Sprchovanie sa so studenou vodou! Je to zdravé?

0
1204
žena v sprche

Už len pri predstave studenej sprchy väčšinu ľudí trasie. Avšak hoci je samotná predstava odstrašujúca, práve túto sprchu by ste mali praktizovať čo častejšie, pretože má blahodarné účinky pre váš organizmus. Aké? O niektorých z nich si povieme v dnešnom článku.

Začnite od pravej nohy

Možno sa to zdá divné, že tak jednoduchá činnosť ako je sprchovanie má aj určité pravidlá, no pri studenej sprche je dobré ich dodržiavať. Najskôr môžete pokojne začať teplou sprchou celého tela, aj nôh. No postupne by ste mali teplotu znižovať. Studenú sprchu začnite sprchovaním pravej nohy. Prečo práve pravou? Pretože pravá noha je ďalej od vášho srdca. Reguláciou a zmenou teplôt vody sa vám budú rozširovať a zužovať cievy, čo posilní aj ich pružnosť. Tým môžete predísť aj vzniku kŕčových žíl, ktoré postihuje viac ako 50 % dospelých jedincov. Rovnako je to prospešné aj v lete, kedy viacero ľudí má pocit ťažkých nôh.

Spýtajte sa na radu odborníka

Dajte zbohom chorobám

Určite ste už veľakrát počuli o skvelých účinkoch otužovania sa v jazere. To isté môžete robiť každý deň doma v studenej sprche. Ak sa budete sprchovať v studenej vode, vaše telo bude na chladné prostredie zvyknuté a tým pádom nebude prekvapené, ak sa teplota ovzdušia vonku zníži. Bude pripravené už na chladné počasie a tým pádom predídete nachladnutiu a chrípkam, ktoré práve v sychravom a chladnom počasí prichádza najviac. Rovnako sa vám zlepší aj imunitný systém. Dokonca bolo dokázané, že váš spánok bude tuhší a lepší. Takže v prípade, že máte problém so spánkom, môžete ako prvé skúsiť studenú sprchu.

žena drží v rukách srdiečko, predchádzajte chorobám

Krásna z vonku aj z vnútra

Ako sme už spomenuli, vaše cievy sa rozširovaním a zužovaním stanú pružnejšie, rovnako tak bude reagovať aj vaša pokožka, ak sa budete sprchovať studenou vodou. Okrem toho vaša pokožka bude pôsobiť mladšie, hladšie a jasnejšie. Rovnako tak môžu pôsobiť aj vaše vlasy, ak si ich na konci umývania opláchnete studenou vodou. Avšak pri vlasoch dajte pozor na teplotu vody, aby ste nedostali zápal mozgových blán alebo iné ochorenie.

krásna mladá pokožka

Studená voda podporuje chudnutie

Možno sa to na prvý pohľad môže zdať ako len klamstvo, ale niečo na tom pravdy bude. Naše telo pozná dva typy tuku. Ide o biely a hnedý tuk. Hoci ten biely tuk nemá nikto rád, ten hnedý je pre telo veľmi potrebný. V prípade potreby sa aktivuje a vaše telo zahrieva a vytvára tak teplo. V prípade sprchovania sa studenou vodou sa práve tento tuk aktivuje, čím sa zvýši aj spotreba kalórií, zlepší sa váš metabolizmus a nepriamo tak stimulujete svoje trávenie. Čo v konečnom dôsledku má priaznivý účinok na chudnutie.

štíhla postava, chudnutie

Zvýšte svoju energiu hneď ráno

Umývate si tvár každé ráno studenou vodou, pretože vás to dokáže prebrať? Predstavte si, aký účinok to musí mať pre vaše celé telo. Vaša energia sa zvýši a vy sa tak hneď z rána budete cítiť fit. Rovnako sa vám zhorší dýchanie, ale toho sa neobávajte. Tým, že sa zrýchli váš tep, dýchanie a zvýši sa prísun kyslíka do vášho tela, budete mať viac energie po celý deň, váš mozog bude čulejší a vy budete v práci sršiť nápadmi ako nikdy predtým.

žena ma veľa energie, skáce po posteli

Buďte šťastnejší

Tým, že vaše telo v studenej sprche pocíti šok a vy ho vystavíte stresu, časom bude stresovým situáciám čeliť lepšie. Rovnako sa tak zbavíte depresií a budete sa cítiť šťastnejšie.

zbohom depresia

Studená sprcha nie je pre každého

Síce má studená sprcha pre telo veľa priaznivých účinkov, nie je určená pre každého človeka. Tejto sprche by sa mali vyhýbať najmä ľudia, ktorí majú problémy s dýchaním, vysokým tlakom alebo so srdcom a ktorých postihujú choroby ako je astma, diabetes, rakovina, bronchitída alebo akékoľvek rôzne druhy srdcových chorôb.

žena v sprche

TIP NA ZÁVER: Ak sa rozhodnete pre striedavú sprchu, čiže studená-teplá-studená, vždy by ste mali skončiť so studenou. Rovnako by vaše dýchanie počas studenej sprchy malo byť spontánne a nie krátke a plytké, preto si ho sledujte.