Núdzový stav a reforma justície, poslanci parlamentu definitívne rozhodnú o zmenách v ústave

0
11

9.12.2020 (Webnoviny.sk) – Parlament v stredu 9. decembra zamestnajú dve vládne novely, ktoré sa týkajú núdzového stavu. Kabinet navrhuje, aby Národná rada SR obe prerokovala v skrátenom legislatívnom konaní. Vládna novela zákona o Ústavnom súde SR hovorí, že ústavný súd bude môcť preskúmať rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu.

Núdzový stav možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas predĺžiť najviac o ďalších 40 dní, a to aj opakovane. Vyplýva to z navrhovanej novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

S predĺžením núdzového stavu však bude musieť súhlasiť NR SR, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženého núdzového stavu. Ako je vysvetlené v dôvodovej správe, ide o vytvorenie ústavnej poistky v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

Poslanci majú definitívne schváliť novelu ústavy, ktorá zakotví reformu justície. Tá hovorí o reforme Súdnej rady SR, majetkových previerok sudcov, reforme Ústavného súdu SR, zavedení vekového stropu sudcov či zriadení Najvyššieho správneho súdu SR. Vstúpiť do platnosti má od 1. januára 2021.

Viac k témam: Národná rada SR, novela zákona, núdzový stav, Ústava SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Núdzový stav a reforma justície, poslanci parlamentu definitívne rozhodnú o zmenách v ústave © SITA Všetky práva vyhradené.