Dostali sme sa do obdobia, kedy sme ako globálna populácia neustále prepojení. Na sociálnych sieťach si budujeme a vytvárame vzťahy, ale tiež si vytvárame vlastnú identitu.  Sledujeme cudzích ľudí a tým, že sme neustále online, trpíme syndrómom FoMo, ktorý vplýva vo veľkej miere na naše psychické zdravie.

Syndróm FoMo

Syndróm FoMo pochádza z anglických slov „Fear of missing out“, ktoré znamenajú niečo ako, strach že niečo zmeškáme. Týmto syndrómom trpí čoraz viac mladších a mladších ľudí, ktorí sú neustále pripojení na sociálnych sieťach. Ide o tzv. závislosť na sociálnych sieťach, pretože sa obávajú, že niečo zmeškajú, že im niečo ujde. K tejto závislosti prospieva aj to, že sa doba internetu čoraz viac zlepšuje, technológie sa zdokonaľujú. Často je tento syndróm spájaný aj s tým, že užívatelia chcú vynikať, chcú sa predvádzať, čo majú na sebe, ako im to pristane. Všetko chcú zdieľať na sociálnych sieťach, chcú byť tými prvými, ktorí ukážu svetu niečo nové. Tento syndróm vo veľkej miere vplýva na psychické zdravie, pretože neustále pozeranie sa na „dokonalý svet“ niekoho iného, nie je zdravé. Okrem psychického zdravia sa FoMo môže prejaviť aj zlou náladou, úzkosťami, depresiami, nervozitou, podráždenosťou, nerozhodnosť, ale tiež aj búšením srdca.

1-4

Falošná identita

Jedným z najhorších spôsobov, ako byť šťastný prostredníctvom sociálnych sietí, je vytvoriť si falošnú identitu. Vytvoriť si tzv. fake účet je jednoduché. Komunikovať s cudzími ľuďmi prostredníctvom tohto profilu sa ľudia zbavujú zodpovednosti. Publikovaním cudzích, pekných fotiek, získavajú ľudia falošné sebavedomie, ktoré je bohužiaľ len dočasné. Pri množstve počtu srdiečok – lajkov, množstve komentárov a správ, dotyční ľudia neskôr zistia, že v reálnom živote sa s nimi nikto nerozpráva a že ten život nie je reálny. Ak si to začnú uvedomovať, začnú sa cítiť menejcenný, smutný a často začnú trpieť depresiami.

5-3

Porovnávanie

Mnoho mladých ľudí si ešte stále neuvedomuje, že Instagram, Facebook a sociálne siete nezobrazujú reálny život. Videli ste nejaký profil, kde by si žena alebo muž pridávali naschvál škaredé fotky? Väčšina fotiek je upravená v rôznych programoch a práve tí „najkrajší“ s najlepším životom, tak vôbec nevyzerajú a nežijú. Preto aj v tomto prípade môže dôjsť k úzkostiam, depresiám a ku komplexom menejcennosti, kedy sa mladé ženy/muži porovnávajú s tými druhými.

4-2

Kyberšikanovanie

S kyberšikanovaním ste sa určite stretli už všetci. Možno nie s týmto pojmom, ale s kyberšikanou ako takou na internete. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že tým, že komentuje cudzie fotky negatívne, osočuje tých ľudí, vysmieva sa im, poprípade publikuje cudzie fotky, ktoré nie sú najkrajšie, sú výsmešné, sami sú tvorcami kyberšikany. Najčastejšie sa tento druh šikany vyskytuje na sociálnych sieťach ako je Facebook, Instagram a Twitter. Veľkou súčasťou kyberšikanovania je aj falošná identita a anonymita, kedy to používatelia robia zámerne, pod cudzím menom. Mnoho týchto ľudí si neuvedomuje, ako sa ten dotyčný na druhej strane môže cítiť, pretože to robia „zo srandy“. V prípade, že to ľudia nedokážu ignorovať, veľmi to vplýva na ich psychiku. Rovnako to vplýva aj na psychiku tých, ktorí to robia, pretože zámerne sú zlí, a to sa môže odzrkadliť aj v ich osobnom živote.

Okrem týchto vplyvoch môžu sociálne siete vplývať negatívne aj na váš spánok, motiváciu na uskutočnenie vlastných cieľov, náladu, sebavedomie, pocity a čas, ktorý by ste mohli využiť zmysluplnejšie.

3-4

Čo sa týka sociálnych sietí, najhoršie obstal Instagram, ktorý sa považuje za najškodlivejšiu sociálnu sieť, ktorá ovplyvňuje duševné zdravie a blaho mladých ľudí. Okrem toho vplýva negatívne aj na vnímanie vlastného tela – tým ako sa ľudia vidia a cítia. V prípade, že ste si aj vy všimli na sebe nejaké príznaky, vôbec nie je hanba vyhľadať pomoc odborníka.