Pamäťová pena patrí medzi v podobe matraca alebo vankúša do zóny najkomfortnejších produktov. Jej poddajnosť a mäkkosť je jedinečná a mnohými obľúbená. História vzniku siaha do roku 1966, keď bola vyvinutá špeciálne pre kozmonautov NASA. Až neskôr sa začala používať v zdravotníctve pri liečbe dekubitných preležanín a mala úspech aj v športe, ako ochranné pomôcky. Od r.1992 úspešne začala svoju púť vo výrobe matracov, vankúšov a iných doplnkov pre širokú verejnosť. A jej obľúbenosť prudko rastie s potenciálom jej využitia.

lazy-young-woman-sitting-bedroom-1024x683

Materiál a zloženie pamätovej peny

Pamäťová pena je viskoelastický materiál z otvorených buniek guľovitého tvaru, jemne obtekajúce okolo ležiaceho tela, ich štruktúra nevytvára žiadny protitlak, naopak sa prispôsobuje dokonale záťaži tela, poskytujúc úplnú oporu pri odpočinku.

Matrace z pamäťovej peny sú pocitovo ťažšie, pretože sú hustejšej konzistencie ako iné matrace. Ich hustota je spravidla od 24kg/m³ až po 128kg/m³. Pre pohodlie a zdravý spánok postačuje štandardná hustota od 15kg/m³ až po 80kg/m³.

Vlastnosti pamäťovej peny:

  • Zmierňovanie tlaku – udržuje chrbticu v prirodzenej polohe prispôsobivosťou materiálu.
  • Preventívna ochrana – zmierňuje bolesť šije, chrbta a kĺbov a je ich oporou, celé telo je podopierané v správnom anatomickom tvare, rozkladá tlak po celej stykovej ploche.
  • Terapeutické účinky – v domácnostiach a v zdravotníctve sú vynikajúcou pomôckou pre    ľudí trpiacimi bolesťami chrbta. V zdravotníctve sú možnosťou prevencie alebo pri liečbe preležanín ležiacich pacientov.
  • Iné špecifické výhody – zabraňujú obmedzovaniu prekrvenia a znižujú až o 80 % prehadzovanie sa v spánku. Niekedy je potrebná adaptácia tela na pamäťovú penu, ale je to dočasné a neskôr bez nej neviete poriadne zaspať.
  • Antialergická – ďalšia skvelá vlastnosť. Pamäťová pena je vhodná pre alergikov, nakoľko sa v jej materiálovom zložení neradi usádzajú roztoče a baktérie. Skrátka, nevyhovuje im pre život a rozmnožovanie.
  • Pohodlný spánok – partneri navzájom nepociťujú pohyb na matraci, materiál Medipur absorbuje tlak pri väčšej aj malej záťaži, uvoľňuje stuhnuté svalstvo a odvádza prebytočné teplo a udržiava telesnú teplotu. Kým oddychujete na pamäťovej pene zostáva teplá, až keď vstávate, vtedy vychladne a mierne stuhne. Pri opätovnom odpočinku sa opäť nahreje vaším telesným teplom..
  • Jedinečnosť pamäťovej peny – ak sa zdvihnete z materiálu Medipur, vracia sa zakaždým tvarovo do pôvodného tvaru, preto aj názov pamäťová pena. Poddajne pomaličky klesá a vracia sa naspäť.

top-view-pretty-loving-couple-sleeping-together-bed-home-1024x683

Ideálna výška pamäťovej peny v matraci

Matrace sú vyrobené v akomkoľvek rozmere, ale v prípade naozaj kvalitného odpočinku je najvhodnejšou alternatívou výška pamäťovej peny 3 cm max 5 cm. Pri vyššej výške je možné pociťovanie nekomfortu v podobe prílišnej mäkkosti materiálu a vytváranie spánku v tzv.korýtku. Je to však o pocite komfortu ľudí, preto mnohí uprednostňujú aj iné rozmery.

Hmotnostné kategórie

Je možné vyrobiť matrace pre všetky hmotnostné kategórie, ak jadro matraca tvoria kvalitné HR peny, ktoré zabezpečujú pevnosť, pružnosť a dlhú životnosť matraca.

Avšak pri väčšej záťaži tela (nad 120kg a viac) je možné, že komfort ležania nebude rovnaký ako pri nižších hmotnostných kategóriách. Vtedy je vhodná konzultácia s odborným predajcom alebo obchodným zástupcom firmy.

Vhodnosť pamäťovej peny podľa veku:

Pamäťová pena sa neodporúča pre vekové kategórie od 0 do predškolského veku dieťaťa. V tomto veku pri vývine chrbtice treba myslieť na zdravý psychomotorický vývin detí a podporovať správne držanie tela. Zabraňovať zakriveniu chrbtice sa dá aj správne zvoleným typom matraca a pamäťové peny medzi ne nepatria.

Preto matrace a vankúše z pamäťovej peny sú odporúčané až pre deti veku starších školákov.  Sú to napr. matrace s pamäťovou penou vo výške 2cm ( max 3cm ) s pevným jadrom z HR peny, aby dieťa pociťovalo aj komfort a aj zdravo sa vyvíjalo.

To isté platí aj pri vankúšoch z pamäťovej peny. Pre deti sú vhodné nízke anatomicky tvarované vankúše z pamäťovej peny.

Pamäťová pena je fenoménom doby a ťažko sa nájde materiál, ktorý by ju prekonal. Vyskúšať a pospať si na nej je jedinou možnosťou ako zistíte, že je tá pravá pre Vás.