Cieľom mnohých z nás je schudnúť a dosiahnuť „zdravé“ BMI, problémom však zostáva, že možno neberiete do úvahy širšie aspekty zdravia a wellness, ktoré sú životne dôležité.  Môžete mať „zdravú“ hmotnosť, aj keď ste vyslovene nezdraví. Zároveň môžete mať BMI aj vyššie, ako je „ideálne“ a mať ukážkové zdravie. Ako je to možné vzhľadom na všetko, čo vieme o zdraví a chudnutí? Poďme sa do toho ponoriť a konečne profitovať z ucelených informácií o zdraví.

Vaše BMI označuje v podstate vašu hustotu

Dva základné údaje, ktoré sa používajú na výpočet BMI, sú vaša hmotnosť a výška. To síce dáva zmysel, ale len do určitej miery. Ak by ste vypočítali BMI elitného vzpierača, získané číslo by bolo alarmujúce, a pritom by ste sa mohli pozerať na zlatého olympijského medailistu. Množstvo svalovej hmoty, nehovoriac o hustote kostí a vysoko vyvinutých spojivových tkanivách, totiž spôsobí, že jeho BMI bude podobné ako u obézneho človeka. Fixovať sa len na BMI nie je dobrý nápad, keď sa vaša fyziológia môže tak veľmi líšiť od priemeru.

Existujú aj iné mýty o zdraví, na ktoré by sme si mali posvietiť? Ukázalo sa, že ich je pomerne dosť…

Niektorým ľuďom stačia 4 hodiny spánku za noc

Politici, vedúci predstavitelia firiem a podnikatelia často hovoria o tom, ako málo spia, dokonca sa tým nezriedka chvália. Mnohí z nás vidia ich neuveriteľné výsledky a predpokladajú (nesprávne), že títo ľudia sú stavaní inak a potrebujú spať menej sko bežní smrteľníci. Čo keby sa však ukázalo, že neuveriteľné úspechy, ktoré títo ľudia neustále dosahujú, sú skôr napriek ich nedostatku spánku než vďaka nemu?

Pravdou je, že hoci si niektorí z nás dokážu krátkodobo vystačiť so štyrmi hodinami spánku, z dlhodobého hľadiska si len poškodzujeme chemickú štruktúru mozgu. Hladina stresu a úroveň úzkosti v pozadí sa zvyšuje, pretože mozog nemá dostatok času na spracovanie emócií, trpí pamäť a tvorivé myslenie si to skôr či neskôr odskáče. Ak chcete byť úspešní a zmeniť svet, nasledujte Jeffa Bezosa alebo Erlinga Haalanda a uistite sa, že spíte osem hodín každú noc, bezpodmienečne.

Teplé mlieko vám pomôže zaspať

V mnohých krajinách sa tradične pred spaním pije teplé mlieko alebo čaj na upokojenie nepokojnej mysle, ale podporuje tento zvyk aj veda? Tu budeme rozlišovať medzi napájaním tela (čo pijete) a psychologickým komfortom (pozitívne pocity, ktoré si s nápojom spájate).

Aj keď sa vám môže zdať upokojujúce, teplé mlieko v skutočnosti robí dve veci, ktoré odďaľujú nástup spánku. Prvou je, že odháňate krv z mozgu do tráviaceho systému, čo môže znížiť vašu schopnosť vypnúť a upokojiť sa na konci stresujúceho dňa. Druhá vec, ktorú robíte ak konzumujete mliečne výrobky je, že do svojej stravy pridávate bielkoviny, o ktorých sa mnohí vedci domnievajú, že sú spojené s úzkostnými stavmi.
Netvrdíme, že keď vám cez pery prejde dúšok mlieka, okamžite dostanete záchvat paniky, ale šálka teplej vody s citrónom vám možno predsalen umožní zaspať o niečo rýchlejšie.

Keď sa jedná o pôst a počítanie kalórií, nie je to súťaž

Všetci sme vyrastali v presvedčení, že kalórie sú pri chudnutí to najdôležitejšie. Hovorili nám, že ak budeme jesť menej kalorické potraviny, schudneme, dostaneme sa do formy a dosiahneme optimálne zdravie. Problémom je, že nás to opäť núti sústrediť sa len na malú časť skladačky a prehliadnuť podstatu celkového obrazu.

Voda síce neobsahuje žiadne kalórie, ale ak nebudeme konzumovať nič iné ako vodu, budeme na tom veľmi zle. Červené mäso je bohaté na kalórie, no ak ho budete jesť namiesto ryžových chlebíčkov (ktoré majú málo kalórií), budete oveľa bližšie k vyváženej strave. Kľúčom k úspechu je, že kalórie vám hovoria len o energii prítomnej v potravinách na makroúrovni – nehovoria nič o 10 000 rôznych druhoch živín, ktoré vaše telo potrebuje na fungovanie.

Mnohé z najnovších výskumov ukazujú, že hoci existujú také veci ako esenciálne vitamíny, minerály a aminokyseliny, určite neexistuje nič také ako esenciálny sacharid. Vzhľadom na to mnohí odborníci na zdravie a wellness v súčasnosti obhajujú nízkosacharidovú a vysokoproteínovú diétu založenú na prerušovanom pôste. Vychádzajú z toho, že takto sme sa stravovali v čase, keď sme boli lovcami a zberačmi. Pôst vám umožní obnoviť prirodzenú rovnováhu, ktorá nikdy nemá prioritu, keď iba počítate kalórie.

person-eating-healthy-salad-fresh-vegetables-boiled-eggs-scaled

10 000 krokov je iba náhodné odporúčanie

Ak si zadáte do Googlu cieľ 10 000 krokov, na ktorý mnohí z nás prisahajú, dostanete pomerne voľné výpočty, podľa ktorých je toto vzdialenosť, ktorú musíte prejsť, aby ste spálili kilo tuku. Bolo by síce pekné, keby bolo chudnutie také jednoduché, ale bohužiaľ je to inak.

Mnohí z nás vedú sedavý životný štýl, pri ktorom trávia príliš veľa času hraním online kasínových hier, dlhým sledovaním televízie a jazdou autom prakticky kamkoľvek. Výsledkom toho je, že naše telo prepne rýchlosť metabolizmu (ako rýchlo spaľujeme skonzumovanú potravu) do režimu prežitia, ktorý podporuje ukladanie tukov. Je to skvelé, ak viete, ako spaľovať tuk, pretože je to výdatný zdroj energie, ale väčšina z nás na to svoje telo nikdy netrénovala.

Aké je rýchle riešenie? Pravidelne denne cvičiť so strednou až vysokou intenzitou. Ignorujte kroky, sústreďte sa na kvalitný každodenný tréning a pri pohľade do zrkadla uvidíte rozdiel.