Bez duševného zdravia niet zdravého človeka. Aby sme vám pomohli zvládať každodenný stres a zlepšiť celkovo vaše duševné zdravie, rozhodli sme sa spísať pre vás pár tipov ako na to. Toto sú tipy, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše duševné zdravie, vniesť pozitivitu do života a vyťažiť z neho maximum.
Duševné zdravie – neoddeliteľná súčasť života
Stres, nepokoje v práci a v rodine, nízke sebavedomie, málo lásky, nedostatok smiechu a radosti či zvláštny pocit samoty. Existujú rôzne faktory, ktoré by vaše duševné a psychické zdravie mohli narušiť. V súčasnosti sa o duševnom zdraví hovorí viac, pretože ľudia si uvedomujú, že práve duševné zdravie tvorí neoddeliteľnú súčasť života, o ktorú je potrebné sa patrične starať. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) popisuje duševné zdravie ako stav psychickej pohody človeka. Vďaka duševnému zdraviu je následne človek schopný budovať a byť prospešný pre svoju komunitu, podieľať sa na šťastnom živote, zvládať stresové situácie, pracovať na sebe a na svojich koníčkoch, vzdelávať sa, spoznávať nové miesta a nových ľudí a využívať svoje schopnosti na tvorbu niečoho pekného a dobrého či tešiť sa zo života. Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že za to, ako sa momentálne cítia, môže práve jeho duševné zdravie. Mnohokrát práve to súvisí s konaním a rozhodovaním človeka.
Tipy, ako zlepšiť duševné zdravie
Na svojom duševnom zdraví môžete dennodenne pracovať. Aj momentálne psychické rozpoloženie môžete dať do normálu, stačí, ak sa o svoje duševné zdravie budete starať. K tomu vám pomôžu tieto tipy.
Porozprávajte sa s niekým
Hovoriť o svojich problémoch je základ. Aby ste v sebe nedusili všetky pocity, vyrozprávajte sa svojim najlepším kamarátom alebo rodine. Ak si myslíte, že by váš stav nepochopili a odsúdili ho, potom vyhľadajte odbornú pomoc. Nechať si poradiť odborníkom nie je žiadna hanba, práve naopak. Psychológ vám do veľkej miery vie s vašim problémom pomôcť včas. Ak máte dlhodobo zlú náladu, je to signál, že by ste mali vyhľadať odbornú pomoc.
Zaveďte si svoj denník pocitov
Mnoho ľudí stále pochybuje o svojich schopnostiach alebo zručnostiach. Preto by ste si denne do svojho denníka pocitov mali zapísať 3 veci, za ktoré ste počas dňa boli vďační a 3 veci, ktoré ste počas dňa dokázali a na čo ste pyšní. Ide o krok uvedomenia si, čoho ste všetkého schopní.
Dajte seba na prvé miesto
Aj napriek tomu, že sa snažíte pre druhých robiť všetko najlepšie, na prvé miesto by ste mali dať vždy seba. Pracujte na svojich silných stránkach, robte čo vás baví, venujte sa sami sebe.
Vyrazte na výlet a oddýchnite si
Doprajte si kvalitný oddych. Na malú chvíľu vypnite od všetkého, od práce, od sociálnych sietí, od ľudí, s ktorými sa cítite negatívne. Vyrazte niekam kempovať do prírody so svojimi najlepšími kamarátmi, rodinou alebo si vyrazte na turistiku. Vďaka takýmto aj krátkym výletom sa nesústredíte na problémy, ktoré momentálne máte.
Udržujte si tie najlepšie vzťahy so svojimi blízkymi
Budovanie dobrých vzťahov s ľuďmi, ktorých máte najradšej, je veľmi dôležité aj z hľadiska socializácie. Preto sa snažte so svojimi kamarátmi a rodinou budovať dobré a pozitívne vzťahy. Urobte si na nich vždy čas, kedy to potrebujete vy alebo oni. Cítiť sa sám vám vo vašom duševnom zdraví nepomôže. Samozrejme, stačí mať len pár tých najlepších kamarátov a nimi sa obklopovať.
