Akupresúrne podložky v súčasnosti naberajú na popularite. Viete, prečo sa oplatí o nich uvažovať a ako vám môžu pomôcť napríklad s uľavením od bolesti či regeneráciou po cvičení? Spoznajte výhody a pozitívne účinky akupresúrnych podložiek na vaše telo. Spísali sme pre vás všetko podstatné, čo o akupresúrnych podložkách musíte vedieť.

Čo je akupresúrna podložka a na akom princípe funguje?

Akupresúrne podložky sú pomôcky obyčajne vyrobené z peny potiahnutej tkaninou, z jednej strany vybavenej množstvom plastových hrotov, ktoré stimulujú princípy a metódy starodávnej techniky tradičnej čínskej medicíny, čiže akupunktúry.

Fungujú na princípe akupresúry, teda masážne výčnelky a hroty stimulujú, pôsobia na určité body na tele, aby vďaka tomu uvoľnili bolesť, napätie či stres. Ak si ľahnete na takúto podložku, hroty vyvinú tlak a prekrvia svalstvo, čo vedie k uvoľneniu tlaku v danej oblasti.

Výhody akupresúrnych podložiek

Akupresúrne podložky majú viacero pozitívnych účinkov na naše telo, predovšetkým dokážu neinvazívnym, prirodzeným spôsobom uľaviť od stuhnutosti či bolesti jemným zapichnutím do konkrétnej oblasti. Danú časť tela prekrvia vyvíjaním tlaku, vďaka čomu sa bolesť, stuhnutosť a napätie v svaloch zmierni.

Na akupresúrnej podložke sa vám vyvíjaným tlakom uvoľňujú aj endorfíny, takže môžete pociťovať aj zvýšenú energiu, vitalitu, celkovú pohodu a mentálnu úľavu, no taktiež zlepšenú cirkuláciu krvi, keďže akupresúrna podložka stimuluje prietok krvi, čím sa zvyšuje prísun kyslíka do rôznych častí tela. Môžete tiež pozorovať rýchlejšie zotavenie svalov po tréningu či zrýchlenie hojivých procesov.

V neposlednom rade treba vyzdvihnúť praktickosť akupresúrnych podložiek, pretože nezaberajú veľa miesta a môžete si ich vziať so sebou kamkoľvek potrebujete.

shutterstock_2092800526

Pre koho sú určené akupresúrne podložky a kto by ich nemal používať?

Akupresúrne podložky sú určené pre všetkých, ktorých trápia časté bolesti chrbta alebo krčnej chrbtice, majú stuhnuté svalstvo, pociťujú napätie, stres alebo chcú zrelaxovať svoje telo po tréningu.

Niektorí ľudia by však mali byť pri používaní akupresúrnych podložiek opatrní alebo sa poradiť s lekárom, či sú pre nich vhodné. Ide predovšetkým o ľudí s kožnými chorobami ako ekzém, psoriáza, dermatitída – v takomto prípade môže podložka spôsobiť podráždenie pokožky a zhoršiť stav. Aj v prípade otvorených alebo rezných rán je na mieste opatrnosť, aby ste nezvyšovali riziko infekcie daných miest.

Rovnako aj tehotné ženy by sa mali vyhnúť používaniu akupresúrnej podložky, ktorá môže stimulovať špecifické body, čo môže spôsobiť vyvolanie kontrakcií.

Užívate lieky na riedenie krvi? V tom prípade vám hrozí pri používaní akupresúrnej podložky zvýšené riziko krvácania a vytvárania modrín. Ak vás trápia chronické ochorenia ako cukrovka, hypertenzia, rôzne kardiovaskulárne choroby alebo obavy či pochybnosti, či je pre vás podložka vhodná, pred použitím akupresúrnej podložky sa poraďte s lekárom.

Ako a kedy používať akupresúrnu podložku?

Akupresúrne podložky sa používajú veľmi jednoducho, stačí dodržať niekoľko základných pravidiel, aby ste si ich vychutnali na maximum. V prvom rade si nájdite rovný povrch, kam položíte akupresúrnu podložku a ľahnete si na ňu, alebo si podložku oprite o operadlo gauča, ak ju chcete používať v sede. Svoju telesnú hmotnosť rovnomerne rozložte na podložku, sústreďte sa na dýchanie a čo najviac sa uvoľnite.

V začiatkoch môže byť pobyt na podložke bez oblečenia pre vás nepohodlný a bolestivý, preto sa odporúča sa na podložku uložiť v tenkom tričku alebo medzi podložku a vaše telo umiestniť uterák a postupne si zvykať na intenzitu pichania. Ani s časovými intervalmi to netreba preháňať, začnite napríklad s 2 až 10 minútami, postupne pridávajte.

Každá osoba by mala mať vlastnú akupresúrnu podložku, pretože akupresúrne body prichádzajú do kontaktu s vašou pokožkou. Ak predsa len trváte na tom, že podložku bude používať viac členov domácnosti, pravidelne po každom použití ju čistite vlhkou handričkou a ešte pred uložením ju nechajte dobre vyschnúť.

Zdroj obrázku: Kaspars Grinvalds / Shutterstock.com