Najvyšší súd bude už po druhýkrát rozhodovať v kauze nezákonne využitých dotácií pre vinárstva

0
14

5.4.2021 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na 29. apríla verejné zasadnutie vo veci podnikateľa Štefana D. z obce Bara v okrese Trebišov. Tomu Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici ešte v decembri 2019 uložil trest 10 rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur.

Uznal ho totiž za vinného z poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a subvenčného podvodu v súvislosti s dotáciou na rozvoj dvoch vinárskych firiem v obci Viničky.

Súd v rámci verdiktu skonštatoval, že podnikateľ spôsobil štátu a Európskej únii škodu viac ako 2,8 milióna eur. Štefan D. sa voči verdiktu odvolal.

Nehospodárne a neefektívne

Podľa verdiktu súdu Štefan D. ako konateľ Tokajskej spoločnosti Viničky a Vinárstvo Viničky verejné prostriedky vo výške viac ako 5,3 milióna eur nevynaložil hospodárne a efektívne, pretože zariadenia potrebné pre fungovanie spoločností nenakúpil za najlepšiu cenu.

Nenávratnú dotáciu mu poskytla Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Podľa obžaloby technológiu na výrobu a spracovanie vína nenakúpil priamo, ale prostredníctvom reťazca subjektov, medzi ktorými bola aj spoločnosť odsúdeného Mikuláša Varehu.

Technologické zariadenie

V reťazci bola okrem Varehovej aj firma, ktorá Štefanovi D. dodala technologické zariadenie pre vinárske závody. Išlo pritom o spoločnosť, ktorej majiteľ dovtedy s takou komoditou neobchodoval, žiadne skúsenosti s výrobou vína nemá a v žiadnom vinárskom závode nikdy nebol.

Súd zistil, že pri nákupe prostredníctvom spriaznených firiem sa cena zariadení niekoľkonásobne umelo zvýšila. Štefan D. tvrdil, že je nevinný a že dotácia z eurofondov a štátu bola použitá na deklarovaný účel.

Vymeraný trest

V prípade Štefana D. išlo pritom v decembri 2019 už o druhý verdikt. Prvý padol v marci 2016. Vtedy súd uznal vinu podľa obžaloby a podnikateľovi vymeral jedenásť rokov väzenia a 100-tisíc eur peňažný trest.

Podnikateľ sa odvolal a Najvyšší súd vrátil vec na doplnenie dokazovania. Ani na novom pojednávaní sa však skutkové zistenia nezmenili.

Viac k témam: čerpanie eurofondov, finančné podvody, vinárstvo, vinica
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd bude už po druhýkrát rozhodovať v kauze nezákonne využitých dotácií pre vinárstva © SITA Všetky práva vyhradené.