Vždy je čas na smiech
Smiech pomáha znižovať úzkosť. Preto sa stretnite so svojimi kamarátmi, pozrite si komédiu, stand up komikov alebo čokoľvek, čo vás rozosmeje. Úsmev priaznivo pôsobí aj na stres.
Doprajte si čas na slnku aspoň 15 minút denne
Iba 15 minút denne na slnku stačí k tomu, aby sa vám vaša nálada zlepšila o 180 stupňov. Okrem toho, že sa vám zlepší nálada, vaše telo príjme aj vitamín D, ktorý je potrebný pre celkové zdravie človeka.
Skúšajte nové veci
Vyjdite zo svojej komfortnej zóny a skúšajte nové veci. Nielenže budete mať nové zážitky, ale aj dobrý pocit na duši. Odporúčame zážitky, pri ktorých sa vám uvoľnia z tela endorfíny – hormóny šťastia. Experimentujte, napíšte novú báseň, namaľujte obraz aj keď nie ste umelci, choďte si niekam zatancovať. Veselá hudba taktiež pomáha v duševnom zdraví. Okrem toho sa naučíte niečo nové, čo je ďalším plusom a odbúrate stres.
Buďte fyzickí aktívni
Pri vykonávaní akéhokoľvek športu zabudnete na všetko zlé, čo vás trápi. Je to z toho dôvodu, že sa pri športe sústredíte na samotný výkon a na správne dýchanie. Aj športovanie vyplavuje z tela endorfíny. Tým si navyše zlepšíte svoje sebavedomie, ktoré je pri udržiavaní dobrého duševného zdravia dôležité.
Vypnite sa zo všetkých sociálnych sietí
Doprajte si digitálny detox. Vypnite sa zo všetkých sociálnych sietí, nepočúvajte rádio ani nezapínajte televízor a neprijímajte žiadne e-maily. Doprajte si relax, choďte na masáž, choďte na výlet do krajiny, ktorú ste vždy chceli navštíviť, stretnite sa so svojimi kamarátmi a rodinou, choďte na kurz a zlepšite svoje zručnosti. Všetko je vždy lepšie ako získavať negatívne informácie z médií.
Zdravo sa stravujte a doplňte vitamíny
Vitamíny a minerály sú pre organizmus veľmi dôležité. Dlhodobá konzumácia ťažkých jedál sa preukáže nielen na vašej postave, sebavedomí, ale taktiež uberá aj na vašej energii. Preto sa snažte do svojho jedálnička zaradiť množstvo vitamínov, minerálov, a to vo forme ovocia a zeleniny. Dopĺňať vitamíny a minerály môžete aj formou výživových doplnkov.
Budujte si sebaúctu
Ak sa beriete na ľahkú váhu a nemáte sebaúctu, nebudú ju mať ani iní ľudia. Preto je dobré si budovať sebavedomie, sebaúctu a nebrať sa až tak vážne.
Rizikové faktory duševného zdravia
Existuje viacero rizikových faktorov, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú duševné zdravie človeka. Okrem genetiky, pohlavia, spoločenského postavenia alebo sociálnych podmienok majú na duševné zdravie veľký vplyv:
- rodinné konflikty
- užívanie návykových látok
- obezita a prejedanie sa
- vystavenie sa traume, agresii, násiliu
- starostlivosť o dlhodobo chorých pacientov
- prekonanie stresujúcich udalostí
- sociálna nekompetentnosť
- nevhodný životný štýl
- zlé pracovné návyky a mnohé ďalšie
Práve tieto faktory a mnoho iných patria medzi tie rizikové, ktoré by mohli narušiť vaše duševné zdravie. Snažte sa týmto faktorom predísť a mať duševné zdravie v poriadku. Žite v prítomnosti a nebojte sa požiadať o pomoc.