Kedy a prečo je vhodné začať používať kolagén?

0
316

Určite ste už mnohokrát počuli o tom, že kolagén prospieva našej kráse. Viete však o jeho ostatných prínosoch pre ľudské zdravie? Kolagén má veľmi dôležité funkcie než len zachovanie mladistvo vyzerajúcej pokožky. Ide totiž o najrozšírenejší druh proteínu v ľudskom tele. Je nevyhnutný pre správne fungovanie našich buniek, orgánov, svalov i tkanív.

Kolagén tvorí:

  • 90% očného bielka
  • 80% šliach
  • 75% pokožky
  • 30% kostí
  • 60% chrupaviek
  • 1-10% svalovej hmoty

Naše telo je nastavené na to, aby si vytváralo svoj vlastný kolagén. S vekom táto schopnosť ubúda a približne okolo roku 35 rokov sa produkcia kolagénu spomaľuje. Okolo 40-teho roku života klesá hladina kolagénu omnoho rýchlejšie, ako ho telo dokáže produkovať. Nakoniec, v 60-tich rokoch kolagén úplne zmizne. Keďže je kolagén zodpovedný za správne fungovanie nášho tela,  je pre nás nevyhnutné dopĺňať ho nie len keď starneme, ale aj počas mladého veku.

Základný prínos kolagénu pre naše zdravie

#1 Pokožka

Naša pleť bude vďaka kolagénu vyzerať mladistvo a sviežo. Je využívaný v estetickej medicíne na vypĺňanie vrások. Tento efekt je však krátkodobý, preto sa odporúča udržať si svoju vlastnú zásobu kolagénu.

#2 Zdravé kĺby

Kolagén dokáže citeľne zmierniť bolesť kolien a kĺbov. Kolagén je totižto tvorený aminokyselinami glycínu a prolínom s protizápalovými vlastnosťami, ktoré znižujú bolesť kĺbov a zmierňujú ich tuhosť.

#3 Zdravé črevá

Kolagén zmierňuje príznaky niektorých črevných problémov. Črevná stena je totižto tvorená mikroskopickými záhybmi, ktoré sú vyrobené z kolagénu. Ten ich dokáže naspäť zaceliť a prispieť k tomu, aby ostalo črevo zdravé a bolo schopné vstrebávať dôležité živiny.

#4 Podpora mozgu

Vyššie hladiny kolagénu typu VI môžu slúžiť ako prevencia proti vzniku Alzheimerovej choroby. Kolagén chráni mozgovú kôru pred nadmerným ukladaním bielkoviny β amyloid, ktorý je príznačný pre mozog pacientov s Alzheimerovou chorobou. Výzkum ukazuje, že nedostatok kolagénu VI vedie k spontánnemu odumieraniu buniek, zosilneniu stresu, zníženie výkonu motorických a pamäťových úloh.

#5 Ochrana srdca

Kolagén pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Pôsobí tiež ako prevencia proti nahromadeniu tukovej hmoty a bielych krviniek v stene tepny, čo môže viesť k infarktu alebo mozgovej príhode.

Kde nájdeme kolagén?

Potrebné je konzumovať potraviny bohaté na aminokyseliny, z ktorých sa samotný kolagén skladá – najmä glycín a prolín, a k tomu prijímať nevyhnutné látky, ktoré tvorbu kolagénu podporujú (ako je napríklad vitamín C). Prirodzeným zdrojom glycínu sú banány, fazuľa, tekvica, kivi, kel, špenát, kapusta a uhorky. Prolín zas nájdete vo fazuli, špargli, pažítke, či pohánke. Vitamín C je zas prítomný vo veľa druhoch ovocia a zeleniny, ako napríklad jahody, pomaranče, paprika apod.

Ako však dosiahnuť vyvážené množstvo všetkých zložiek? Pre toho, kto nie je zvyknutý jesť tak rozmanitú stravu, môže byť veľmi zložité zabezpečiť si vyrovnaný príjem všetkých týchto potravín. Najjednoduchší spôsob, ako zariadiť, aby telo malo všetko, čo k produkcii kolagénu potrebuje, je vziať si výživový doplnok.