Vedeli ste, že cievna mozgová príhoda postihuje až 12 000 Slovákov ročne? Navyše, na väčšine z nich zanechá určité fyzické a neurologické poškodenia rôzneho druhu. Obnovenie fyzickejpsychickej kontroly tela a sily po mozgovej mŕtvici môže byť zdĺhavým procesom. Ako teda postupovať pri starostlivosti o človeka po mozgovej príhode?

Individuálne potreby pacienta

V prípade, že ste vy alebo váš blízky utrpeli cievnu mozgovú príhodu, viete, že strata rovnováhy môže sťažiť nielen chôdzu, ale aj vaše každodenné činnosti. Napríklad aj obyčajné státie alebo sedenie. Ambulantná liečba a rehabilitácia je samozrejme nevyhnutná. Avšak, mnoho lekárov odporúča aj mnohé aktivity na doma.

Nesmiete však zabúdať na to, že všetko má svoj čas a rehabilitácia je v každom prípade individuálnou záležitosťou. Ošetrujúci lekár ju nastavuje v závislosti od miery poškodenia a potrieb každého pacienta. V rámci domácej rekonvalescencie existuje niekoľko rutinných cvičení posilňujúcich nohy, ale aj niekoľko nízko-záťažových ťahov a strečingových cvičení.

    Spýtajte sa na radu odborníka

    Čo zahŕňa ambulantná rehabilitácia?

    Rehabilitácia rozhodne nie je jednoduchá, ani krátkodobá činnosť. Je to komplexný proces zlepšujúci telesné i duševné ťažkosti pacienta. Pomáha urýchliť znovuzaradenie človeka do každodenných činností rodinného, pracovného a sociálneho prostredia.

    Rehabilitácia zahŕňa množstvo pasívnych a aktívnych techník. Medzi najpoužívanejšie patrí nacvičenie správneho dýchania v nových podmienkach pacienta, cvičenie v predstave (rehabilitačný pracovník informuje pacienta o možnosti realizácie nejakého pohybu), cvičenie s pomocou a jednoduché kyvadlové či ťahové cviky s finálnymi odporovými pohybmi.

    Domáce cvičenia pamäte

    Rekonvalescencia po cievnej mozgovej príhode sa výrazne skracuje vtedy, keď pacienti vykonávajú pravidelné precvičovanie pamäte. Akými spôsobmi však precvičovať pamäť tak, aby sa postihnutí pacienti rýchlejšie zotavili?

    1. Zapisujte si prúd vedomia – písanie je zábavnou formou kritického mysleniacvičenia jazyka. Nemusíte hneď napísať memoáre alebo román. Úplne postačí, keď si skúste zapisovať čokoľvek, čo vám napadne.
    2. Kreatívna maľba – je to kreatívny spôsob ako zamestnať hlavuupevniť myseľ a takisto pomáha precvičovať jemné motorické zručnosti.
    3. Sústredené čítanie – stimulujete ním vaše kognitívne schopnostizlepšujete tak svoju schopnosť sústrediť sa na bežné každodenné činnosti.
    4. Riešenie sudoku – pôvodne európska a mimoriadne obľúbená logická hra založenú na matematike, ktorá efektívne trénuje vaše kognitívne zručnosti.

    senior-kniha

    Výživové doplnky

    Verte či nie, aj nutrične vyvážená strava dokáže doslova zázraky! Dostatok ovocia a zeleniny, zdravé tuky a omega-3-mastné kyseliny, antioxidanty, minerály, … a takto by sa dalo pokračovať donekonečna! Zdravý životný štýl skutočne pomáha. O to viac, keď ho doplníte o vhodne zvolené výživové doplnky.

    Alternatívna a doplnková liečba

    Chcete dosiahnuť ešte lepši výsledky za rekordne krátky čas? Vyskúšajte niektorú z alternatívnych rekonvalescenčných techník. Lekári tieto metódy s tisícročnou tradíciou vrelo odporúčajú svojim pacientom najmä kvôli dokázanému zlepšeniu kvality života. Medzi najpopulárnejšie patrí akupunktúra, aromaterapia či joga a meditácia.