Mäso patrí medzi potraviny, ktoré má mnoho živín nevyhnutných pre správne fungovanie organizmu. Ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí a tak je to aj s konzumáciou nadmerného množstva mäsa. Prečo sa oplatí obmedziť konzumáciu mäsa a aké benefity to prinesie vášmu telu?

Konzumácia mäsa

Už od detstva je ľuďom vštepované, že vďaka konzumácii mäsa budú mať dostatok bielkovín a červených krviniek. Mäso je veľmi dobrým zdrojom rôznych živín, ako aj vitamínu A, B, D, K, B12,  medi, chrómu, železa, draslíka, zinku, selénu, horčíka a kyseliny listovej. Je pravdou, že všetky tieto zložky sú nevyhnutné k udržaniu si svalovej hmoty, správnej funkcii metabolizmu a silným kostiam. Avšak, o negatívnych účinkoch pri nadmernej konzumácii mäsa sa nehovorí alebo sa hovorí až v dospelosti, zväčša pri výskyte zdravotných problémov.

Konzumácia mäsa a zdravotné problémy

Nadmerná konzumácia mäsa a mäsových výrobkov môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Častá konzumácia tiež súvisí aj so spôsobom spracovania, pretože mnohokrát je mäso pripravované tepelnou úpravou, a to vyprážaním. V tom prípade dostávate do tela nielen potrebné živiny, ale aj veľké množstvo tukov a cholesterolu. Preto sa nadmerná konzumácia mäsa často spája so zvýšeným cholesterolom, hypertenziou, kardiovaskulárnymi problémami, obezitou, diabetom, či ochoreniami ako je cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu a Dna.

Toto ochorenie vzniká najmä kvôli zvýšenej koncentrácii kyseliny močovej, ktorá vzniká pri rozklade purínov. A práve mäso patrí medzi potraviny, ktoré majú vysoký obsah purínov. Tým, že sa spracované mäso považuje za karcinogén skupiny 1, tak jeho nadmerná konzumácia môže spôsobiť rôzne ochorenia tráviaceho ústrojenstva, ako aj rakovinu hrubého čreva.

mature-woman-using-lancelet-finger-woman-doing-blood-sugar-test-home-living-room

Príznaky nadmernej konzumácie mäsa

Už viackrát sme sa zmienili o nadmernej konzumácii mäsa. Kedy je však možné posúdiť, že je konzumácia mäsa ešte v normálnej hladine a kedy je už nadmerná? Zväčša sa pri veľkom množstve mäsa ukážu prvé príznaky, pri ktorých treba spozornieť. Medzi najčastejšie príznaky nadmernej konzumácie mäsa patrí vysoký krvný tlak, zhoršený imunitný systém, zápcha, neustály pocit hladu, nevoľnosť, nafukovanie, zápach z úst či telesný zápach a nadmerná únava. Tá vzniká predovšetkým tým, že telo musí vyvinúť viac energie na to, aby ho spracovalo.

Priemyselne spracované mäso

Práve konzumácia priemyselne spracovaného mäsa je veľmi riziková. Takéto mäso sa konzervuje napríklad solením, fermentáciou, údením alebo vytvrdzovaním. Síce ide o veľmi chutné mäso s výraznou chuťou, obsahuje aj veľké množstvo soli a nasýtených tukov, ktoré zvyšujú krvný tlak a množstvo cholesterolu v tele. 

Obmedzenia mäsa v jedálničku                       

Obmedzovanie mäsa v jedálničku zahŕňajú aj rôzne spôsoby stravy, ktoré sú čoraz viac populárnejšie. Vegetariánska strava sa týka predovšetkým konzumácie rastlinnej stravy, avšak povoľuje aj konzumáciu rýb a morských plodov. V tom prípade však hovoríme o pesco vegetariánstve. Ak vegetariánska strava obsahuje len niektoré druhy mäsa, napríklad ryby a hydinu, potom ide o pesco-pollo vegetariánstvo, ku ktorému dochádza skôr zo zdravotných dôvodov. Ak hovoríme o konzumovaní v obmedzenom množstve, potom ide o flexitariánstvo, ktoré zahŕňa len príležitostnú konzumáciu mäsa, ale všetkých druhov.

chopped-raw-meat-process-preparing-forcemeat-by-means-meat-grinder-homemade-sausage-ground-beef

Náhrady mäsa a ich zdravotné benefity

Úplne vynechanie mäsa môže pre telo znamenať zdraviu prospešnú zmenu, ale len v prípade, že viete, čím ho nahradiť. Práve prísun živín, ktoré mäso obsahuje, je pre organizmus dôležitý. Existujú však náhrady alebo potraviny, ktoré obsahujú dostatočné množstvo bielkovín, železa a iných potrebných látok. Ide predovšetkým o listovú zeleninu, ako napríklad špenát, ale tiež aj cestoviny, chlieb, cereálie. Obsah proteínov nájdete v strukovinách, teda v hrášku, fazuli, šošovici či sójových produktoch. Nezabúdajte ani na konzumáciu vajíčok, orechov a semiačok slnečnice, konope či ľanu.

Zdravý spôsob konzumácie mäsa

Nie je nevyhnutné, aby ste sa konzumácii mäsa vyhli úplne. Dôležité je skôr vyhýbať sa červenému a spracovanému mäsu, sledovať obsah sodíka v mäse, hľadať skôr chudé kusy mäsa aj v prípade, že ide o mleté mäso, nekonzumovať kožu, redukovať tuk a sledovať etikety. Tiež je vhodné uprednostniť skôr morčacie, králičie či kuracie mäso a ryby. Pri výbere mäsa na kvalite skutočne záleží, preto nakupujte mäso skôr od známych predajcov. Doprajte si tiež dni bez mäsa a uvidíte, ako to pomôže vášmu tráveniu.

assortment-healthy-protein-source-body-building-food-meat-beef-salmon-shrimp-chicken-eggs-dairy-products-milk-cheese-yogurt-beans-quinoa-nuts-oat-meal-copy-space-background-top-view

Konzumácia mäsa a dopad na životné prostredie

Konzumácia mäsa má negatívny dopad aj na životné prostredie. Pri spracovaní mäsa sa napríklad na 1 kg hovädzieho mäsa spotrebuje približne 15 415 litrov vody, jahňacom mäsa 10 412 litrov, bravčovom 5988 litrov a kuracom 4325 litrov. Okrem toho, ak nahradíte mäso rastlinnou stravou, pomôžete tak životnému prostrediu tým, že sa zníži aj uhlíková stopa.

Nahradením alebo obmedzením mäsa môžete radikálne pomôcť nielen svojmu zdraviu, ale aj životnému prostrediu. Úplne vynechanie mäsa a mäsových výrobkov však odporúčame len vtedy, ak viete, aké potraviny a v akom množstve môžete jesť, aby vám nechýbali proteíny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály.