Sauny sa používajú už tisíce rokov a sú obľúbené aj dnes. Saunovanie pomáha ľuďom uvoľniť sa, zrelaxovať a rovnako má aj iné zdraviu prospešné benefity. Milovníci sauny nevyhľadávajú len spôsob ako sa zrelaxovať, ale taktiež chcú podporiť svoju imunitu a zlepšiť športovú výkonnosť. Okrem týchto účinkov saunovanie so sebou prináša aj iné blahodárne účinky. V tomto článku vám prezradíme, prečo sauna zlepšuje zdravie, aké sú jej účinky a opatrenia, ktoré by ste mali počas saunovania dodržiavať.

Sauna a saunovanie

Sauna je miestnosť, v ktorej môžu ľudia relaxovať v suchom teple. Zväčša je sauna vyhrievaná od 40 až do 100 °C. Tradičné fínske sauny zvyčajne využívajú suché teplo s relatívnou vlhkosťou, ktorá sa pohybuje medzi 10 až 20 %. V iných saunách je vlhkosť vyššia. Použitie sauny môže zvýšiť teplotu pokožky na približne 40 °C. So stúpajúcou teplotou pokožky dochádza aj k silnému poteniu. Srdcová frekvencie stúpa, keď sa telo snaží udržať chlad. Pri tomto saunovaní môže človek stratiť pokojne aj pol litra potu počas krátkeho času v saune.

saunovanie-a-jeho-vyhody

Tipy na saunovanie

Do sauny sa chodí bez plaviek a akéhokoľvek oblečenia a iba v prestieradle, ktoré je využívané najmä z hygienických dôvodov na pohltenie potu. Počas saunovania sa odporúča ochladzovať organizmus v ľadovej sprche, v bazéne alebo jazierku. Po ochladení nasleduje fáza odpočinku. Tento rituál môžete opakovať podľa chuti. Saunovanie má mnoho blahodarných a relaxačných účinkov pre vaše telo, a preto sa môžete po saunovaní cítiť ako znovuzrodení či už po fyzickej alebo psychickej stránke.

Rozoznávame 4 typy sáun, ktoré sú využívané najčastejšie a to: fínska sauna, infrasauna, suchá sauna, parná sauna.

Fínska sauna vs. infrasauna

Tieto základné dva druhy sáun sa v určitých bodoch odlišujú. Fínska sauna je vybavená drevenými obkladmi, lavicami a je vyhrievaná na 70 – 80 °C. Na vykurovanie sa používajú kachle, ktoré sa zvyknú polievať vodou a od toho závisí aj vlhkosť vzduchu v saune. V kachliach sa nachádzajú lávové kamene. Saunovanie vo fínskej saune predstavuje striedanie pôsobenia tepla a chladu. Intenzívne potenie vyčistí pokožku, podporí tvorbu nových kožných buniek a z kože vyplaví aj toxické látky. Teplo vo fínskej saune prekrví pokožku a otvorí póry, z ktorých sa následne lepšie odstraňujú nečistoty.

infra-sauna

Infrasauna je zvnútra drevená a na jej stenách sa nachádzajú žiariče produkujúce dlhovlnné infračervené žiarenie, ktoré preniká do telových tkanív až do hĺbky 4 centimetre. Teplota v infrasaune dosahuje od 45 – 60 °C. V tomto prípade nie je potrebné striedanie tepla a chladu. V porovnaní s inými saunami, infrasauna pomáha vylučovať z tela trikrát viac toxínov, a preto pôsobí priaznivo aj pri chronických zdravotných problémoch, zabezpečuje relax a úľavu kĺbom, svalom a mäkkým tkanivám. Infrasauna rovnako pomáha aj v prevencii proti chrípke, nachladnutiu, pri regenerácii športovcov a uľahčuje boj s celulitídou, akné a ekzémami.

Blahodárne účinky saunovania

Saunovanie prináša aj ďalšieho zdravotné benefity pre ľudský organizmus. Bez ohľadu na to, ako je sauna vykurovaná alebo akú má úroveň vlhkosti, účinky na telo sú podobné. Keď človek sedí v saune, zrýchli sa mu tep a rozšíria sa cievy. Následkom toho je zvýšenie krvného obehu, podobne ako pri nízkej až strednej záťaži. Počas pobytu v saune sa vám taktiež môže zvýšiť frekvencia tepu od 100 do 150 úderov za minútu. Saunovanie tiež vplýva a spôsobuje:

  • Zmiernenie bolesti – zvýšená cirkulácia môže znížiť bolesť svalov, zlepšiť pohyb kĺbov a zmierniť bolesť pri artritíde
  • Redukcia stresu – teplo v saune zlepšuje krvný obeh, podporuje relaxáciu a pocit pohody
  • Zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia – vďaka redukcii stresu v saune môže dochádzať k zníženiu rizika kardiovaskulárnych príhod
  • Kožné problémy – ľuďom so psoriázou sa môžu ich symptómy počas saunovania zmierniť
  • Astma, zápaly a alergie dýchacích ciest – sauna má preukázateľne liečivé účinky aj na dýchaciu sústavu
  • Nižšie riziko Alzheimerovej choroby a demenciesaunovanie-blahodarne-ucinky

Saunovanie a opatrenia s ním súvisiace

Ponúkame vám aj niekoľko preventívnych opatrení, ktorých by ste sa mali počas saunovania držať:

  • Pred a po saunovaní sa vyhýbajte alkoholu a liekom, ktoré môžu zhoršiť potenie a spôsobiť prehriatie.
  • V saune zostaňte maximálne 15-25 minút.
  • Potom organizmus postupne ochladzujte.
  • Po každom saunovaní vypite dva až štyri poháre studenej vody.
  • Nesaunujte sa, keď ste chorí – máte nádchu, upchatý nos, prípadne zvýšenú teplotu. Ak vám počas saunovania nie je dobre, vyjdite zo sauny von.
  • Pred saunovaním sa poraďte so svojim lekárom, či je sauna pre vás vhodná. Vyhnúť saunovaniu by sa mali predovšetkým ľudia s vysokým krvným tlakom, ľudia náchylní na srdcové ochorenie či infarkt myokardu, ľudia s ochorením štítnej žľazy, s nefunkčnými obličkami, cukrovkou, tehotné a dojčiace ženy či ženy s menštruáciou.

Počas saunovania vystavujete vaše telo vysokým teplotám. Keď sa vaše telo prehreje, potíte sa. Potenie spôsobuje aj stratu tekutín, na čo si musíte dávať počas saunovania pozor. Saunovanie však predstavuje skvelý spôsob na relaxáciu, zlepšenie metabolizmu, zníženie stresu spolu s ďalšími zdravotnými výhodami, ako je úľava od bolesti a lepší spánok. Po pobyte v saune sa môžete cítiť ako znovuzrodení a možno zaradíte saunovanie do svojich obľúbených oddychových aktivít.

V spolupráci s https://www.webpomoc.sk/sluzby