) – Núdzovým stavom nie sú obmedzené žiadne základné ľudské práva. Ako na štvrtkovom tlačovom brífingu objasnil podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí), k núdzovému stavu vláda pristúpila preto, aby mohla nastať hospodárska mobilizácia. To znamená, aby každý okresný úrad mohol operatívne reagovať na situáciu v regióne.

Viac o téme: Koronavírus

Podotkol tiež, že sudcovia môžu korigovať trestnú sadzbu aj v núdzovom stave. Reagoval tak na dnešné vyjadrenie predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica k tejto téme.

Núdzový stav je podľa Fica protiústavný

Fico na dnešnej tlačovej konferencii vyzval vládu k zrušeniu rozhodnutia o núdzovom stave. Chce, aby bol vyhlásený nanovo s tým, ktoré ľudské práva sa obmedzujú a ktoré nie. Doplnil, že ak tak vláda neurobí ešte dnes, Smer-SD sa obráti na Ústavný súd SR, aby preveril možnú protiústavnosť vyhlásenia núdzového stavu.

Viackrát uviedol, že počas núdzového stavu platia vyššie sadzby za viaceré trestné činy. Podľa neho by sa k tomu mala vyjadriť prokuratúra či polícia. Podľa neho nie je zrejmé, ako sa vláda vysporiadala s obmedzením základných práv, o ktorých hovorí ústava.

Núdzový stav na Slovensku

Na Slovensku od štvrtka (1. októbra) platí núdzový stav. Vláda v stredu 30. septembra schválila návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. Núdzový stav platí zatiaľ na dobu 45 dní.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, núdzový stav, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Núdzový stav neobmedzuje žiadne základné ľudské práva, reaguje Šeliga na Ficovo ultimátum © SITA Všetky práva vyhradené.