Po dlhšom chladnejšom období vytúžene čakáme na teplejšie dni, avšak keď sa konečne dostavia, opäť dúfame v jemné ochladenie. V tropických horúčavách sa funguje náročnejšie a náš organizmus potrebuje vynaložiť väčšie úsilie na správne fungovanie, preto netreba zabúdať na pár základných vecí, ktoré nám vedia teplé dni spríjemniť a naplno si vychutnať leto.

1. Voda – alfa a omega

voda

Ako ste určite tušili, ako prvú spomenieme vodu, keďže je naozaj kľúčová pre správne fungovanie organizmu, a to nielen v lete. Pitný režim je nesmierne dôležitý pre kardiovaskulárny systém, ochladzuje organizmus, pomáha pri transporte potrebných živín, čistí obličky a zároveň dodáva energiu. Voda tvorí 80% nášho mozgu, takže môže zlepšiť koncentráciu, vyhnete sa aj únave, bolestiam hlavy či dokonca vám vie zlepšiť náladu.
V lete si môžete pitný režim spestriť aj sýtenými nápojmi či džúsom, netreba však zabúdať, že najlepším možným zdrojom tekutín je čistá nesladená voda.

Odporúčané množstvo prijatých tekutín je veľmi individuálne, keďže vodu môžete prijať aj zo stravy. Priemerný 70kg človek by mal denne prijať 2,5 litra vody, avšak počas horúcich letných dní môže príjem vody zvýšiť. Vyhnite sa však veľmi studeným nápojom, ktoré spôsobia viac škody ako úžitku, pretože majú nepriaznivý vplyv na sliznicu žalúdka, pôsobia stresujúco na dýchacie cesty a môžu spôsobiť zápal hltana.

Tip: Pripravte si 2 litrovú fľašu vody na stôl, alebo na miesto, kde sa pohybujete počas dňa, aby ste nezabudli na dostatočný pitný režim a zároveň si odmerali príjem tekutín.

2. Pomôcť môže aj strava

homemade-muesli-bowl-oat-granola-with-yogurt-fresh-blueberries-mulberry-strawberries-kiwi-mint-nuts-board-healthy-breakfast-copy-space-healthy-breakfast-concept-clean-eating-scaled

Vedeli ste, že zo správne zvolenej stravy dokážete prijať až 40-50% tekutín? Takmer všetky potraviny obsahujú určitý podiel vody, avšak medzi tie najbohatšie patrí ovocie a zelenina, ktorá je tvorená z 90% vodou. Ak teda počas dňa prijímate dostatok vhodnej stravy, prípadne do vášho jedálneho lístka radíte aj polievku, jogurt či kefír, a nezabúdate na vyššie spomenutý pitný režim, ste na dobrej ceste k dostatočne hydratovanému organizmu a energii.

Ovocie a zelenina sa zároveň ľahšie trávi a nezaťažuje žalúdok tak ako mäso a ťažké jedlá, ktoré vás počas trávenia oberajú o energiu a spôsobujú únavu. V lete vás skvelo schladí aj studená uhorka, či šťavnatý melón.

Tip: Ovocie skladujte inde ako zeleninu a plody umývajte až tesne pred jeho požitím, vydržia tak dlhšie čerstvé. Jablká skladujte oddelene od ostatného ovocia, pretože zrýchľujú dozrievanie ostatných plodov. Pomaranče, mandarínky a citróny alebo ďalšie exotické plody nechávajte dozrieť pri izbovej teplote.

 3. Vlažná sprcha

modern-new-disabled-bathroom-tub-scaled

V horúcom počasí sa nám doslova žiada studená sprcha, ktorá by nás schladila. Avšak spôsobí presne opačný efekt. Spôsobia to, že organizmus generuje telesné teplo, aby kompenzovalo tepelné straty. Okrem toho, prechody z jedného extrému do druhého môžu viesť k prechladnutiu. Ak sa teda chcete osviežiť, zvoľte si teplotu len o niečo nižšiu ako je vaša telesná teplota a to najmä pred spaním.

Tip: Na pár sekúnd pár krát do dňa pustite na svoje zápästia prúd studenej vody. Spôsobí to jemné ochladenie krvi v tele, keďže tadiaľ prechádza hlavná tepna. Znížite si tak teplotu tela aj na hodinu. Vlhkou studenou handričkou si môžete schladiť aj iné telesné partie, ako je zadná strana krku, kolená či nohy.

4. Oblečenie

close-up-clothes-hanging-rack-scaled

Pri vysokých teplotách je vhodnejšie vzdušné a voľné oblečenie, najdôležitejšia je však správna voľba materiálu. Syntetické materiály neumožňujú pokožke dostatočne dýchať a spôsobí vám len vyššiu potivosť. Siahnite preto radšej po bavlnených a prírodných materiáloch, ktoré sú vďaka svojim vlastnostiam priedušné a pohlcujú pot. Najideálnejšou voľbou na leto je ľan, ktorý ochladí na prvý dotyk a je veľmi odolný voči poškodeniu.

Tip: Medzi ďalšie chladivé a vhodné materiály počas horúcich dní patrí aj prírodný hodváb, ktorý má chladivý účinok, avšak nemá výraznú absorpčnú schopnosť.  Bambus oceníte kvôli jeho antibakteriálnym a termoregulačným vlastnostiam a látky z konopy zas kvôli UV filtru, ktorý chráni pokožku a je zároveň hypoalergénny.