Ste vyčerpaní, prepracovaní a potrebujete oddych? Zrelaxovať neznamená len ľahnúť si na slnečnú pláž a nič nerobiť. Oddychovať môžete rôznymi spôsobmi. Tu je 6 typov rôznych oddychov, ktoré človek vo svojom živote potrebuje.

Fyzický oddych

Potreba fyzického oddychu je dôležitá a ľahko spozorovateľná. Fyzický oddych však môže byť aktívny a pasívny. Medzi pasívny patrí napríklad spánok. Ten určite nepodceňujte a doprajte si ho toľko, koľko potrebujete. Ak si vaše telo pýta a potrebuje na chvíľku vypnúť, pokojne si doprajte tzv. „šlofík“, ktorý by však nemal trvať dlhšie než 25 – 30 minút. Dlhší oddych by mohol mať uprostred dňa na vás opačný efekt. Takisto fyzický oddych môže byť aj aktívny. Ten naopak zahŕňa nejaký šport, behanie, bicyklovanie, tanec či silové cvičenie, pri ktorom mentálne vypnete a vyplaví sa vám viac endorfínov, čo znamená, že budete šťastnejší.

young-cute-curly-women-laying-her-bed-smiling-her-sleep-low-mattress-bed-is-laid-directly-wooden-floor

Mentálny alebo psychický pokoj

Organizmus si vyžaduje aj mentálny alebo psychický pokoj. Ten si môžete dopriať prechádzkou na čerstvom vzduchu, napríklad niekde v prírode. Pozeraním seriálov, počúvaním svojej obľúbenej hudby alebo tiež meditáciou. Psychický oddych ide v podstate ruka v ruke s fyzickým oddychom.

Zmyslový oddych

Mnoho ľudí si myslí, že oddychuje, aj keď leží na gauči pred televíziou, pozerá seriál a ťuká neustále do telefónu. Ak si chcete skutočne oddýchnuť a na malý moment úplne vypnúť, potom by ste mali vypnúť aj túto spomínanú elektroniku. Doprajte si jeden večer bez obrazoviek, počítačov či smartfónov.

Sociálny oddych

Socializácia môže byť v mnohých prípadoch vyčerpávajúca, a to najmä pre introvertov. Avšak sociálny oddych súvisí aj so strávením času s ľuďmi a kamarátmi, ktorých máte najradšej. Pokojne si dohodnite stretnutie, vyrazte niekam von, porozprávajte sa s kamarátmi a najmä nemyslite na prácu, či na to, čo všetko ešte tento týždeň musíte stihnúť urobiť.

Kreatívny relax

Svoje myšlienky zahltené prácou môžete tiež minimalizovať kreatívnymi činnosťami. Doprajte si chvíľku relaxu, počas ktorého si môžete kresliť, maľovať, vyšívať či vytvárať niečo kreatívne. Pokojne si zahrajte aj na hudobnom nástroji, spievajte a vymýšľajte zaujímavé texty.

art-school-creativity-people-concept-women-artists-with-easels-paint-brushes-palettes-painting-studio

Emočný oddych

Miešanie a udržanie rôznych emócií môže vytvárať nátlak a zaťažovať psychické myslenie a následne aj organizmus. Práve nedostatok emočného oddychu vedie k rôznym ochoreniam, úzkostiam či depresiám. Preto sa vyrozprávajte svojej najlepšej kamarátke, svojim príbuzným, vypustite zo seba všetky emócie, ktoré vás ťažia. Hovorte koľko potrebujete a ak je váš stav komplikovanejší, navštívte psychológa, ktorý vám s vašim problémom poradí.

Dopriať si chvíľku relaxu, je pre organizmus veľmi dôležité. Najdôležitejší je najmä fyzický oddych a následne psychický, emočný a všetky ostatné. Najlepším možným variantom je tieto jednotlivé typy oddychov kombinovať.