Sviatočné obdobie so sebou prináša mnoho rodinných stretnutí, pracovných večierkov a nekonečné množstvo chutných jedál. Keďže sviatočných pokušení je veľa z každej strany, je veľmi náročné vyhnúť sa čomukoľvek nezdravému, a to dokonca aj pre tých najväčších priaznivcov zdravého životného štýlu. Je preto dôležité dodržiavať zopár pravidiel a nepokaziť si svoj progres spred sviatkov.

Nechoďte na akúkoľvek udalosť s prázdnym žalúdkom

Toto je pravdepodobne jedno z najdôležitejších pravidiel. Ísť na párty s prázdnym žalúdkom neznamená nič dobré. Vaše oči budú mať väčší hlad ako žalúdok a budete chcieť zjesť všetko, čo uvidíte na stole. Navyše, keď pociťujeme hlad, máme chuť na cukor a rafinované sacharidy, ktoré sú nepriateľom číslo jeden v snahe o zdravý životný štýl. Dajte si pred oslavou kvalitné jedlo, ktoré obsahuje zdravé tuky a bielkoviny. Pomôže vám udržať vaše telo sýte. Tento tip funguje aj pri nákupe potravín – nikdy nenakupujte s prázdnym žalúdkom.

pexels-nicole-michalou-5778899-1-e1640891602819

Nastavte si myseľ: Môžem si to dať, ale nechcem.“

Ak je pre vás naozaj ťažké vyhnúť sa kulinárskym pokušeniam, vyskúšajte tento bod. Príliš často sa trýznime tým, že niečo nemôžeme mať. Prepnutie myslenia „Nemôžem to mať“ na „Môžem si to dať, ale nechcem to“ môže v skutočnosti spôsobiť silné zmeny v myslení. Spojenie medzi mysľou a jedlom sa skutočne skúmalo prostredníctvom niekoľkých štúdií, ktoré dokázali, že psychologické faktory môžu do veľkej miery ovplyvniť biologický vplyv jedla. Myseľ je veľmi silná vec.

Pite veľa vody

Niekedy sú signály hladu skutočne mylne považované za dehydratáciu. Pitie vody počas dňa pomôže zmierniť tento mylný pocit hladu. Ak si dáte pohár alebo dva vody predtým, ako sa dostanete k stolu s občerstvením, vyhnete sa tak napríklad zjedeniu celej misy s koláčmi.

Jedzte pomaly

Kým mozog rozpozná signály pocitu plnosti, trvá to asi 20 minút. Príliš rýchle jedenie potláča tieto signály a spôsobuje, že zjete viac, ako by vaše telo prirodzene potrebovalo. Máme tendenciu žiť v uponáhľanom svete a týmto signálom nasýtenia nedávame šancu na správne fungovanie. Ak teda skúsite jesť pomalšie, vyhnete sa zvýšenej konzumácii jedla. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je sledovať si hodinky a celkom dôkladne sa sústrediť na žuvanie jedla.. Pomalšia konzumácia tiež pomáha tráveniu a vyhnete sa pocitom kŕčov a nepohodlia.

Proteín pred jedlom

Ak je nemožné vyhnúť sa všetkým ponúkaným jedlám a dezertom, skúste aspoň skonzumovať bielkoviny skôr, ako sa do všetkých týchto pochutín pustíte. Konzumácia bielkovín pred požitím cukrov pomôže minimalizovať vysoké hladiny cukru v krvi. Proteín je tiež nápomocný pri pocite sýtosti. Potraviny, ktoré najlepšie podporujú sýtosť, obsahujú bielkoviny, vodu, vlákninu a zdravé tuky.

Nebuďte na seba cez sviatky príliš prísni

Stále sme len ľudia a sú sviatky. Je úplne v poriadku, keď si z času na čas doprajeme niečo navyše. V našich životoch máme tieto udalosti pre potešenie. Nepovažujte preto sviatky za „zlyhanie“ a pamätajte: trochu nezdravého jedla nepokazí všetku dobrú prácu a vytrvalosť, ktorú máte za sebou.