Mnohým ľuďom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu, sa nepodarí tak rýchlo vrátiť späť do bežného života. Vyrovnanie sa s cievnou mozgovou príhodou môže byť niekedy veľmi náročné, avšak s dodržiavaním niektorých krokov, to môže byť pre pacienta o to jednoduchšie.

1. Prijatie cievnej mozgovej príhody

Po prekonaní cievnej mozgovej príhody si môžu ľudia vyčítať a pýtať sa, prečo sa to stálo práve im. Cievna mozgová príhoda je veľmi náhle ochorenie, no jeho vzniku predchádza mnoho iných chorôb, ako vysoký krvný tlak, cukrovka, vysoký cholesterol, ale tiež môže postretnúť ľudí, ktorí užívajú nadmerné množstvo alkoholu alebo fajčia. Práve takýto ľudia sú najviac ohrození. Po prekonaní CMP môže byť človek smutný, zúrivý, môže ochorenie ignorovať, ale môže tiež spadnúť do depresie. Každému pocitu treba venovať pozornosť, avšak veľký dôraz sa kladie práve na tých, ktorí trpia depresiami. Ak si u pacienta všimnete samovražedné sklony, ktoré depresie môžu spôsobiť, určite vyhľadajte pre neho odbornú pomoc. Najlepšou emóciou, ktorú v sebe pacient môže pocítiť, je prijatie tohto ochorenia, avšak to je veľmi náročné.

2

2. Riešte problémy spoločne

Komunikácia je pri riešení problémov najdôležitejšia. V prípade cievnej mozgovej príhody je o to viac dôležitejšia. Riešte tento váš problém spoločne s ľuďmi, s ktorými žijete, komunikujte s lekárom, prípadne s ľuďmi, ktorí tento problém majú alebo ním už prešli. Na druhej strane, ak s človekom, ktorý CMP prežil, bývate, buďte k nemu zhovievavý, buďte milý, pozitívny, komunikujte s ním, ale nenúťte ho do komunikácie. Podporujte ho a najmä buďte trpezlivý, pretože tento proces môže byť zdĺhavý. Demencia je v podstate mentálny pokles, ktorý ovplyvňuje pamäť, kognitívne a sociálne schopnosti a niekedy aj emočnú stabilitu. Pri vážnom a ťažkom stave CMP to môže ovplyvniť všetky tieto časti, a to ovplyvňuje dĺžku zotavovania a vrátenia sa do bežného života. Preto, ak máte možnosť vyskúšať a stať sa členom takejto podpornej skupiny, kde budete všetky na jednej vlnovej dĺžke, určite to vyskúšajte.

    Spýtajte sa na radu odborníka

    4

    3. Prijmite možnosť dlhodobej spolupráce

    Ľudia patria medzi spoločenské bytosti, ktoré si vyžadujú a potrebujú cítiť, že sú milovaní a akceptovaní. Tak je to aj u ľudí, ktorí prekonali CMP. Aj oni sa potrebujú začleniť a formovať sa. Často sa stáva, že si pacient vyžaduje neustálu pomoc, ktorú mu vy nemôžete dať, pretože máte množstvo ďalších vecí na starosť, rodinu, prácu a podobné záležitosti. Napriek tomu, nenechajte svojho rodinného príslušníka na starosť sociálnym domovom, pretože aj to môže ovplyvniť ich stav. Využite radšej služby ošetrovateľov, prípadne asistentky, ktoré by vám s týmto pomáhali u vás v domácnosti. Môžu vykonávať aj tie ťažšie činnosti, prípadne im podávať len lieky, výživové doplnky alebo zohrávali úlohu ich kamaráta v momente, kedy tu vy pre neho nemôžete byť. Ak túto možnosť využiť nemôžete, potom si urobte rešerš všetkých opatrovateľských domovoch a vyberte taký, aby sa tam váš rodinný príslušník cítil najlepšie. Hlavne, nezabúdajte naňho.