Ešte stále pracujete z domu? Udržiavate v domácej karanténe zdravé stravovacie návyky? Ako zabezpečiť, aby bola vaša strava vyvážená nutrične hodnotná? Svetová zdravotnícka organizácia ponúka ľuďom riešenie, ako na zdravý jedálniček počas tejto doby.
Plánujte jedlá
Samozrejme, že police obchodov zívajú prázdnotou. Každý si totiž ešte stále berie mnoho. Veď, čo ak nás počas druhej vlny koronavírusu uzamknú a nebudeme môcť ísť ani do obchodu? Pravdou je, že jediné, čo potrebujeme je, spraviť si zoznam toho, čo budeme variť a podľa neho by sme následne mali aj nakupovať.
Vyvážená strava
Čo by však na tomto zozname nemalo chýbať? Naša imunita je najsilnejšou a najefektívnejšou zbraňou proti baktériám a vírusom. Preto by na zozname vašich jedál nemala chýbať poriadna dávka ovocia a zeleniny. V kombinácii s vlákninou, antioxidantmi, minerálmi či zdravými mastnými kyselinami by to rozhodne malo postačiť.
Porcie
Keďže nás pohyb v podobe cesty do práce a z práce, prípadne vo voľnom čase, je obmedzený na naše príbytky alebo lesné cesty a podobne, nepotrebujeme prijímať také množstvo kalórií. Poznáte staré známe meradlo na ideálnu porciu jedla? Malo by ho byť toľko, aby sa vošla do našej dlane. Samozrejme, že si trošičku môžete prihodiť, no takáto porcia by mala určite postačiť.
Pohyb
Práve pohyb zabezpečuje uvoľňovanie endorfínov šťastia. Pol hodina cvičenia 3 až 5-krát týždenne udržiava naše telo fyzicky zdatné a regeneruje myseľ. Úplne postačí aj prechádzka v prírode či online hodina jogy.
Rutina
V časoch neistoty je normálne cítiť úzkosť, smútok, stres či strach. Udržiavanie stálej dennej rutiny môže pomôcť zvládnuť niektoré z týchto pocitov. Mohlo by sa vám zdať, že v prípade jedla je určitá schéma úplne zbytočnou. Avšak, mnohé štúdie dokazujú, že servírovanie jedál v rovnakom čase pomáha udržiavať ručičku váhy ustálenú.
Hydratácia
Základom každého zdravého organizmu je adekvátna hydratácia. Voda nielenže udržiava vaše telo zdravé, ale aj pomáha harmonizovať myseľ. Zbavuje naše telo toxínov i oxidačného stresu.
Spánok
Nedostatok kvalitného spánku môže nepriaznivo ovplyvniť naše fyzické i duševné zdravie a tiež znížiť schopnosť nášho imunitného systému bojovať proti infekciám. Množstvo spánku, ktoré potrebujeme, závisí od nášho veku. Vo všeobecnosti by sa dospelí mali snažiť získať kvalitný spánok aspoň 7 hodín denne.