Mnoho ľudí si ešte aj v dnešnej dobe myslí, že tuky sú pre naše telo veľmi zlé. Opak je však pravdou! Štúdie čoraz viac poukazujú na to, že náš organizmus potrebuje pre správnu funkciu prijímať nielen ovocie, zeleninu, vlákninu či omega-3 mastné kyseliny, ale aj zdravé tuky. Ktoré potraviny sú najefektívnejším zdrojom zdravých tukov?

Avokádo

Vedeli ste, že avokádo je ovocie a nie zelenina? Zatiaľ čo väčšina ovocia obsahuje predovšetkým sacharidy, avokáda sú plné zdravých tukov. Tie v skutočnosti tvoria až 77 %, vďaka čomu sú ešte bohatšie na tuky ako väčšina živočíšnych potravín. Keby sme sa vás opýtali, kde budete hľadať bohatý zdroj draslíka, vaša odpoveď by, pravdepodobne, smerovala k banánom. Pravda je taká, že avokádo obsahuje až o 40 % viac draslíka ako banány.

avokado

Syr a jogurt

Nie je žiadny tajomstvom, že syry sú neuveriteľne výživné. Je to vynikajúci zdroj vápnika, vitamínu B12, fosforu či selénu. Samozrejme, syry sú bohaté na bielkoviny. Všetky tieto nutrične výhodné látky obsahujú aj iné mliečne výrobky, najmä plnotučný jogurt.

Čokoláda

Najlepšou správou pre všetkých milovníkov čokolády je fakt, že čokoláda s vysokým obsahom kakaa má vysoký obsah zdravých tukov. A navyše, chutí vynikajúco! Horká čokoláda obsahuje 11 % vlákniny a obsahuje viac ako 50% RDA pre železo, horčík, meď a mangán. Je tiež nabitá antioxidantmi. A to až natoľko, že dokonca prevýšila hladiny čučoriedok.

cokolada

Vajíčka

Celé vajcia sa považovali za nezdravé, pretože žĺtky majú vysoký obsah cholesterolu a tukov. Nové štúdie však ukázali, že cholesterol vo vajciach neovplyvňuje cholesterol v krvi, prinajmenšom nie u väčšiny ľudí. Celé vajcia sú skutočne nabité vitamínmi a minerálmi a sú vynikajúce na chudnutie. Čo ste určite nevedeli je, že obsahujú silné antioxidanty!

Ryby

Jedným z mála živočíšnych produktov s vysokým obsahom zdravých tukov, sú ryby. Patria sem ryby ako losos, pstruh, makrela, sardinky a sleď. Tieto ryby sú plné pre naše srdce zdravých omega-3 mastných kyselín, vysoko kvalitných proteínov a všetkých dôležitých živín.

orechy

Orechy a semienka

Majú vysoký obsah tukov a vlákniny a sú dobrým rastlinným zdrojom bielkovín. Orechy majú tiež vysoký obsah vitamínu E a obsahujú horčík, teda minerál, ktorého väčšina ľudí nemá dosť. Navyše, znižujú riziko rôznych chorôb, ako obezita, srdcové choroby a cukrovka 2. Typu. Rovnako priaznivé účinky na naše telo majú aj chia semienka.

Oleje

Ďalším mastným jedlom, s ktorým súhlasí takmer každý, je zdravý panenský olivový olej. Extra panenský olivový olej obsahuje vitamíny E a K a obsahuje silné antioxidanty. Pôsobí protizápalovo, znižuje krvný tlak i riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb. Kokosové orechy a kokosový olej najbohatším zdrojom nasýtených tukov na planéte. V skutočnosti asi 90 % mastných kyselín je v kokosovom oleji nasýtených.

Nestíhate raňajky? Máte problém s vyjedaním chladičky medzi hlavnými jedlami? Vyskúšajte zdravé smoothie! Medzi hlavnými jedlami je dôležité dopĺňať energiu a živiny, preto neváhajte a pripravte si niektorý (alebo všetky) z našich chutných snackov.