Nástup Bidena do funkcie prezidenta USA posilní vzájomné vzťahy, verí prezidentka Čaputová

0
15

20.1.2021 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová verí, že nástup Joea Bidena do funkcie prezidentka Spojených štátov amerických (USA) a Kamaly Harris v pozícii viceprezidentky bude znamenať posilnenie vzájomných vzťahov. Uviedla to v blahoprajnom liste, ktorý zaslala Bidenovi.

Záujem o strednú Európu

Ako informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, Čaputová zároveň privítala Bidenov plán opätovného pripojenia USA k záverom Parížskej klimatickej dohody.

„Verím, že aj vďaka spolupráci medzi USA a EÚ sa nám podarí nastaviť ambicióznejšie globálne environmentálne štandardy. Novému prezidentovi som sa tiež poďakovala za jeho dlhodobý záujem o strednú Európu, ktorý ukázal už v minulosti pri podpore integrácie nášho regiónu do Severoatlantickej aliancie,“ priblížila prezidentka.

Zmierňovanie napätia

Čaputovú teší, že nová americká administratíva má „úprimný záujem o medzinárodnú spoluprácu“.

Ako dodala, prezidentovi Bidenovi a jeho tímu drží palce pri spájaní americkej spoločnosti a pri snahe zmierňovať napätie doma aj vo svete.

Joe Biden v stredu zložil slávnostnú prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa a stal sa tak 46. prezidentom Spojených štátov amerických.

Viac k témam: inaugurácia amerického prezidenta
Zdroj: Webnoviny.sk – Nástup Bidena do funkcie prezidenta USA posilní vzájomné vzťahy, verí prezidentka Čaputová © SITA Všetky práva vyhradené.