Všetko, čo potrebujete vedieť o hyperpigmentácii!

0
558
mlada zena s depigmentacnym kremom na cele a nose

Hyperpigmentácia je názov pre škvrny na pokožke, ktoré sú tmavšie ako okolité oblasti kože. Medzi najčastejšie typy hyperpigmentácie patria starecké škvrny, melasma a post-zápalová hyperpigmentácia. Každá z nich má inú príčinu a celý rad ošetrení a výrobkov, vrátane krémov a kozmetických procedúr. Prečo hyperpigmentácia vzniká? Aké typy hyperpigmentácie poznáme? Ktoré symptómy sú pre ne príznačné? A ako ich môžeme liečiť? 

Prečo vzniká?

Príčin hyperpigmentácie môže byť hneď niekoľko. Záleží na pôvode tejto kožnej zmeny. Najčastejšie príčiny jej vzniku pochádzajú zo:

 1. Slnečného žiarenia – dlhodobá expozícia na slnku spôsobuje zvýšenú produkciu melanínu, ktorý spôsobuje kožné zmeny.
 2. Zápalu kože – po zápalovej reakcii kože (akné, ekzém, lupus) sa najmä u ľudí s tmavšou pokožkou objavuje zápalová hyperpigmentácia.
 3. Melazmy – v dôsledku hormonálnych zmien, najmä tehotenstva, sa na koži môžu sa vytvoriť tmavšie škvrny.
 4. Reakcie na užívanie drog – niektoré lieky, ako sú antimalariká a tricyklické antidepresíva, môžu spôsobiť hyperpigmentáciu. V týchto prípadoch môžu byť škvrny na koži sivé.
 5. Zdravotné podmienky – medzi závažnejšie príčiny hyperpigmentácie patrí Addisonova choroba a hemochromatóza.

mlada zena s pigmentovymi skvrnami na chrbate

Typy a symptómy hyperpigmentácie

Typ Symptómy Kde sa objavujú? U koho sa objavujú?
Starecké škvrny,

tiež nazývané pečeňové škvrny alebo solárne lentigíny

Hnedé, hnedé alebo čierne škvrny, ktoré sa objavujú na pokožke pri nadmernom vystavení slnku Zvyčajne sa objavujú na tvári a rukách alebo na častiach tela vystavených slnku Vekové škvrny sa zvyčajne objavujú u starších dospelých alebo po dlhšom vystavení slnku
Melasma,

tiež nazývaná chloazma alebo „maska tehotenstva“

Veľké škvrny väčšinou na tmavšej pleti Často sa objavujú na čele, tvári a bruchu U tehotných žien, alebo tých, ktoré užívajú antikoncepciu a u ľudí s tmavšou pokožkou
Hyperpigmentácia po zápale Škvrny alebo fľaky tmavšej pokožky, ktoré sa objavujú po zápalovom stave kože, ako je akné alebo ekzém Zvyčajne sa objavujú na tvári alebo krku Ľudia, ktorí mali zápal alebo iné poranenie kože

Spôsoby liečby hyperpigmentácie

Hoci je hyperpigmentácia neškodná, niektorí ľudia sa ju chcú z estetických dôvodov zbaviť. Dobrou správou je, že v tomto prípade môžu pacienti vyskúšať celý rad možných liečebných metód a procedúr. Najzásadnejšou prevenciou proti hyperpigmentácii je samozrejme ochrana pred slnečným žiarením. Na ochranu pokožky a ochranu pred stmavnutím hyperpigmentácie používajte opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším.

Lokálna liečba

Mnoho ľudí používa na liečbu hyperpigmentácie množstvo účinných kozmetických produktov. Takéto lokálne ošetrenie zahŕňa ingrediencie zosvetľujúce pokožku, ako napríklad:

 • kyselina azelaová, kyselina salicylová
 • kortikosteroidy
 • hydrochinón
 • kyselina kojová
 • retinoidy, ako je tretinoín
 • vitamín C
 • pidobenzón

mlada zena si nanasa na tvar krem

V malých koncentráciách sú tieto látky samozrejme neškodné. Avšak, vo väčšom množstve sú pomerne dosť agresívne. Preto by ste si vždy mali dať pozor na pomer týchto látok v jednotlivých produktoch. Naša skúsenosť je taká, že rozhodne by ste mali začať s jemnejšími a prírodnejšími spôsobmi liečby a odstraňovania pigmentových škvŕn.

Kozmetické procedúry

Niektoré kozmetické procedúry môžu tiež zosvetliť oblasti pokožky, aby sa znížil výskyt hyperpigmentácie. Tieto postupy sú mimoriadne účinné najmä v spojení s depigmentačnými krémami a zahŕňajú najmä:

 • Laserovú terapiu
 • Intenzívne pulzné svetlo
 • Chemický peeling
 • Mikrodermabraziu

Zvažujete podstúpiť niektorú z týchto kozmetických procedúr? Celý postup a možné vedľajšie účinky by ste rozhodne mali najprv prediskutovať so špecialistom na starostlivosť o pleť alebo dermatológom. Taktiež by ste ho mali informovať o produktoch, ktoré ste už vyskúšali alebo aktuálne používate.

Spýtajte sa na radu odborníka