Atopická dermatitída alebo ekzém patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce ekzémy a trápi čoraz viac detí a dospelých ľudí. V súčasnosti má problém s atopickým ekzémom viac ako 30 % ľudí na svete. Príznakov a príčin vzniku atopickej dermatitídy je však mnoho, no účinných spôsobov liečby len niekoľko. Ako predísť a liečiť tento problém pokožky včas?

Atopická dermatitída

Koža sa považuje za najväčší orgán ľudského tela, ktorý tvorí aj najväčšiu obranu pred vonkajším prostredím. Avšak to znamená, že na ňu vplýva aj mnoho faktorov a môže ju ohroziť viacero podnetov. Vplyvom rôznych faktorov môže na koži vzniknúť aj atopická dermatitída alebo teda atopický ekzém, ktorý radíme medzi chronické, nie infekčné a najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie na koži. Chronické ochorenie znamená, že ide o dlhodobé a často sa opakujúce ochorenie, ktoré neovplyvňuje len zjav a zdravotný stav človeka, ale do značnej miery aj jeho psychiku. Bohužiaľ, ide o ochorenie, ktoré postihuje dospelých ľudí, no môže sa objaviť aj u bábätiek.

close-up-examination-by-doctor-allergic-rash

Príčina vzniku atopického ekzému

Atopický ekzém je odvodený od gréckeho slova atopos, ktoré v preklade znamená cudzí alebo zvláštny. To znamená, že atopický ekzém môže vznikať na nezvyčajnom mieste na koži alebo nezvyčajným spôsobom a od gréckeho slova ekzeo, ktoré označuje niečo, čo môže vyvierať na povrch. K vzniku tohto ekzému prispieva viacero faktorov, ako napríklad kožná infekcia, bakteriálny zápal, genetická predispozícia, ale aj plesne, baktérie, peľ, srsť zvierať, stres či faktory z vonkajšieho prostredia, ako je chlad, vysoká teplota, vlhkosť a vplyv UV žiarenia na pokožku. Práve tieto faktory môžu jednoduchým spôsobom vplývať na kožu priamo, prípadne sa dostať do tela človeka dýchacími cestami alebo tráviacim ústrojenstvom, a teda vyvolať v tele nečakanú reakciu na tieto látky. V podstate atopický ekzém môžeme považovať aj ako reakciu imunitného systému človeka, ktorý je veľmi citlivý a reaguje aj na tie najmenšie látky a alergény. Preto sa často atopický ekzém spája aj s inými ochoreniami, ako sú alergie na potraviny, alergická nádcha, astma či chronický zápal prínosových dutín, ktoré spolu úzko súvisia.

Príznaky atopickej dermatitídy

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce príznaky atopickej dermatitídy určite patrí zvýšená citlivosť kože, intenzívne svrbenie, suchosť kože, začervenanie, praskanie či jemné trhlinky na koži, opuch, mokvanie, tvorba chrást a vyrážok a v konečnom dôsledku aj pálenie a bolesť. Prejavy atopického ekzému sa líšia v závislosti od toho či sa ekzém nachádza vo fáze zlepšenia alebo zhoršenia v tzv. období exacerbácie. V prípade, že ide o počiatočný stav atopickej dermatitídy, ktorá nie je liečená, môže sa v oblasti ekzému vytvoriť nepríjemná infekcia. Čo sa týka miesta výskytu tohto ochorenia, to sa môže u každého pacienta líšiť, avšak medzi najčastejšie postihujúce sa oblasti patria dlane, podkolenné jamky, lakte, líca či krk.

man-itching-scratching-arm-from-itchy-dry-skin-eczema-dermatitis

Atopický ekzém u detí

Príznaky a miesta výskytu atopickej dermatitídy sú veľmi individuálne, a preto sa toto ochorenie môže u každého človeka prejavovať inak. Bohužiaľ, atopický ekzém sa môže objaviť aj u detí, a to v dvoch formách. Môže ísť o dojčenskú formu, ktorá postihuje 2 – 6 mesačné deti a zväčša sa objavuje na rukách a tvári a prejavuje sa šupinkami alebo červenými pľuzgiermi. V prípade zanedbania sa môže objaviť aj mokvanie na brade, lícach, trupe či končatinách. Keďže ide o ochorenie, ktoré je sprevádzané svrbením, môže spôsobiť u detí nepokoj a nespavosť. Druhou formou je detská forma, ktorá sa vyskytuje u detí od 3 – 10 rokov často v oblasti lakťov či podkolenných jamiek. V prípade deti je často príčinou vzniku genetika.

Atopický ekzém u dospelých

V prípade výskytu atopického ekzému u dospelých ľudí môžeme hovoriť už o dospelej forme, ktorá sa najčastejšie vyskytuje na bruchu, tvári, rukách, nohách, ale samozrejme aj na lakťoch a je sprevádzaná nepríjemným svrbením, ktoré môže ovplyvniť psychiku a každodenný život človeka.

Liečba atopickej dermatitídy

Keďže ide o chronické ochorenie, nie je možné ho vyliečiť úplne, avšak je možné zmierniť jeho príznaky. Jedným zo spôsobov ako ovplyvniť toto ochorenie je zmena stravy, keďže aj alergia na určité potraviny môže byť spúšťačom vzniku atopického ekzému. Ďalším veľmi účinným spôsobom je nanášanie emoliencií – teda premasťujúcich krémov. Keďže ide o ochorenie, ktoré sa prejavuje červenými a svrbivými miestami, je potrebné ho neustále hydratovať. Rovnako je možné na miesta používať krémy, ktoré zlepšuje ochrannú funkciu pokožky, pokožku zvláčňuje a zabraňuje prenikaniu škodlivých látok do pokožky. V prípade, že ide o ekzém vo fáze vzplanutia je potrebné užívať vhodné lieky či používať lokálne kortikosteoridy, ktoré pôsobia protizápalovo a účinkujú veľmi rýchlo. Často sa pri liečbe tiež používajú antihistaminiká, teda lieky určené na tlmenie svrbenia a alergie, či antivirotiká a antibiotiká.

man-applying-cream-swell-skin-against-mosquito-bites

Príčiny vzniku atopickej dermatitídy a spôsob liečby je u každého človeka iný a môže sa líšiť aj v závislosti od ročného obdobia, preto je potrebné zdravotný stav komunikovať pravidelne s alergiológom a dermatológom, ktorí vám vytvoria individuálny liečebný plán.