Problémy so zubami sú nočnou morou každého človeka. Keď vás raz rozbolí zub, nielenže je to veľmi nepríjemná bolesť sama o sebe, naviac má človek často pocit, že ho bolí polovica ústnej dutiny.

Fotokompozitná výplň sa nedá použiť vždy

Mať preto dobrého zubára, ktorý vás dokáže akéhokoľvek problému so zubami účinne zbaviť ako napríklad kvalitný zubár Žilina, je na nezaplatenie. Medzi najčastejšie zákroky, ktoré zubári bežne robia, keď kaz poškodí zub, patrí rekonštrukcia fotokompozitnou výplňou, takzvané „plombovanie“.

Avšak nie vždy je možné takýmto spôsobom poškodený zub zachrániť. Ak je poškodenie zubu príliš rozsiahle, je nutné „siahnuť“ po zubných náhradách. Pred takouto väčšou rekonštrukciou zubár najskôr analyzuje stav zuba a následne rozhodne, ktorý typ zubnej náhrady bude vhodnejší. Môže to byť zubná korunka alebo zubný mostík.

tipyprezdravieSK-obr†zok-k-ul†nku-4

Zubné korunky a zubné mostíky

Keďže fotokompozitná výplň je vhodná len v prípade, že strata tvrdých tkanív zubu nie je príliš rozsiahla a prípadné riziko prasknutia zubu je len veľmi minimálne, pri vážnejších zákrokoch, napríklad po endodoncii, kedy zvyčajne býva zub oslabený, je lepším riešením zubná korunka. Zhotovujú sa v laboratóriu z tých najkvalitnejších a najtvrdších protetických materiálov.

Každá zubná korunka je zhotovená tak, že sa dá osadiť na vyliečený vlastný zub. Ide o funkčnú a taktiež prirodzene vyzerajúcu a farebne jednotnú náhradu, ktorá vyzerá ako by to bol váš vlastný zub.

K zubným náhradám patria aj zubné mostíky. So zubným mostíkom je možné kompletne nahradiť jeden alebo aj viacero chýbajúcich zubov. Pozostáva z pilierovej konštrukcie, ktorou sa mostík fixuje k zbrúseným vlastným zubom a takzvaných medzičlenov, ktoré nahrádzajú chýbajúce zuby po funkčnej aj estetickej stránke. Samozrejmosťou je prvotné posúdenie polohy a počtu medzier v čeľusti a taktiež stability zubov, na ktoré sa má mostík fixovať.

Zdroj obrázka:

Autor: Jacob Lund / Shutterstock.com