Ako na zdravý jedálniček v období pandémie?

S podobným označením

Jednoduchý recept na krémovú brokolicovú polievku

Ak ste fanúšikom krémových polievok, túto lahodnú polievku si okamžite zamilujete. Tento recept na krémovú brokolicovú polievku je veľmi jednoduchý, rýchly a premení obyčajnú brokolicu...

Bolesť na hrudi nemusí byť vždy od chrbtice

Bolesť a pichanie na hrudi môžu zapríčiňovať viaceré ochorenia. Kým niektoré príčiny sú menej závažné, iné môžu byť príznakom vážneho a život ohrozujúceho problému....

Viete, čo všetko môže spôsobiť zlý pitný režim?

Voda je veľmi dôležitá pre celkové zdravie človeka. Pomáha udržiavať všetky telesné funkcie v dobrej kondícii. V ľudskom tele sa nachádza asi 60 %...

Cítite sa po každom jedle ako balón? Vyskúšajte týchto 5 potravín proti nafukovaniu!

Nafúknuté bruško nielenže znepríjemňuje život, ale môže byť dokonca príznakom zdravotných problémov. Najčastejšie je však zapríčinené zlým výberom potravín, ktoré spôsobujú nielen vonkajšie, ale...

Ešte stále pracujete z domu? Udržiavate v domácej karanténe zdravé stravovacie návyky? Ako zabezpečiť, aby bola vaša strava vyvážená nutrične hodnotná? Svetová zdravotnícka organizácia ponúka ľuďom riešenie, ako na zdravý jedálniček počas tejto doby.

Plánujte jedlá

Samozrejme, že police obchodov zívajú prázdnotou. Každý si totiž ešte stále berie mnoho. Veď, čo ak nás počas druhej vlny koronavírusu uzamknú a nebudeme môcť ísť ani do obchodu? Pravdou je, že jediné, čo potrebujeme je, spraviť si zoznam toho, čo budeme variť a podľa neho by sme následne mali aj nakupovať.

Vyvážená strava

Čo by však na tomto zozname nemalo chýbať? Naša imunita je najsilnejšou a najefektívnejšou zbraňou proti baktériám a vírusom. Preto by na zozname vašich jedál nemala chýbať poriadna dávka ovocia a zeleniny. V kombinácii s vlákninou, antioxidantmi, minerálmi či zdravými mastnými kyselinami by to rozhodne  malo postačiť.

sendvic s avokadom granatovym jablkom a vajickom

Porcie

Keďže nás pohyb v podobe cesty do práce a z práce, prípadne vo voľnom čase, je obmedzený na naše príbytky alebo lesné cesty a podobne, nepotrebujeme prijímať také množstvo kalórií. Poznáte staré známe meradlo na ideálnu porciu jedla? Malo by ho byť toľko, aby sa vošla do našej dlane. Samozrejme, že si trošičku môžete prihodiť, no takáto porcia by mala určite postačiť.

Pohyb

Práve pohyb zabezpečuje uvoľňovanie endorfínov šťastia. Pol hodina cvičenia 3 až 5-krát týždenne udržiava naše telo fyzicky zdatnéregeneruje myseľ. Úplne postačí aj prechádzka v prírode či online hodina jogy. 

Rutina

V časoch neistoty je normálne cítiť úzkosť, smútok, stres či strach. Udržiavanie stálej dennej rutiny môže pomôcť zvládnuť niektoré z týchto pocitov. Mohlo by sa vám zdať, že v prípade jedla je určitá schéma úplne zbytočnou. Avšak, mnohé štúdie dokazujú, že servírovanie jedál v rovnakom čase pomáha udržiavať ručičku váhy ustálenú.

misky so zdravou a vyvazenou stravou

Hydratácia

Základom každého zdravého organizmu je adekvátna hydratácia. Voda nielenže udržiava vaše telo zdravé, ale aj pomáha harmonizovať myseľ. Zbavuje naše telo toxínov i oxidačného stresu.

Spánok

Nedostatok kvalitného spánku môže nepriaznivo ovplyvniť naše fyzické i duševné zdravie a tiež znížiť schopnosť nášho imunitného systému bojovať proti infekciám. Množstvo spánku, ktoré potrebujeme, závisí od nášho veku. Vo všeobecnosti by sa dospelí mali snažiť získať kvalitný spánok aspoň 7 hodín denne.

Odporúčame

Slovensko napreduje v digitalizácii súdnictva, obsadili sme popredné priečky v rámci EÚ

Slabým miestom však naďalej zostáva vnímanie nezávislosti súdnictva verejnosťou.

Trávenie voľného času pred televíziou či tabletom sa odrazilo na pohybových zručnostiach detí, tie čoraz častejšie nevedia narábať s loptou

Z aktívneho trávenia voľného času sú najobľúbenejšie výlety a pobyt v prírode, ktorým sa často venuje 43 percent a občas 42 percent rodičov.

Vo štvrtok bude pokračovať proces v kauze prípravy vraždy podnikateľky Volzovej

Okresný súd Bratislava II tento prípad pojednáva od mája 2019.

Ukrajina vstúpi do EÚ najskôr o 15 rokov. Ak niekto tvrdí niečo iné, podľa francúzskeho ministra klame a zavádza

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na okamžitom začatí procesu smerujúceho k plnému členstvu Ukrajiny v EÚ.

Odporúčané články