Stres je bežnou skúsenosťou, s ktorou prichádzajú ľudia často do kontaktu. Mnohí zažívajú stres každý deň. Či už ide o stres spôsobený prácou, rodinnou situáciou alebo finančnými problémami, stále predstavuje pre ľudské telo určité nepríjemnosti. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako bojovať proti stresu. Pripravili sme si pre vás 5 tipov, s ktorými budete v psychickej pohode. 

Začnite sa aktívne hýbať

Ak sa cítite v strese, vyskúšajte aktívny pohyb. Cvičenie alebo akákoľvek pohybová aktivita uvoľňuje do nášho tela endorfíny a vďaka ním sa budete cítiť lepšie. Navyše, pohyb pomáha aj v boji proti úzkostiam a mentálnej nepohode, ktoré so stresom veľmi úzko súvisia. Zaraďte preto do svojej každodennej rutiny aspoň 30 minút aktívneho pohybu. Je na vás či sa rozhodnete pre šport, cvičenie jogy alebo len prechádzku. 

portrait-sportswoman-stretching-body-exercising-doing-fitness-leg-raise-smiling-running-standing-white-background-scaled

Dbajte na vyváženú stravu 

Určite už viete, že to čo jeme, odzrkadľuje aj naše zdravie. A tak vás neprekvapí, že vyvážená strava pomáha aj v boji proti nadmernému stresu. Ľudia, ktorí trpia chronickým stresom sa zvyčajne prejedajú alebo nejedia takmer vôbec. Vystresovaní ľudia taktiež siahajú po jedle z rýchleho občerstvenia a pravidelne konzumujú nezdravé potraviny. To všetko má oveľa väčší vplyv na hladinu stresu v tele, než si môžete myslieť. Nájdite si na jedlo čas a dbajte na to, aby bolo vyvážené. Zaraďte do svojho jedálnička veľa zeleniny, zdravých tukov a vyhnite sa škodlivým cukrom. 

Minimalizujte čas, ktorý trávite pred obrazovkou 

Žijeme v rýchlej dobe plnej technologických vymožeností a čas, ktorý strávime denne pred obrazovkou predstavuje v priemere takmer 4 hodiny. Modré svetlo z obrazoviek ovplyvňuje kvalitu nášho spánku aj zdravie našich očí, čo takisto vplýva na hladinu stresu v našom tele. Minimalizujte čas, ktorý trávite na mobile alebo za počítačom a radšej ho venujte príprave zdravého jedla, aktívnemu pohybu či svojim blízkym. V minimalizácii času pred obrazovkou vám môžu pomôcť aj rôzne aplikácie, ktoré vás upozornia, že ste prekročili nastavený denný limit a aplikáciu vám vypnú.

smiling-young-woman-using-phone-sitting-couch-home-looking-smartphone-screen-beautiful-female-chatting-social-network-shopping-online-spending-leisure-time-with-mobile-device-scaled

Znížte denný príjem kofeínu

Kofeín je zložka, ktorá sa nachádza v káve, čaji, čokoláde a energetických nápojoch a stimuluje náš centrálny nervový systém. Jeho nadmerná konzumácia však zhoršuje príznaky úzkosti aj stresu. Každý z nás má prah tolerancie voči kofeínu inde. Nájdite v jeho konzumácii balans. Zdravá a odporúčaná denná dávka predstavuje len 400g. Snažte sa toto množstvo dodržať a nespôsobujte svojmu telu zbytočný kofeínový šok.

Vyskúšajte dychové cvičenia

Dýchanie je nášmu telu prirodzené. Existujú však spôsoby ako bojovať proti stresu dýchaním. Obyčajným dýchaním viete svoje telo upokojiť a uľaviť mu od pocitov úzkosti a stresu. Špeciálne hlboké dychové cvičenia pomáhajú aktivovať parasympatický nervový systém, ktorý riadi relaxačnú odpoveď tela. Cieľom dychových cvičení je zamerať naše vedomie na dych tak, aby bol pomalší a hlbší. Týmto spôsobom spomalíte srdcový tep, ktorý je zvýšený stresom, a uvoľníte svoje telo do úplného pokoja.