Nórsky kráľ Harald V. podstúpil úspešnú operáciu srdca, jeho povinnosti prevzal korunný princ

0
10

9.10.2020 (Webnoviny.sk) – Nórsky kráľ Harald V. v piatok podstúpil operáciu na výmenu srdcovej chlopne. Oznámil to kráľovský palác, podľa ktorého bol zákrok úspešný a panovník je v dobrom stave.

Kráľov lekár Björn Bendz vo vyhlásení paláca uviedol, že po operácii, ktorú kráľ absolvoval v osloskej Rikshospitalet, ho previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti na ďalšie pozorovanie.

Nevyhnutný zákrok

Zákrok bol podľa neho nevyhnutný, aby pomohol panovníkovi lepšie dýchať. Minulý mesiac ho hospitalizovali s dýchacími problémami, lekári vtedy vylúčili ochorenie COVID-19.

Palác uviedol, že operácia nebola chirurgický zákrok na otvorenom srdci. Vykonali ju cez slabiny v lokálnej anestézii a kráľ bol počas nej bdelý.

Zdravotná dovolenka

V roku 2005 kráľovi nahradili aortálnu chlopňu umelou. Kráľovský palác uviedol, že takéto chlopne majú životnosť 10 až 15 rokov.

Osemdesiattriročný Harald V. bude podľa paláca v októbri na zdravotnej dovolenke. Jeho povinnosti prevzal korunný princ Haakon.

Viac k témam: operácia srdca
Zdroj: Webnoviny.sk – Nórsky kráľ Harald V. podstúpil úspešnú operáciu srdca, jeho povinnosti prevzal korunný princ © SITA Všetky práva vyhradené.