Cukrovka, čiže diabetes mellitus je ochorenie, ktoré je v spoločnosti dobre známe. Nie každý však vie, prečo vzniká a čo obnáša život s ňou. Pri tejto chorobe ide o poruchu tvorby alebo o nedostatok hormónu zvaného inzulín. Cukrovka môže byť vrodená, alebo u človeka môže vypuknúť počas života v ktoromkoľvek veku. Čo je však príčinou vzniku cukrovky a ako zistíme, že ju máme? Dá sa cukrovka liečiť alebo existujú nejaké tipy na jej zmiernenie? Na tieto otázky budeme odpovedať v našom článku.

woman-hands-checking-blood-sugar-level-by-glucose-meter-diabetes-tester-scaled

Bežný človek o tom, že má cukrovku, ani nemusí vedieť. V jeho krvi sa vtedy nachádza zvýšená hladina cukru a to mu môže dlhodobo poškodzovať orgány. Spoľahlivo na to prísť však môže iba lekár – diabetológ. Aby sme predišli tomuto ochoreniu, mali by sme si dávať pozor na našu stravu, na prejedanie sa a na častý pohyb. Cukrovka je dedičná, a ak máme toto ochorenie v rodine, bude samozrejme náročnejšie sa mu vyhnúť. Vždy je tu žiaľ možnosť, že sa u niektorého člena rodiny počas života môže prejaviť. Ako však spoznáme, že ju máme?

Diabetes sa najčastejšie prejavuje kombináciou viacerých symptómov, medzi ktoré patria najmä:

⁃ Častý smäd
⁃ S ním spojené aj častejšie močenie
⁃ Náhly úbytok váhy alebo nadmerné priberanie
⁃ Neustály pocit hladu
⁃ Dych zapáchajúci po acetóne
⁃ Svrbenie, infekcie alebo zápaly
⁃ Problémy so zaostrením a s videním
⁃ Náladovosť
⁃ Celková vyčerpanosť

young-woman-take-off-her-glasses-siiting-sofa-scaled

Cukrovku je dôležité včas diagnostikovať a začať ju liečiť. To sa, pravdaže, nezaobíde bez zmeny životného štýlu a niekoľkých obmedzení. Čo je dobré vedieť pre cukrovkára “začiatočníka” sme zhrnuli v nasledujúcich bodoch. Pri ich dôkladnom dodržiavaní by sa mal jeho život výrazne skvalitniť, alebo minimálne uľahčiť.

1. Vyvíjajte fyzickú aktivitu. Namiesto výťahom choďte radšej peši po schodoch, veľa sa hýbte, miesto auta na kratšiu vzdialenosť zvoľte radšej bicykel.
2. Relaxujte a doprajte si dostatok kvalitného spánku. Váš organizmus pre správne fungovanie totiž potrebuje dostatok oddychu.
3. Neprejedajte sa. Obezita v kombinácii s cukrovkou skutočne neveští nič dobré a mohla by jej priebeh značne znepríjemniť a sťažiť. Dávajte si preto pozor na ťažké vyprážané jedlá a pravidelne sa hýbte.
4. Nestresujte sa. Snažte sa zo svojho života vylúčiť zbytočné stresové situácie, či už v práci alebo súkromnom živote. Nehádajte sa, buďte v kľude a upokojte svoju myseľ.
5. Choďte na pravidelné kontroly k doktorovi – diabetológovi. Pomôže vám prácu s týmto ochorením lepšie zvládať a pravidelným sledovaním vášho zdravotného stavu predídete mnohým komplikáciám.

closeup-sport-shoes-concrete-path-scaled

Žiť s cukrovkou je náročné, no nie nemožné. Cukrovka oficiálne nepatrí k vyliečiteľným chorobám, no v dnešnej dobe už našťastie existuje množstvo pomôcok a tipov, ktoré nám môžu pomôcť prežiť kvalitný život aj napriek tomuto ochoreniu.

healthcare-worker-with-cheerful-laughing-senior-woman-patient-measuring-blood-glucose-indoo-1-scaled